Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχω 2.5 μέρες διαθέσιμες στο Βουκουρέστι, αξίζει να κάνω μονοήμερη στο κάστρο Πέλες ή είναι μεγάλη ταλαιπωρία και να παραμείνω στην πρωτεύουσα;
Αξίζει το Μπροσόβ σαν πόλη.
Τρενάκι ή κλείνεις μία από τις εκδρομές που γίνονται αυθημερόν και περιλαμβάνουν και τα κάστρα.
Εμείς πήγαμε 3 μέρες Ρουμανία, το τολμήσαμε και δεν το μετανιώσαμε.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Αξίζει το Μπροσόβ σαν πόλη.
Τρενάκι ή κλείνεις μία από τις εκδρομές που γίνονται αυθημερόν και περιλαμβάνουν και τα κάστρα.
Εμείς πήγαμε 3 μέρες Ρουμανία, το τολμήσαμε και δεν το μετανιώσαμε.
Το κάνατε μόνοι ή οραγνωμένη εκδρομή; Αν πήγατε οργανωμένα, υπάρχει ιστοσελίδα να ρίξω μια ματιά;
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Για εμενα ειναι ναι ταλαιπωρια και δεν θα προλαβεις να δεις και κατι.Η πραγματικη ομορφια της χωρας και ο κυριος λογος επισκεψης τηε ειναι στα Καρπαθια και στο Μπρασοβ αν και τοσοδουλικη η παλια πολη του ειναι πολυ ομορφο και επιβαλεται διανυχτερευση και απο εκει εκδρομες καστρο Δρακουλα (Μπραν),Πελες,Σιγκισοαρα κλπ ειναι πανεμορφα μερη..Οποτε για μενα αφου θα εισαι τοσες λιγες κατσε να δεις το Βουκουρεστι και αφου ειναι και κοντινη και οικονομικη χωρα επισκεφτεσαι σε αλλο ταξιδι Μπρασοβ και λοιπα.

Αν τωρα δεν θες να πας ξανα στην Ρουμανια και πιστευεις για δικους σου λογους δυσκολο συντομα να την ξαναεπισκεφτεις και θες οποσδηποτε να δεις Μπρασοβ κανε αυτο που σου προτινανε μονοημερα με οργανωμενη γιατι με τρενο θα τρεχεις σαν παλαβος απο Πελες ,Μπρασοβ και πισω ξανα στο σταθμο και αν θες και Μπραν (που για μενα ειναι το highlight και ας το λενε tourist trap ειτε εισαι φαν του μυθου ειτε οχι)που παει μονο τοπικο κτελ αστο θα σε φαει το αγχος.

Bουκουρεστι απο μονο του δεν θα το ξανακανα μουντη πολη ,με ενδιαφερον μεν κτιρια αλλα ως εκει μια δυο μερες τα εχεις δει ολα.Καρπαθια Μπρασοβ ειναι το καλο
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Για εμενα ειναι ναι ταλαιπωρια και δεν θα προλαβεις να δεις και κατι.Η πραγματικη ομορφια της χωρας και ο κυριος λογος επισκεψης τηε ειναι στα Καρπαθια και στο Μπρασοβ αν και τοσοδουλικη η παλια πολη του ειναι πολυ ομορφο και επιβαλεται διανυχτερευση και απο εκει εκδρομες καστρο Δρακουλα (Μπραν),Πελες,Σιγκισοαρα κλπ ειναι πανεμορφα μερη..Οποτε για μενα αφου θα εισαι τοσες λιγες κατσε να δεις το Βουκουρεστι και αφου ειναι και κοντινη και οικονομικη χωρα επισκεφτεσαι σε αλλο ταξιδι Μπρασοβ και λοιπα.

Αν τωρα δεν θες να πας ξανα στην Ρουμανια και πιστευεις για δικους σου λογους δυσκολο συντομα να την ξαναεπισκεφτεις και θες οποσδηποτε να δεις Μπρασοβ κανε αυτο που σου προτινανε μονοημερα με οργανωμενη γιατι με τρενο θα τρεχεις σαν παλαβος απο Πελες ,Μπρασοβ και πισω ξανα στο σταθμο και αν θες και Μπραν (που για μενα ειναι το highlight και ας το λενε tourist trap ειτε εισαι φαν του μυθου ειτε οχι)που παει μονο τοπικο κτελ αστο θα σε φαει το αγχος.

Bουκουρεστι απο μονο του δεν θα το ξανακανα μουντη πολη ,με ενδιαφερον μεν κτιρια αλλα ως εκει μια δυο μερες τα εχεις δει ολα.Καρπαθια Μπρασοβ ειναι το καλο
Φτάνω Βουκουρέστι Παρασκευή βράδυ, Σάββατο πρωί ενδεχομένως να άξιζε να πάρω τρένο για Brasov και να επιστρέψω Δευτέρα κατευθείαν για τη πτήση που είναι στις 16.00?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.385
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω 2.5 μέρες διαθέσιμες στο Βουκουρέστι, αξίζει να κάνω μονοήμερη στο κάστρο Πέλες ή είναι μεγάλη ταλαιπωρία και να παραμείνω στην πρωτεύουσα;
Δεν έχω δει το Βουκουρέστι ακόμα, αλλά δεν έχω μετανιώσει στιγμή που έχω δει πάρα πολλά άλλα, συμπεριλαμβανομένου και του Πέλες, και εχω αφήσει το Βουκουρέστι τελευταίο...
Αν θέλετε να πάτε με αυτοκίνητο να μην το κάνετε, λόγω απίστευτης κίνησης απο και προς το Μπρασόβ. Αν πάτε με ΜΜΜ, τότε να πάτε στο Πέλες και στο Μπρασόβ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φτάνω Βουκουρέστι Παρασκευή βράδυ, Σάββατο πρωί ενδεχομένως να άξιζε να πάρω τρένο για Brasov και να επιστρέψω Δευτέρα κατευθείαν για τη πτήση που είναι στις 16.00?
Κάνε μια κράτηση και για παλάτι του Τσαουσ... εεε του Λαού ήθελα να πω, πριν πάτε αεροδρόμιο τη Δευτέρα. Έχει το ενδιαφέρον του. Αν μπορέσετε να περπατήσετε και 2-3 ωριτσες στο κέντρο του Βουκουρεστιου καλά είναι.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
προσυπογραφω - κριμα να είσαι Βουκουρέστι και να μη δεις αυτό το παλάτι, για το οποίο σημειωτέον δούλεψε ένας ολόκληρος λαός για χρόνια

αυτό και το peles castle τα 2 βασικά αξιοθέατα που μου έμειναν από Ρουμανία

για το peles ειδικά - μη τσιγκουνευτείτε και δεν πάρετε το φουλ εισιτηριο και για τους 2 οροφους και επισης να δωσετε και το κατι παραπανω για να μπορείτε να βγάλετε φωτογραφίες (αν εξακολουθούν να έχουν ακόμη αυτή τη γελοιότητα)

μου τη σπάσανε και έκλεισα το απλό, ακόμη το μετανιώνω... δεν περίμενα να υπάρχει κάτι τέτοιο στα ορεινά της Ρουμανίας. Μιλάμε για διαμαντάκι
 
Last edited:

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Αξίζει το Μπροσόβ σαν πόλη.
Τρενάκι ή κλείνεις μία από τις εκδρομές που γίνονται αυθημερόν και περιλαμβάνουν και τα κάστρα.
Εμείς πήγαμε 3 μέρες Ρουμανία, το τολμήσαμε και δεν το μετανιώσαμε.
Αν δεν έχετε την δυνατότητα να νοικιάσετε αμάξι που είναι και πολύ οικονομικά, θα έμενα στο βουκουρεστι. Δυο μέρες γεμίζουν από την άλλη δυο ήμερες για την επαρχεία είναι ελάχιστες.

ουπς απάντησα σε λάθος σορρυ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Φτάνω Βουκουρέστι Παρασκευή βράδυ, Σάββατο πρωί ενδεχομένως να άξιζε να πάρω τρένο για Brasov και να επιστρέψω Δευτέρα κατευθείαν για τη πτήση που είναι στις 16.00?
Υπηρχαν βανακια που σε πανε απο Μπρασοβ απ ευθειας αεροδρομιο. Ψαξτο λιγο. Κερδιζεις χρονο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
MMM.... Kron Transfer - Airport Transfer
Αυτά λες μάλλον??!Ενδιαφέρον!
Δεν θυμαμαι, εμεις πηραμε τρενο γιατι βολευε αλλα δεν πιεζομασταν τοσο. Αν το κλεισετε ολο το βαν μονοι σας κανετε σταση τη Δευτερα στο Πελες. Πιο γρηγορο ακουγεται, στο δρομο σας ειναι.Το αεροδρομιο ειναι στο Ploiesti.
Αν υπολογισεις τα εξοδα τρενα πηγαινε ελα απο δω κι απο κει, ταξι για αεροδρομιο κλπ μπορει να κοστισει το ιδιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Συμφωνα με το rome2rio το ταξι απο Πελες στο αεροδρομιο κοστιζει μολις 30-40 ευρω και κανει μονο 1 ωρα. Το τρενο Μπρασοβ Βουκουρεστι το ειχαμε πληρωσει καπου 12 εκαστος συν ταξι μετα που μας ξεσκισε ο βλακας.
Εγω στη θεση σου στανταρ θα εβαζα Δευτερα πρωι το Πελες και στις 2 θα κανονιζα να ειμαι αεροδρομιο. Μονο που πρεπει να δεις αν ειναι ανοιχτο Δευτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom