Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σεβαστες ολες οι γνωμες εννοειται! Εμεις ακομα κλαιμε τα λεφτα μας παντως! Αρχικα αναφερουν οτι ειναι 20:30-22:30. 21:00 ακριβως ειμασταν μπροστα στο θησαυροφυλακιο. 21:10 ειχε τελειωσει!!! Και απο οτι εμαθα απο αλλους παρευρισκομενους ξεκινησε 20:45.

17jod για 25 λεπτα το λες και αυτοκτονια για μενα!!
Ναι δεν κρατάει πολύ, ισχύει. Νομίζω καλύτερα να έχουν στο μυαλό τους οι ενδιαφερόμενοι ότι περισσότερο αξίζει το ότι βλέπεις το μέρος υπό ένα άλλο φως, το βραδινό, κι όχι ότι η εκδήλωση αυτή καθεαυτή είναι κάτι το φοβερό. Αυτό πιστεύω εγώ αλλά εννοείται δέχομαι κ τη δική σου άποψη :lol:
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Να πω και εγώ ότι ναι το Petra by night είναι λίγο υπερτιμημένο αλλά είσαι στην wadi Musa το βράδυ και το έχει... Τι θα κάνεις δε θα πας για τα 17 jod και θα δώσεις κάπου αλλού 10 jod για να φας? Επίσης το siq με τα κεριά είναι μαγικό... Τώρα για την διάρκεια εγώ πήγα μέσα Μαΐου, ήταν καμιά ώρα, και μετά ακόμα ένα μισάωρο μοίραζαν τσάι...
Βασικά η ερώτηση δεν είναι εάν είναι ωραίο ή όχι, γιατί εάν ήταν τζάμπα θα λέγαμε ότι είναι φοβεροί οι Ιορδανοι, αλλά εάν θες να πληρώσεις 17 jod για να περπατήσεις πήγαινε έλα είσοδο treasury 4.4km υπό το φως των κεριών και να δεις το treasury φωτισμένο με κεριά και φώτα... Εντάξει η μουσική του βεδουινου με το ζόρι ακούγεται....
Αλλά όπως είπαν και οι από επάνω όλα είναι προσωπικό γούστο
 

Chrysa P.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
καλημερα. θα ειμαστε Ιορδανια απο 17-24 Φεβρουαριου . Ειμαστε δυο ατομα και αν καποιοι ενδιαφερονται να μοιραστουμε τις μετακινησεις το συζηταμε
 

koukoubadi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα! Μόλις έκανα την εγγραφή μου! Μπράβο για την συμμετοχή σας και την αμεση ανταποκριση.
Θα ειμαστε Ιορδανια 27/12 με 3/1 δυο άτομα, εχω διαβάσει όλο το ιστορικό και με τη βοηθεια σας εκανα ενα πλάνο. Οι ερωτησεις μου ειναι λιγο πιο περιεργες.
1) Μηπως έχει πάει κανείς για αναρρίχηση ( sport climbing) ; Αλλο όχι με κάποιον οδηγο.
2) Θυμαται κάποιος να μου προτείνει μερικα μαγαζιά για φαγητο και ποτο στο Αμμάν και στην Άκαμπα;
Ευχαριστώ πολύ ! :heart:
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Για Aqaba το khubza & seneya είναι αρκετά καλό. Πήγαμε δύο φορές όσο ήμασταν στην Ιορδανία και εγώ θα πρότεινα Arayes, Mutabal και Tabbouleh.
 

Cyon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα. Έχουμε κλείσει εισητήρια από 23/12 μέχρι 30/12 απο/προς άκαμπα. Είμαστε 2 άτομα και αναρωτιόμασταν μήπως υπάρχει κάποιος άλλος που ταξιδεύει τις ίδιες ημερομηνίες ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα των μεταφορών. Είτε με αυτοκίνητο είτε με ταξί.
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Ερώτηση για όσους νοίκιασαν αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Αμμαν: τι να προσέξω? εταιρεία? Είναι πολύ μακριά από το σημείο άφιξης? Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για την παραλαβή του? Επίσης, όσοι έχουν το jordan pass, περνούν ελεύθερα ή στεκονται σε κάποια ουρά για τη βίζα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ερώτηση για όσους νοίκιασαν αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Αμμαν: τι να προσέξω? εταιρεία? Είναι πολύ μακριά από το σημείο άφιξης? Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για την παραλαβή του?
Για ενοικίαση αυτοκινήτου εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-αυτοκινήτου-στην-Ιορδανία.60582/
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Κάποιος , κάποτε είχε γράψει για την Πέτρα για μία είσοδο από την πίσω πλευρά, που αντί να ανέβεις τα 800 σκαλοπάτια , τα κατεβαίνεις (αν θυμάμαι καλά). Μπορεί να γράψει περισσότερες πληροφορίες?

1) Έχει εκεί να βγάλεις εισιτήριο ή πρέπει να το αγοράσεις από πριν από το visitor center?
2) Φαντάζομαι να ξεκινήσουμε 7:30 το πρωί, μέχρι το μεσημέρι θα είμαστε visitor center? (Γενικά έχουμε αντοχές και περπατάμε γρήγορα)

Νομίζω αυτό το άτομο ήταν ο @Yorgos εκτός αν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Κάποιος , κάποτε είχε γράψει για την Πέτρα για μία είσοδο από την πίσω πλευρά, που αντί να ανέβεις τα 800 σκαλοπάτια , τα κατεβαίνεις (αν θυμάμαι καλά). Μπορεί να γράψει περισσότερες πληροφορίες?

1) Έχει εκεί να βγάλεις εισιτήριο ή πρέπει να το αγοράσεις από πριν από το visitor center?
2) Φαντάζομαι να ξεκινήσουμε 7:30 το πρωί, μέχρι το μεσημέρι θα είμαστε visitor center? (Γενικά έχουμε αντοχές και περπατάμε γρήγορα)

Νομίζω αυτό το άτομο ήταν ο @Yorgos εκτός αν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ
Η εισοδος αυτη ειναι κλειστη το χειμωνα δυστυχως.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάποιος , κάποτε είχε γράψει για την Πέτρα για μία είσοδο από την πίσω πλευρά, που αντί να ανέβεις τα 800 σκαλοπάτια , τα κατεβαίνεις (αν θυμάμαι καλά). Μπορεί να γράψει περισσότερες πληροφορίες?

1) Έχει εκεί να βγάλεις εισιτήριο ή πρέπει να το αγοράσεις από πριν από το visitor center?
2) Φαντάζομαι να ξεκινήσουμε 7:30 το πρωί, μέχρι το μεσημέρι θα είμαστε visitor center? (Γενικά έχουμε αντοχές και περπατάμε γρήγορα)

Νομίζω αυτό το άτομο ήταν ο @Yorgos εκτός αν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ
https://www.travelstories.gr/community/posts/724150/Εμείς είχαμε το pass από πριν οπότε δεν ξέρω αν βγάζουν επί τόπου εισιτήριο. Φαντάζομαι θα μπορείς όμως.
Ξεκινήσαμε πιο αργά από εσάς και κατά τις 4+ νομίζω είχαμε φτάσει στο θησαυροφυλάκιο. Δεν ξέρω τι ώρα ανοίγει η εναλλακτική εισοδος το πρωί.

Η εισοδος αυτη ειναι κλειστη το χειμωνα δυστυχως.
Δεκέμβρη πέρσι πήγαμε κι ήταν ανοικτά.

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρη αν ανοίγει το λινκ που παρέθεσα, δε μου φορτώνει εμένα προς το παρόν. Η απάντηση που λογικά ψάχνεις είναι το μηνυμα με αριθμό 88 στο παρόν νήμα.
 
Last edited:

katerinagero

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαίρετε!!! Καλά μας ταξίδια εύχομαι σε όλους, ιδιαίτερα τώρα τις γιορτές των Χριστουγέννων. 23 με 30 Δεκέμβρη φεύγω για Ιορδανία με μια φίλη από Θεσσαλονίκη. Μήπως συνταξιδεύουμε με κάποιον από εσάς; Σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε με ταξί και ψάχνουμε άτομα για μετακίνηση μέσα στην χώρα.

Καλημέρα στην παρέα. Έχουμε κλείσει εισητήρια από 23/12 μέχρι 30/12 απο/προς άκαμπα. Είμαστε 2 άτομα και αναρωτιόμασταν μήπως υπάρχει κάποιος άλλος που ταξιδεύει τις ίδιες ημερομηνίες ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα των μεταφορών. Είτε με αυτοκίνητο είτε με ταξί.
Χαίρετε! Είμαστε δύο άτομα, Ιδιες ημερομηνίες αλλά φτάνουμε Αμμάν! 24-26 Petra @26-28 Wadi rum/Akaba και 28-30 Αμμαν. Εσείς τι πρόγραμμα έχετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom