Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι για αρχές Μαρτίου στο Βουκουρέστι για περίπου 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις). Διάβασα πως υπάρχουν γραφεία που οργανώνουν μονοήμερες εκδρομές και συνδυάζουν Peles Castle, Brasov & Bran Castle. Έχει κάποιος οποιοδήποτε αξιόπιστο γραφείο να μου προτείνει; Θεωρείτε ότι αξίζει σε μια ημέρα να συνδυάσουμε και τα τρία σημεία; Σε όλα μας τα ταξίδια προτιμούμε τις μετακινήσεις με τις τοπικές συγκοινωνίες, όμως σ' αυτή την περίπτωση μου φαίνεται κάπως αδύνατο να το καταφέρουμε σε μια μέρα με τα τοπικά μέσα.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Το καθένα θέλει από μια ημέρα. Kαλύτερα να μείνετε τις περισσότερες μέρες στο Brasov.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι για αρχές Μαρτίου στο Βουκουρέστι για περίπου 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις). Διάβασα πως υπάρχουν γραφεία που οργανώνουν μονοήμερες εκδρομές και συνδυάζουν Peles Castle, Brasov & Bran Castle. Έχει κάποιος οποιοδήποτε αξιόπιστο γραφείο να μου προτείνει; Θεωρείτε ότι αξίζει σε μια ημέρα να συνδυάσουμε και τα τρία σημεία; Σε όλα μας τα ταξίδια προτιμούμε τις μετακινήσεις με τις τοπικές συγκοινωνίες, όμως σ' αυτή την περίπτωση μου φαίνεται κάπως αδύνατο να το καταφέρουμε σε μια μέρα με τα τοπικά μέσα.
Δεν γνωρίζω για γραφεία καθώς το είχα κάνει με τα μέσα αλλά..οι 5 ημέρες για το Βουκουρέστι είναι πάρα πολλές ,καλύτερα να πάτε και προς μπρασοφ να δείτε και πιο εύκολα τα κάστρα με τα μέσα η με κάποια συμφωνία με ταξί που είναι αρκετά οικονομικά.
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι το έχω σκεφτεί σαν ενδεχόμενο να κάνουμε μια διανυκτέρευση Μπρασόβ και να τα συνδυάσουμε. Όμως με προβληματίζει λίγο η μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο. Απ' ό,τι είδα από προηγούμενες αναρτήσεις υπάρχει απευθείας σύνδεση Μπρασόφ με το Αεροδρόμιο Otopeni. Διαφορετικά αν έπρεπε να επιλέξω μεταξύ των δύο κάστρων (Peles, Bran) και να το συνδυάσω με μια βόλτα στο Μπρασόβ ποιο θα μου προτείνατε;
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι το έχω σκεφτεί σαν ενδεχόμενο να κάνουμε μια διανυκτέρευση Μπρασόβ και να τα συνδυάσουμε. Όμως με προβληματίζει λίγο η μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο. Απ' ό,τι είδα από προηγούμενες αναρτήσεις υπάρχει απευθείας σύνδεση Μπρασόφ με το Αεροδρόμιο Otopeni. Διαφορετικά αν έπρεπε να επιλέξω μεταξύ των δύο κάστρων (Peles, Bran) και να το συνδυάσω με μια βόλτα στο Μπρασόβ ποιο θα μου προτείνατε;
Εμεις το είχαμε κάνει με το τρένο μείναμε 3 μέρες βουκουρεστι 2 μπρασοφ και από εκεί νοικιάσαμε ταξί για 15ε να μας πάει τουρ. Για το ποιο αξίζει δεν έχω γνώμη αφού δεν πήγα στου πελες.
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
4 βραδια στο Βουκουρεστι ειναι μαρτυριο. 2 μερες φτανουν.
Από ποια άποψη; Δεν αξίζει σαν πόλη ή δεν έχει πολλά σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος για να επισκεφθείς; Ο ενδοιασμός μου είναι γιατί με τις πτήσεις που έχω βρει σύμφωνα με τις ημερομηνίες που βολεύουν την πρώτη μέρα (Σάββατο) φτάνουμε αργά περίπου 20:30 και την τελευταία (Τετάρτη) φεύγουμε περίπου 16:30. Επομένως, είναι κάπως περιορισμένος ο συνολικός χρόνος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Αυτο που ειπα, 2 μερες το πολυ γεμιζει. Δεν εχει πραμα, πως το λενε. Ο υπολοιπος χρονος, οσος κι αν ειναι, μπορει να παει σε αλλες πολεις.
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Καλό βράδυ! :)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Παντως για να μην το ακουσεις μόνο απο την paefstra, εγώ ένα 24ωρο θα του έδινα και πολύ του είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Παντως για να μην το ακουσεις μόνο απο την paefstra, εγώ ένα 24ωρο θα του έδινα και πολύ του είναι.
Ας μην τον τρομαξουμε, μπορει να θελει να δει κατι ειδικου ενδιαφεροντος.
Παντως επειδη και το Μπρασοβ για 1 βραδυ ειναι, αν ειστε λιγο πιο τολμηροι, μπορειτε να βαλετε και Σιγκισοαρα στο προγραμμα.
Το εχω κανει με τρενα, που ηταν πολυ δυσκολο, αλλα το ταξιδι αποκτα ξαφνικα μεγαλο ενδιαφερον.
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις γι' αυτό ακριβώς ήθελα την γνώμη σας. Πάντα προτιμούμε να δούμε όσα περισσότερα γίνεται μέσα στον διαθέσιμο χρόνο. Απλώς λόγω των αποστάσεων δεν θέλω να φάω πολύ χρόνο στις μετακινήσεις και λιγότερο στην εξερεύνηση. Πιθανώς θα συνδυάσουμε κάποια διανυκτέρευση στο Μπρασόβ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom