Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εξαρτάται από την τράπεζα και τον τύπο της κάρτας σου. Εφάπαξ προμήθεια €1 για ότι χρήση και να κάνεις δεν έχω ξανακούσει ποτέ. Ανά συναλλαγή, ίσως (αλλά τότε είναι σούπερ-υπέρογκη η προμήθεια).
Δεν έγινε κατανοητό... Μόνο 1 € πλήρωσα μία φορά για χρήση της πιστωτικής κάρτας και όχι ανά συναλλαγή. Αναφέρθηκε ότι ήταν για τη χρήση του ξένου δικτύου.
Για αυτό ρωτάω τι εννοείς με υπέρογκες προμήθειες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν έγινε κατανοητό... Μόνο 1 € πλήρωσα μία φορά για χρήση της πιστωτικής κάρτας και όχι ανά συναλλαγή. Αναφέρθηκε ότι ήταν για τη χρήση του ξένου δικτύου.
Για αυτό ρωτάω τι εννοείς με υπέρογκες προμήθειες.
Εκτός από το €1 (εμένα η Alpha αυτό δε μου το έχει χρεώσει ποτέ), πλήρωσες και επιπλέον προμήθεια 3-5% κρυμμένη μέσα στην ισοτιμία με την οποία μετατράπηκαν σε ευρώ οι συναλλαγές σου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εκτός από το €1 (εμένα η Alpha αυτό δε μου το έχει χρεώσει ποτέ), πλήρωσες και επιπλέον προμήθεια 3-5% κρυμμένη μέσα στην ισοτιμία με την οποία μετατράπηκαν σε ευρώ οι συναλλαγές σου.
Καλή παρατήρηση! Δεν ασχολήθηκα με την ισοτιμία που μου έδωσε η τράπεζα στην Αίγυπτο. Μου φάνηκε καλή όταν εβγαλα λεφτά από μηχάνημα ανάληψης.
Για αυτό ρωτάω για τη Ρουμανία.
Θα μιλήσω με Alpha για να τσεκάρω το ποσό της "κρυμμένης" προμήθειας ανά συναλλαγή με την Visa.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλή παρατήρηση! Δεν ασχολήθηκα με την ισοτιμία που μου έδωσε η τράπεζα στην Αίγυπτο. Μου φάνηκε καλή όταν εβγαλα λεφτά από μηχάνημα ανάληψης.
Για αυτό ρωτάω για τη Ρουμανία.
Θα μιλήσω με Alpha για να τσεκάρω το ποσό της "κρυμμένης" προμήθειας ανά συναλλαγή με την Visa.
Τόση ωρα μιλάς για ανάληψη ή για συναλλαγές; Άλλο θέμα τελείως.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τόση ωρα μιλάς για ανάληψη ή για συναλλαγές; Άλλο θέμα τελείως.
τόση ώρα μιλάω και ρωτάω για το κόστος προμήθειας σε συναλλαγές με κάρτα visa στη Ρουμανία.
Αναφέρθηκες σε υπέρογκες προμήθειες και ρωτάω να μάθω για τι ποσοστά μιλάμε.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε συναλλαγές σε άλλα νομίσματα και για αυτό ρωτάω...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
τόση ώρα μιλάω και ρωτάω για το κόστος προμήθειας σε συναλλαγές με κάρτα visa στη Ρουμανία.
Αναφέρθηκες σε υπέρογκες προμήθειες και ρωτάω να μάθω για τι ποσοστά μιλάμε.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε συναλλαγές σε άλλα νομίσματα και για αυτό ρωτάω...
Το μακρινο 17 που πηγαμε και χρησιμοποιησαμε 2 φορες καρτα χρεωστικη Εθνικης για αγορες της ταξης των 50ε,μας χρεωσε περιπου 2-3€ ακομα...εγω απορω παντως ακομα που ΔΕΝ εχετε φτιαξει ρεβολουτ και απλα να την κανετε τοπ απ οποτε θελετε με οσα λεφτα θελετε και καθεστε και σπατε το κεφαλι σας με χρεωσεις ελληνικων τραπεζων....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Το μακρινο 17 που πηγαμε και χρησιμοποιησαμε 2 φορες καρτα χρεωστικη Εθνικης για αγορες της ταξης των 50ε,μας χρεωσε περιπου 2-3€ ακομα...εγω απορω παντως ακομα που ΔΕΝ εχετε φτιαξει ρεβολουτ και απλα να την κανετε τοπ απ οποτε θελετε με οσα λεφτα θελετε και καθεστε και σπατε το κεφαλι σας με χρεωσεις ελληνικων τραπεζων....
Έχεις ένα δίκιο για την revolut και πρέπει να την βγάλω κάποια στιγμή.
Απλά σπάνια θα κάνω ταξίδι εκτός Ευρωζώνης και όταν το κάνω πληρώνω τα πάντα από πριν με πιστωτική.
Οπότε, εάν είναι στα 500 μετρητά π.χ. να χάσω και 10-20€ € από κακή ισοτιμία στην συναλλαγή με κάρτα, δεν με πολύ ενδιαφέρει...
Αν αρχίσω τα μακρινά ταξίδια θα την εκδώσω.
 

fotinisim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας!εχω κλείσει εισητηρία για Βουκουρέστι 30/4-5/5,η αρχική επιλογή ηταν 1 διανυκτέρευση στο μπρασοβ (μπραν,καστρο πελες) και οι υπόλοιπες βουκουρέστι, άλλαξα ομωσ γνώμη λεω να κάνω μια διανυκτέρευση μπρασοβ κ μια Σιμπίου για να δω Σιμπίου και σιγκισοαρα.το πρόβλημα ειναι οι μετακινήσεις, σκέφτηκα τρενο απο Βουκουρέστι μπρασοβ κ να ενοικίασω αυτοκίνητο απο εκει ,δν ξερω αν συμφέρει ειδα οτι είναι αρκετά ακριβα σε σχεση με αλλα μερη επεισησ ειδα οτι σ κρατανε μεγαλο ποσο απο την καρτα σου που δεν θα εχω σιγουρα 😛θελω βοηθεια εχω μπερδεύτει παρα πολυ!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Με βάση τις αποστάσεις και τα αξιοθέατα κάθε μέρους θα πρότεινα πρωινή αναχώρηση από Βουκουρέστι (είτε με τραίνο είτε με αμάξι) ενδιάμεση στάση στη Σινάια για το παλάτι Πέλες και συνέχεια για Μπρασόφ (απογευματινή περιήγηση, διανυκτέρευση και την επομένη το πρωί στο κάστρο Μπράν). Μεσημεριανή αναχώρηση για Σιμπίου (διανυκτέρευση). Μεσημεριανή αναχώρηση για Σιγκισοάρα (διανυκτέρευση). Πρωινή αναχώρηση για Βουκουρέστι.

Εάν έχετε αμάξι βέβαια μπορείτε να κάνετε και ενδιάμεσες στάσεις. Δες το πρόγραμμα που πρότεινα στο μέλος tsolias1979

Βουλγαρία - Ρουμανία - Road trip Βουλγαρία Ρουμανία
 

fotinisim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Με βάση τις αποστάσεις και τα αξιοθέατα κάθε μέρους θα πρότεινα πρωινή αναχώρηση από Βουκουρέστι (είτε με τραίνο είτε με αμάξι) ενδιάμεση στάση στη Σινάια για το παλάτι Πέλες και συνέχεια για Μπρασόφ (απογευματινή περιήγηση, διανυκτέρευση και την επομένη το πρωί στο κάστρο Μπράν). Μεσημεριανή αναχώρηση για Σιμπίου (διανυκτέρευση). Μεσημεριανή αναχώρηση για Σιγκισοάρα (διανυκτέρευση). Πρωινή αναχώρηση για Βουκουρέστι.

Εάν έχετε αμάξι βέβαια μπορείτε να κάνετε και ενδιάμεσες στάσεις. Δες το πρόγραμμα που πρότεινα στο μέλος tsolias1979

Βουλγαρία - Ρουμανία - Road trip Βουλγαρία Ρουμανία
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!με τ πάρκινγκ τ παίζει εκει??
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Πάρκιν πληρώσαμε μόνο στο κάστρο Μπραν (4 Lei την ώρα ήταν τότε) και 10 στο Πέλες για 2 ώρες. Στις άλλες πόλεις είχαν πάρκιν τα ξενοδοχεία που μέναμε και δεν χρειάστηκε να κινήσουμε το αμάξι, ήταν κεντρικά. Στο Βουκουρέστι (άλλη φορά που πήγα) εκτός από τα δημοτικά και ιδιωτικά παρκινγκ, στους δρόμους κοντά στα τουριστικά μέρη υπήρχαν παρκαδόροι (δεν ξέρω αν ήταν κανονικοί ή λαμόγια) που σου δείχναν θέση να παρκάρεις και ζητούσαν ένα μικροποσό 4-5 Lei για να προσέχουν υποτίθεται το αμάξι. Τα δίνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Βρε παιδιά,βλέπω τόσα που βγάζετε για Βουκουρέστι και προβληματίζομαι.... 7 νύχτες θα τις μοίραζα αρχικά 6 Βουκουρέστι και μια Μπρασόφ. Αλλά με όσα λέτε θα αλλάξω τελικά σε 5 και 2. Πόσο χάλια δηλαδή το Βουκουρέστι; Επειδή το οργανώνω kids frendly σκέφτομαι να έχουμε πολλά πάρκα, πολλές παιδικές χαρές, λουνα παρκ, μουσείο φυσικής ιστορίας,κοινοβούλιο.... Άρα έχουμε πραγματα κ εκεί.... Βάλε και ένα therme spa... Μια μέρα.. . Θα βγούνε πραγματικά να κάνουμε... Όχι; Στο Μπρασόφ από την άλλη και στο Σιμπίου θα δούμε τα δύο κάστρα ... Καλά δεν σκέφτομαι; Σκεφτόμαστε για τρένο γιατί δεν θέλουμε να νοικιάσουν ε αυτοκίνητο. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο με παιδιά 5 και 8? Στο τρένο πληρώνουν τα μικρά;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom