Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο Jordan Pass δεν συμπεριλαμβάνετε πλέον το κόστος για την visa;;
Συμπεριλαμβάνεται. Επίσης αν πετάς προς/από Άκαμπα δεν υπάρχει γενικά κόστος για βίζα.
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Οχι, είναι πριν την tala bay. Η παραλία είναι free. Νομίζω είναι η πρώτη παραλία που βρίσκεις όπως πας απο το κέντρο της Aqaba. Αν γράψεις στο google maps Japanese gardens, Cedar pride, C-130 Hercules Aircraftwreck και Seven sisters diving site (τανκ) θα δεις που βρίσκονται. Αυτό καναμε και έμεις. Είδαμε που βρίσκονται στο χάρτη οι Japanese gardens και μπήκαμε στην παραλία αυτή. Τα υπόλοιπα τα προσεγγίσαμε περπατώντας απο την παραλία.
Οκ..σ ευχαριστώ !!τα αξιοθέατα αυτά δηλαδή μπορείς να τα δεις με μάσκα σ αυτό το βαθος;
 
Last edited:

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλησπέρα !

Πως λεγονται οι δρόμοι που είναι τα τοπικά μαγαζιά και το παζάρι στο Αμμάν;;
 

Mabel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας! :) Πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες από όλου τους ταξιδιώτες! Το δικό μας ταξίδι στην Ιορδανία θα είναι για 5 μέρες την περίοδο της πρωτοχρονιάς. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στα παρακάτω:
1) Ποιο μέρος ενδείκνυται να μείνουμε στο Αμμάν ώστε να δούμε τα βασικά αξιοθέατα, καθώς θα αφιερώσουμε μόνο μία μέρα εκεί
2) Από Πέτρα προς Αμμάν είδα στο site της jett ότι υπάρχει μόνο ένα λεωφορείο που αναχωρεί στις 16:00, και επειδή μου φαίνεται αργά, διάβασα ότι υπάρχουν mini buses κατά τη διάρκεια της μέρας που πάνε στο Αμμάν. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό?
3) Από Αμμάν προς Νεκρά θάλασσα πώς πηγαίνουμε? (θα πάμε την τελευταία μέρα μας στη Νεκρά θάλασσα, φεύγοντας από Αμμάν και από κει στο αεροδρόμιο στην Άκαμπα) Το μέρος στη Νεκρά θάλασσα πώς ακριβώς λέγεται?
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
209
Καλησπέρα, πραγματοποιήσατε τελικά το ταξίδι με τα παιδιά; Το σκεφτόμαστε κ εμείς να πάμε με την κόρη μας που είναι σχεδόν 5.
Κάτια γεια σου. Πήγαμε στην Ιορδανία με τα παιδιά και ήταν πολύ όμορφα!!!
Μου φάνηκε ασφαλής προορισμός. Η διαδρομή μας ήταν Άκαμπα- Wadi Rum camp- Πετρα- Αμμάν- Νεκρά Θάλασσα- Άκαμπα.
Οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς, πες μου. :)
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Καλησπέρα σας! :) Πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες από όλου τους ταξιδιώτες! Το δικό μας ταξίδι στην Ιορδανία θα είναι για 5 μέρες την περίοδο της πρωτοχρονιάς. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στα παρακάτω:
1) Ποιο μέρος ενδείκνυται να μείνουμε στο Αμμάν ώστε να δούμε τα βασικά αξιοθέατα, καθώς θα αφιερώσουμε μόνο μία μέρα εκεί
2) Από Πέτρα προς Αμμάν είδα στο site της jett ότι υπάρχει μόνο ένα λεωφορείο που αναχωρεί στις 16:00, και επειδή μου φαίνεται αργά, διάβασα ότι υπάρχουν mini buses κατά τη διάρκεια της μέρας που πάνε στο Αμμάν. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό?
3) Από Αμμάν προς Νεκρά θάλασσα πώς πηγαίνουμε? (θα πάμε την τελευταία μέρα μας στη Νεκρά θάλασσα, φεύγοντας από Αμμάν και από κει στο αεροδρόμιο στην Άκαμπα) Το μέρος στη Νεκρά θάλασσα πώς ακριβώς λέγεται?
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)
πετατε προς και απο Ακαμπα? ποσοι θα ειστε?

αν πετατε απο ακαμπα, μονο 5 μερες για εμενα δε χρειαζεται να χασετε τοσες πολλες ωρες στη μετακινηση μεχρι αμμαν
1 βραδυ Wadi rum
2 Petra
και ενα νεκρα Θαλασσα ή Ακαμπα...
Μπορεις να δεις και καστρο Καρακ

τωρα αμα θελετε σιγουρα Αμμαν, γυρω απο την rainbow street ειναι καλα και ολα ειναι κοντα με τα ποδια

επισης για μετακινησεις, νοικιαστε αμαξι ή αμαξι με οδηγο εαν ειστε 3 ή 4... για λεωφορεια δε ξερω....

Νεκρα να πατε μονο εαν εχετε παρει αποφαση να βουτηξετε λογω Γεναρη το λεω, ζεστα θα ειναι κατα την αποψη μου

στο βορειο κομματι τις νεκρας ειναι τα μεγαλα ξενοδοχεια με τις prive παραλιες... τσεκαρε google maps

εαν τελικα μεινετε στο νοτο και δεν ανεβετε μεχρι Αμμαν μπορειτε να πατε ως εδω για βουτια https://goo.gl/maps/B1H56n9onuYGsuKF8 και μετα πισω προς καρακ και ακαμπα

εσωθερμικα για το βραδυ στην ερημο και για τις νυχτες στην πετρα....
 

Mabel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
πετατε προς και απο Ακαμπα? ποσοι θα ειστε?

αν πετατε απο ακαμπα, μονο 5 μερες για εμενα δε χρειαζεται να χασετε τοσες πολλες ωρες στη μετακινηση μεχρι αμμαν
1 βραδυ Wadi rum
2 Petra
και ενα νεκρα Θαλασσα ή Ακαμπα...
Μπορεις να δεις και καστρο Καρακ

τωρα αμα θελετε σιγουρα Αμμαν, γυρω απο την rainbow street ειναι καλα και ολα ειναι κοντα με τα ποδια

επισης για μετακινησεις, νοικιαστε αμαξι ή αμαξι με οδηγο εαν ειστε 3 ή 4... για λεωφορεια δε ξερω....

Νεκρα να πατε μονο εαν εχετε παρει αποφαση να βουτηξετε λογω Γεναρη το λεω, ζεστα θα ειναι κατα την αποψη μου

στο βορειο κομματι τις νεκρας ειναι τα μεγαλα ξενοδοχεια με τις prive παραλιες... τσεκαρε google maps

εαν τελικα μεινετε στο νοτο και δεν ανεβετε μεχρι Αμμαν μπορειτε να πατε ως εδω για βουτια https://goo.gl/maps/B1H56n9onuYGsuKF8 και μετα πισω προς καρακ και ακαμπα

εσωθερμικα για το βραδυ στην ερημο και για τις νυχτες στην πετρα....
Θα νοικιασουμε αυτοκινητο τελικα! Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
πετατε προς και απο Ακαμπα? ποσοι θα ειστε?

αν πετατε απο ακαμπα, μονο 5 μερες για εμενα δε χρειαζεται να χασετε τοσες πολλες ωρες στη μετακινηση μεχρι αμμαν
1 βραδυ Wadi rum
2 Petra
και ενα νεκρα Θαλασσα ή Ακαμπα...
Μπορεις να δεις και καστρο Καρακ

τωρα αμα θελετε σιγουρα Αμμαν, γυρω απο την rainbow street ειναι καλα και ολα ειναι κοντα με τα ποδια

επισης για μετακινησεις, νοικιαστε αμαξι ή αμαξι με οδηγο εαν ειστε 3 ή 4... για λεωφορεια δε ξερω....

Νεκρα να πατε μονο εαν εχετε παρει αποφαση να βουτηξετε λογω Γεναρη το λεω, ζεστα θα ειναι κατα την αποψη μου

στο βορειο κομματι τις νεκρας ειναι τα μεγαλα ξενοδοχεια με τις prive παραλιες... τσεκαρε google maps

εαν τελικα μεινετε στο νοτο και δεν ανεβετε μεχρι Αμμαν μπορειτε να πατε ως εδω για βουτια https://goo.gl/maps/B1H56n9onuYGsuKF8 και μετα πισω προς καρακ και ακαμπα

εσωθερμικα για το βραδυ στην ερημο και για τις νυχτες στην πετρα....
@Zorz59 Σ αυτή την παραλία έχουν ντουζιέρες?
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
@Zorz59 Σ αυτή την παραλία έχουν ντουζιέρες?
Οχι δεν εχει κατι, και λιγο πιο πανω εχει μονο στο Mujib Chalets που εχει εισοδο για να μπεις... αλλα με μια εξαδα νερο στα 2-3 ατομα στο αυτοκινητο κανεις δουλεια μεχρι να πας ξενοδοχειο, γιατι ετσι και αλλιως κεφαλι δε βουτας μεσα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Οχι δεν εχει κατι, και λιγο πιο πανω εχει μονο στο Mujib Chalets που εχει εισοδο για να μπεις... αλλα με μια εξαδα νερο στα 2-3 ατομα στο αυτοκινητο κανεις δουλεια μεχρι να πας ξενοδοχειο, γιατι ετσι και αλλιως κεφαλι δε βουτας μεσα...
Το Mujib Chalets τι έιναι φαράγγι ?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το Mujib Chalets τι έιναι φαράγγι ?
Τα Mujib Chalets είναι αυτό που σημαινεί η λέξη δηλαδή ενοικιαζόμενα σπιτάκια.
Λίγο πιο πάνω είναι το φαράγγι Wadi Mujib.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom