Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Προσωπικά η πόλη δε μου είπε τίποτα, όπως όλες οι αραβικές πόλεις είναι γτπ. Δε θυμαμαι να είδα ή να ένιωσα διαφορετικά όταν έφτασα, μάλλον ήμουν κουρασμένος από την μετάβαση ως εκεί. Γενικώς η Ιορδανια μου είναι σχετικώς αδιάφορη και πλην Πέτρας και λίγο ερήμου, τίποτα σπουδαίο.
 

Nikos K

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Είχα κάνει κι εγώ ταξίδι αστραπή στην Ιορδανια και θυμαμαι πως μόλις έφτασα οδήγησα για Πέτρα κατευθείαν. Είδα τη Πέτρα την επόμενη και αμεσως μετά πήγα έρημο και έμεινα σχεδόν 2μ-1 βράδυ. Έφτασαν όλα μια χαρά, όλα όσα ήθελα να δω.

Είχες τα στριμωγμένα ωράρια των πτήσεων που έχω (άφιξη αργά Παρασκευής και αναχώρηση νωρίς Δευτέρας) και τα κατάφερες;
 
D

Delmem38110

Guest
Προσωπικά η πόλη δε μου είπε τίποτα, όπως όλες οι αραβικές πόλεις είναι γτπ. Δε θυμαμαι να είδα ή να ένιωσα διαφορετικά όταν έφτασα, μάλλον ήμουν κουρασμένος από την μετάβαση ως εκεί. Γενικώς η Ιορδανια μου είναι σχετικώς αδιάφορη και πλην Πέτρας και λίγο ερήμου, τίποτα σπουδαίο.
ε όχι, έχει πάρα πολλά μέρη να δεις. όμορφα μέρη και πόλεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είχες τα στριμωγμένα ωράρια των πτήσεων που έχω (άφιξη αργά Παρασκευής και αναχώρηση νωρίς Δευτέρας) και τα κατάφερες;
Αυτό είναι που δε θυμαμαι. Μπορώ να το δω μόλις επιστρέψω Αθήνα και θα σου πω. Ίσως είχα λίγο περισσότερο χρόνο, δε θυμαμαι τώρα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.353
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα και από μένα!
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην πρόσφατη προσφορά της ryan και έκλεισα μια καταδρομική 2.5μερη βολτούλα τον ερχόμενο δεκέμβριο με 10€ πήγαινε έλα για Aqaba.
Δεδομένου πως η πτήση φτάνει Παρασκευή 20.30 μμ και η αναχώρηση είναι Δευτέρα 09.35 πμ καταλαβαίνετε πως μιλάμε για "τρέχω και δεν φτάνω καταστάσεις" με σκοπό να δούμε τα δύο βασικότερα αξιοθέατα, Πέτρα και Wadi Rum. Θα νοικιάσουμε αμάξι. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος στα εξής:

α) προβληματίζομαι στο πως να βγάλω το πρόγραμμα. Υπάρχουν δύο βασικά σενάρια στο μυαλό μου.

Πρώτο: Διαμονή Aqaba, ξύπνημα πρωινό και αναχώρηση για Πέτρα ώστε να είμαστε εκεί κατά τις 09.00-10.00 και να έχουμε ένα 7ωρο μέρα να φτάσουμε έως Μοναστήρι. Διαμονή Σάββατο βραδυ Πέτρα να ξεκουραστούμε και το πρωί Κυριακής αναχώρηση για Wadi Rum με διαμονή βραδινή εκεί και πολύ πρωινό ξύπνημα Δευτέρας γιαν Aqaba αεροδρόμιο.

Δεύτερο σενάριο το ανάποδο. Διαμονή Παρασκευή βράδυ Aqaba, πρωί Σαββάτου Wadi Rum με διαμονή εκεί, πρωί Κυριακής βουρ για Πέτρα και επιστροφή το βράδυ Aqaba να είμαστε ψιλό έτοιμοι το πρωί για αεροδρόμιο.

Δύσκολα και τα δύο το ξέρω, αλλά θα το παλέψουμε. Τι λέτε;

β) έχω χαθεί λίγο με την φάση στο wadi rum. Βρίσκω αρκετά θελκτικές τιμές στο booking από δεκάδες caps και με πολυ καλές κριτικές. Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνονται οι δραστηριότητες μέσα. Τα περισσότερα από αυτά όμως δεν έχουν site για περισσότερες λεπτομέρειες για τα tours (jeep, καμήλες κτλ). Αν κλείσω από booking λογικά θα με εξυπηρετήσουν κατ' ιδίαν με τις εκδρομές ε..; Επίσης έχω διαβάσει κάποιες προτάσεις προηγούμενων posts όπως το Beyond, Jamal κτλ. Έχουμε άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Με παρόμοια άφιξη την Παρασκευή αλλά διαφορετική αναχώρηση τη Δευτέρα, εμείς το Φεβρουάριο του 2020 κάναμε το πρώτο σενάριο, δηλ: Παρασκευή βράδυ Άκαμπα, Σάββατο πολύ πρωί ξεκινήσαμε για Πέτρα. Στα βουνά, μετά την εθνική συναντήσαμε τόση ομίχλη που δεν βλέπαμε ούτε και την μύτη μας και τρελό αέρα και φοβηθήκαμε ότι θα είναι κλειστή η Πέτρα αλλά τελικά όλα καλά, προλάβαμε άνετα να την γυρίσουμε μέχρι λίγο πριν κλείσει.
Κυριακή πρωί φύγαμε για έρημο, συναντήσαμε πάλι δυνατό αέρα, χιονόνερο:shock: και μηδέν ορατότητα. Υπολογίζαμε να φτάσουμε 9 στην έρημο και τελικά φτάσαμε 10.30. Στην εθνική και στην έρημο βέβαια ηλιοφάνεια. :shock:
Γι' αυτούς τους λόγους θα πρότεινα το πρώτο σχέδιό σου. Δευτέρα θα είστε κοντά στην Άκαμπα και δεν θα έχετε ανησυχία μην χάσετε το αεροπλάνο. Εμείς Δευτέρα είχαμε φύγει απόγευμα.

Τώρα σχετικά με τα καμπ και τις δραστηριότητες, τι κάναμε εμείς:

Βρήκαμε από το Booking αυτά που είχαν τις καλύτερες κριτικές, κλείσαμε με δωρεάν ακύρωση, βρήκαμε το κινητό τους και επικοινωνήσαμε μέσω whats app μαζί τους. Τους εξηγήσαμε τι θέλαμε (μεταφορά από το χωριό, σκηνή, πλήρη διατροφή, ολοήμερο πρόγραμμα και καμήλες) και πήραμε προσφορές. Έτσι αποφασίσαμε και κλείσαμε με κάποιους. Εννοείτε ότι ακυρώσαμε τις κρατήσεις μέσω Booking.

Στο camp που μείναμε είχε κλείσει ένα ζευγάρι Γερμανών μέσω Booking μόνο την διαμονή σε εξευτελιστική τιμή, νομίζω 10€. Όμως, τους χρέωσε την μεταφορά από το χωριό στο camp και την διατροφή και τους πίεζε να κάνουν τις δραστηριότητες. Τελικά χωρίς να κάνουν τις δραστηριότητες τους ήρθε 50 με 55 δηνάρια, όταν εμείς με τις δραστηριότητες είχαμε δώσει 120 τα δύο άτομα. Νομίζω ότι δεν άξιζε, γιατί χάσανε το "κυρίως μενού"

Μην ξεχάσετε να πάρετε την Ιορδανική σιμ, στην έξοδο του αεροδρομίου, θα σας βοηθήσει πολύ.

Και μόνο την Πέτρα και την έρημο που θα δείτε θα σας μείνουν αξέχαστα.
Αν μπορούσα θα πήγαινα πάλι σήμερα.:)
 
Last edited:

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα και από μένα!
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην πρόσφατη προσφορά της ryan και έκλεισα μια καταδρομική 2.5μερη βολτούλα τον ερχόμενο δεκέμβριο με 10€ πήγαινε έλα για Aqaba.
Δεδομένου πως η πτήση φτάνει Παρασκευή 20.30 μμ και η αναχώρηση είναι Δευτέρα 09.35 πμ καταλαβαίνετε πως μιλάμε για "τρέχω και δεν φτάνω καταστάσεις" με σκοπό να δούμε τα δύο βασικότερα αξιοθέατα, Πέτρα και Wadi Rum. Θα νοικιάσουμε αμάξι. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος στα εξής:

α) προβληματίζομαι στο πως να βγάλω το πρόγραμμα. Υπάρχουν δύο βασικά σενάρια στο μυαλό μου.

Πρώτο: Διαμονή Aqaba, ξύπνημα πρωινό και αναχώρηση για Πέτρα ώστε να είμαστε εκεί κατά τις 09.00-10.00 και να έχουμε ένα 7ωρο μέρα να φτάσουμε έως Μοναστήρι. Διαμονή Σάββατο βραδυ Πέτρα να ξεκουραστούμε και το πρωί Κυριακής αναχώρηση για Wadi Rum με διαμονή βραδινή εκεί και πολύ πρωινό ξύπνημα Δευτέρας γιαν Aqaba αεροδρόμιο.

Δεύτερο σενάριο το ανάποδο. Διαμονή Παρασκευή βράδυ Aqaba, πρωί Σαββάτου Wadi Rum με διαμονή εκεί, πρωί Κυριακής βουρ για Πέτρα και επιστροφή το βράδυ Aqaba να είμαστε ψιλό έτοιμοι το πρωί για αεροδρόμιο.

Δύσκολα και τα δύο το ξέρω, αλλά θα το παλέψουμε. Τι λέτε;

β) έχω χαθεί λίγο με την φάση στο wadi rum. Βρίσκω αρκετά θελκτικές τιμές στο booking από δεκάδες caps και με πολυ καλές κριτικές. Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνονται οι δραστηριότητες μέσα. Τα περισσότερα από αυτά όμως δεν έχουν site για περισσότερες λεπτομέρειες για τα tours (jeep, καμήλες κτλ). Αν κλείσω από booking λογικά θα με εξυπηρετήσουν κατ' ιδίαν με τις εκδρομές ε..; Επίσης έχω διαβάσει κάποιες προτάσεις προηγούμενων posts όπως το Beyond, Jamal κτλ. Έχουμε άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Το καναμε το ταξιδι το 2019. Φτασαμε Παρασκευη βραδυ Αμμαν κ αναχωρηση Δευτερα βραδυ. Ειχαμε κανει το προγραμμα μονοι μας κ το στειλαμε σε πρακτορειο στην Ιορδανια που μας παρειχε βανακι κ οδηγο. (ειμασταν 3 οικογενειες)
Αυτο που μας βολεψε πολυ ηταν οτι μολις φτασαμε, φυγαμε κατευθειαν για Πετρα οπου κ διανυκτερευσαμε, οποτε το πρωι του Σαββατου 7μιση η ωρα μπαιναμε Πετρα κ το μεσημερι φυγαμε για Wadi Rum για να προλαβουμε βολτα με τζιπ κ το ηλιοβασιλεμα στην ερημο.
 
D

Delmem38130

Guest
καλησπέρα Κωνσταντίνε,

μακάρι να ειχε πτήσεις ολο τον χρόνο..
ειχα πάει Ιανουάριο και έμεινα ενα βράδυ Wadi Rum, ειχε κρυο το πρωί που εκαναν τα tour..
αν κάποιος ενδιαφέρεται, αν παρεις ταξι με 150 δηνάρια πας στην Πέτρα απο Άκαμπα και αφήνεις τον ταξιτζή να σε περιμένει 4 με 5 ωρες και μετα να σε γυρίσει πισω..
τα δωμάτια στην έρημο ξεκινανε περίπου απο 60 ευρώ..
η Ακαμπα σαν πολη ειναι μέτρια, ειχα κλείσει και χάλια ξενοδοχείο..(μου το προτειναν κιολας)
την ημερα που φεύγαμε εφυγε το χερούλι απο την πορτα, και αφησα την πορτα μισανοιχτη κανα τριωρο με τον φοβο μην κλείσει, δεν ανοίγει και χάσουμε το αεροπλανο..:shock:
reception ηταν κατι αραβες στον κοσμο τους..
εχω κατι φωτο απο το δωμάτιο.. μια ομορφιά
επος..
 
Last edited by a moderator:

Nikos K

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Τελικά οδεύω στο σενάριο να πάρω το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και βουρ για Πέτρα βραδάκι, διαμονή εκεί και την άλλη μέρα νωρίς νωρίς Πέτρα να έχουμε και άπλετο χρόνο μπροστά μας για ξεποδάριασμα. Απογευματάκι χαλαροί προς Wadi Rum, δύο διαμονές εκεί (Σάββατο και Κυριακή) και ξημερώματα Δευτέρας αεροδρόμιο για επιστροφή.
Ένα από τα caps που έχω μιλήσει μου εγγυήθηκε πως θα με επιστρέψει στον χώρο του parking όσο νωρίς και να θέλω να φύγω.
Μιας και το ανέφερα, έχω πάρει μια προσφορά από το Magic Desert Camp, φαίνεται αξιόλογο σε φωτό και αξιολογήσεις. Για δύο διαμονές (στις σκηνές με το μπαλκονάκι και ιδιωτικό μπάνιο) με δύο δείπνα, δύο πρωινά, ένα μεσημεριανό, 4ωρο jeep tour, camel tour μιας ώρας έκανε προσφορά στα 190 δηνάρια (γύρω στα 240€) για δύο άτομα πάντα. Από ότι κατάλαβα πάνω κάτω εκεί παίζουν όλοι.
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με το συγκεκριμένο camp;
Επίσης, με το συνάλλαγμα τι μπορω να κάνω; Αεροδρόμιο ή παίζει να πετύχω βράδυ στην Πέτρα κανένα ανοιχτό (δυσκολάκι...);
 
D

Delmem38110

Guest
Τελικά οδεύω στο σενάριο να πάρω το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και βουρ για Πέτρα βραδάκι, διαμονή εκεί και την άλλη μέρα νωρίς νωρίς Πέτρα να έχουμε και άπλετο χρόνο μπροστά μας για ξεποδάριασμα. Απογευματάκι χαλαροί προς Wadi Rum, δύο διαμονές εκεί (Σάββατο και Κυριακή) και ξημερώματα Δευτέρας αεροδρόμιο για επιστροφή.
Ένα από τα caps που έχω μιλήσει μου εγγυήθηκε πως θα με επιστρέψει στον χώρο του parking όσο νωρίς και να θέλω να φύγω.
Μιας και το ανέφερα, έχω πάρει μια προσφορά από το Magic Desert Camp, φαίνεται αξιόλογο σε φωτό και αξιολογήσεις. Για δύο διαμονές (στις σκηνές με το μπαλκονάκι και ιδιωτικό μπάνιο) με δύο δείπνα, δύο πρωινά, ένα μεσημεριανό, 4ωρο jeep tour, camel tour μιας ώρας έκανε προσφορά στα 190 δηνάρια (γύρω στα 240€) για δύο άτομα πάντα. Από ότι κατάλαβα πάνω κάτω εκεί παίζουν όλοι.
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με το συγκεκριμένο camp;
Επίσης, με το συνάλλαγμα τι μπορω να κάνω; Αεροδρόμιο ή παίζει να πετύχω βράδυ στην Πέτρα κανένα ανοιχτό (δυσκολάκι...);
θα κανείς τη καλύτερη δουλειά. προσοχή όταν παραλάβεις το αμάξι. βγάλε φωτό η τραβά βίντεο. μην τους εμπιστεύεσαι. καλύτερα κάνε ασφάλιση με ολική απαλλαγή αλλα εκεί όχι από το ιντερνετ στο ίδιο γραφείο που θα παραλάβεις το αμάξι.
αν δεν έχεις ρεβολουτ και προλαβαίνεις βγάλε μια.
συνάλλαγμα βγάζεις από τα μηχανάκια στο αεροδρόμιο.
προσοχή ο δρόμος έχει πολλά σαμαράκια παντού.
ξεκίνα για τα αξιοθέατα στην πέτρα όσο πιο νωρίς μπορείς (νομίζω ανοίγουν 6) και καλό περπάτημα.
για τα υπόλοιπα θα ε ενημερώσουν άλλοι.
 

Nikos K

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
θα κανείς τη καλύτερη δουλειά. προσοχή όταν παραλάβεις το αμάξι. βγάλε φωτό η τραβά βίντεο. μην τους εμπιστεύεσαι. καλύτερα κάνε ασφάλιση με ολική απαλλαγή αλλα εκεί όχι από το ιντερνετ στο ίδιο γραφείο που θα παραλάβεις το αμάξι.
αν δεν έχεις ρεβολουτ και προλαβαίνεις βγάλε μια.
συνάλλαγμα βγάζεις από τα μηχανάκια στο αεροδρόμιο.
προσοχή ο δρόμος έχει πολλά σαμαράκια παντού.
ξεκίνα για τα αξιοθέατα στην πέτρα όσο πιο νωρίς μπορείς (νομίζω ανοίγουν 6) και καλό περπάτημα.
για τα υπόλοιπα θα ε ενημερώσουν άλλοι.
Έχω revolut αλλά γιατί το λες; Έχει χαμηλότερες προμήθειες στην ανάληψη από ΑΤΜ;
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κάποιος ταξιδιωτικά γραφεία στην Aqaba/ Jordan που να οργανώνει σε ΝΟΡΜΑΛ τιμες (!) εκδρομές στην Πέτρα & με jeep στην έρημο Wadi Rum? Εχω την αίσθηση ότι φέτος το getyourguide.com έχει ακριβύνει από αρκετούς προορισμούς. Για 133χλμ (Ακαμπα-Πετρα) ζητάνε το φθηνότερο 208ε, ενώ από Αμμάν που είναι 238χλμ από Πέτρα είναι πολύ πιο φθηνή εκδρομή & για Wadi Rum (από Ακαμπα) 2ωρες με jeep δραστηριότητα, το λιγότερο 150ε. Ευχαριστώ! Επίσης ποιά είναι η καλύτερη χρονική περίοδος & αν χρειάζεται προσοχή σε κάτι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom