Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τέλειο! αλλά για να βρείς τραπέζι πρέπει να είσαι ετοιμοπόλεμος.
Ακριβώς! Γυρνώντας από την Ακρόπολη του Αμμάν, την είχα στήσει απέξω όταν έβαζαν τα τραπέζια στο πεζοδρόμιο από τις 18:00 για να κλείσω για 18:30 και να έρθουν οι υπόλοιποι τρέχοντας. Μισή ώρα μετά γινόταν χαμός, δεν έπεφτε καρφίτσα. Και είναι τεράστιο, εκτείνεται σε διάφορα επίπεδα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά, έπεσε στο τραπέζι σας ιδέα για μέσα Αυγούστου η Ιορδανία να φανταστώ να μη το επιχειρήσουμε καν λόγω ζέστης σωστά; Έχει πάει κανείς τέτοια εποχή;
Τέτοια εποχή δεν έχω πάει και ομολογώ πως δε θα το αποτολμούσα.
Απρίλιο μήνα η Άκαμπα είχε το μεσημέρι 38 βαθμούς, η Πέτρα έπαιζε στους 29-31 και το Αμμάν στους 18-24.
Όπως ανέφεραν κι άλλοι φίλοι, θα είστε σε εξωτερικούς χώρους κυρίως, οπότε η επιβάρυνση από τη ζέστη είναι σημαντική. Η Πέτρα έχει πολλά πέραν του Θησαυροφυλακίου, ήθελε κοντά 10ωρο μέσα στη ζέστη και πάλι δεν είδα όσα ήθελα.
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Τέτοια εποχή δεν έχω πάει και ομολογώ πως δε θα το αποτολμούσα.
Απρίλιο μήνα η Άκαμπα είχε το μεσημέρι 38 βαθμούς, η Πέτρα έπαιζε στους 29-31 και το Αμμάν στους 18-24.
Όπως ανέφεραν κι άλλοι φίλοι, θα είστε σε εξωτερικούς χώρους κυρίως, οπότε η επιβάρυνση από τη ζέστη είναι σημαντική. Η Πέτρα έχει πολλά πέραν του Θησαυροφυλακίου, ήθελε κοντά 10ωρο μέσα στη ζέστη και πάλι δεν είδα όσα ήθελα.
Δυστυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε την άδεια μας κ θέλαμε πολύ να το κάνουμε αυτό το ταξίδι, όντως ο Αύγουστος θα είναι δύσκολος μήνας έχετε δίκιο. Μάλλον πρέπει να στραφούμε προς Ευρώπη καθώς είμαστε από νησί οπότε λέγαμε να μη πάμε σε κάποιο νησί στην Ελλάδα
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Δυστυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε την άδεια μας κ θέλαμε πολύ να το κάνουμε αυτό το ταξίδι, όντως ο Αύγουστος θα είναι δύσκολος μήνας έχετε δίκιο. Μάλλον πρέπει να στραφούμε προς Ευρώπη καθώς είμαστε από νησί οπότε λέγαμε να μη πάμε σε κάποιο νησί στην Ελλάδα
Καλύτερα γιατι θα δεινοπαθήσετε. Έχω κάνει Αίγυπτο Αύγουστο και υπέφερα (και είμαι κρυουλιάρα γενικά) :haha:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δυστυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε την άδεια μας κ θέλαμε πολύ να το κάνουμε αυτό το ταξίδι, όντως ο Αύγουστος θα είναι δύσκολος μήνας έχετε δίκιο. Μάλλον πρέπει να στραφούμε προς Ευρώπη καθώς είμαστε από νησί οπότε λέγαμε να μη πάμε σε κάποιο νησί στην Ελλάδα
Το καταλαβαίνω, έχουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα. Αν μπορώ να πετάξω μια ιδέα, εγώ ως απόδραση από το ελληνικό καλοκαίρι επιλέγω, αν τελικά πάω εξωτερικό γιατί συνήθως μένω Ελλάδα το καλοκαίρι, κάτι εντελώς διαφορετικό. Πέρυσι είχα πάει Ισλανδία τον Αύγουστο και φέτος σκέφτομαι σοβαρά την Ιρλανδία.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Έχει πάει κάποιος Ιορδανία 2, 3 μέρες από Τελ Αβίβ; Έχω πάει Τελ Αβίβ, αλλά το σκέφτομαι καθώς για Ιορδανία εκείνα τα φθηνά εισιτήρια πριν λίγα χρόνια δε τα βλέπω. Κάτι πακέτα έτοιμα είναι στα 400€, ημαρτον. Για πείτε...εάν τυχόν.....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έχει πάει κάποιος Ιορδανία 2, 3 μέρες από Τελ Αβίβ; Έχω πάει Τελ Αβίβ, αλλά το σκέφτομαι καθώς για Ιορδανία εκείνα τα φθηνά εισιτήρια πριν λίγα χρόνια δε τα βλέπω. Κάτι πακέτα έτοιμα είναι στα 400€, ημαρτον. Για πείτε...εάν τυχόν.....
Το είχαμε σκεφτεί αλλά δεν το είχαμε υλοποιήσει λόγω μη διαθέσιμων ημερών. Είναι σχετικά εύκολο και οι αποστάσεις πολύ μικρές. Υπάρχουν πολλά στοιχειά που μπορούν να σε βοηθήσουν για την μετάβαση στο ίντερνετ.

Φέτος ίσως κάνουνε Αλ Ούλα Πέτρα και ξανά πίσω με αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να δούμε και τις δυο Ναβαταϊκές πόλεις, διότι μέλη της εκδρομής δεν έχουν πάει στην Πέτρα. Η απόσταση είναι περίπου 700 χιλιομετρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχει πάει κάποιος Ιορδανία 2, 3 μέρες από Τελ Αβίβ; Έχω πάει Τελ Αβίβ, αλλά το σκέφτομαι καθώς για Ιορδανία εκείνα τα φθηνά εισιτήρια πριν λίγα χρόνια δε τα βλέπω. Κάτι πακέτα έτοιμα είναι στα 400€, ημαρτον. Για πείτε...εάν τυχόν.....
Αν θα πας, θα το κάνεις μέσω της king hussein bridge. Θα πας μέσω Ιερουσαλήμ με ταξί, οκ έχει μια διαδικασία αλλά είναι εμπειρία η όλη φάση.
 

Chrysa249

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Γεια σας. Θα πάμε για 3 νύχτες Ιορδανια, την ερχόμενη Παρασκευή μέχρι Δευτερα πρωί. χρειαζομαστε βίζα; επίσης τι ρούχα να πάρουμε
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γεια σας. Θα πάμε για 3 νύχτες Ιορδανια, την ερχόμενη Παρασκευή μέχρι Δευτερα πρωί. χρειαζομαστε βίζα; επίσης τι ρούχα να πάρουμε
Αναλογα που θα προσγειωθείτε. Στο Αμμαν χρειάζεται, στην Ακαμπα οχι. Ο καιρός είναι περίπου σαν της Ελλαδας. Ο,τι καιρό κάνει εδώ, ,μετα απο δύο μέρες κάνει στην Ιορδανία.
 

Chrysa249

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Αναλογα που θα προσγειωθείτε. Στο Αμμαν χρειάζεται, στην Ακαμπα οχι. Ο καιρός είναι περίπου σαν της Ελλαδας. Ο,τι καιρό κάνει εδώ, ,μετα απο δύο μέρες κάνει στην Ιορδανία.
Στο Αμμαν . Δηλαδή χρειάζομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom