Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Τέλη Μαρτίου θα είμαι Ιορδανία και συγκεκριμένα θα είμαι Petra. Φίλος μου θα έρθει Aqaba βράδυ Παρασκευής περίπου 830 το βράδυ. Θα χρειαστεί να έρθει Petra κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Ξέρει κανείς πως μπορεί να έρθει. Κοίταξα το jett bus αλλά δεν έχει τόσο αργά δρομολόγιο. Μόνο με ταξί μπορεί να έρθει; κ πόσο μπορεί να κοστίσει;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Τέλη Μαρτίου θα είμαι Ιορδανία και συγκεκριμένα θα είμαι Petra. Φίλος μου θα έρθει Aqaba βράδυ Παρασκευής περίπου 830 το βράδυ. Θα χρειαστεί να έρθει Petra κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Ξέρει κανείς πως μπορεί να έρθει. Κοίταξα το jett bus αλλά δεν έχει τόσο αργά δρομολόγιο. Μόνο με ταξί μπορεί να έρθει; κ πόσο μπορεί να κοστίσει;
Ταξι 50-60 δηνάρια!!! Ίσως μπορέσει να βρει κάποιον να το μοιραστούν!!!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καλησπέρα αγαπητοί Φίλοι και Φίλες.
Νομίζω έχω διαβάσει τα "Άπαντα της Ιορδανίας" στο φόρουμ και με την πολύτιμη βοήθειά σας σε 6 εβδομάδες θα αναχωρήσουμε με 3 ακόμη άτομα για το Χασεμιτικό βασίλειο.
Εκείνο που δεν έχω σετάρει και θα με ενδιέφερε αν κάποιος είχε κάποια σχετική πληροφορία είναι μία ιδιωτική ξενάγηση στην Πέτρα. Δεν θα ήθελα είναι η αλήθεια να είναι καθ' όλη την διάρκεια της παραμονής μας στον χώρο για να μπορέσουμε να το πάμε και λίγο με τον δικό μας ρυθμό, αλλά νομίζω 2-3 ώρες θα ήταν η καλύτερη εκδοχή για εμάς.
Έχει κανείς να προτείνει κάτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

iroorf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα στο φορουμ! Μολις χθες γυρισα απο Ιορδανια μετα απο ενα ταξιδι μιας εβδομαδας. Θα επανελθω πολυ συντομα ανεφεροντας το τι καναμε εκει και θα θα δωσω και καποιες συμβουλες.

ΥΓ : Λογω κακου προγραμματισμου, μου εχει μεινει ενα αρκετα μεγαλο ποσο δηναριων. Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm. Μενω Αθηνα, Δυτικα. Θα συμφερει και τους δυο πολυ περισσοτερο απο ενα ανταλλακτηριο ή καρτα.
καλημέρα σας θα με ενδιέφερε εαν έχετε ακόμα
 

iroorf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας ,χρόνια πολλά καλή χρονιά.Ταξιδεύουμε για άκαμπα 4άτομα .Έστειλα μήνυμα στο ξενοδοχείο να ρωτήσω τιμές για κάποιες μετακινήσεις και μου έστειλαν μια προσφορά.Θεωρείτε είναι καλή τιμή?
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα αγαπητοί Φίλοι και Φίλες.
Νομίζω έχω διαβάσει τα "Άπαντα της Ιορδανίας" στο φόρουμ και με την πολύτιμη βοήθειά σας σε 6 εβδομάδες θα αναχωρήσουμε με 3 ακόμη άτομα για το Χασεμιτικό βασίλειο.
Εκείνο που δεν έχω σετάρει και θα με ενδιέφερε αν κάποιος είχε κάποια σχετική πληροφορία είναι μία ιδιωτική ξενάγηση στην Πέτρα. Δεν θα ήθελα είναι η αλήθεια να είναι καθ' όλη την διάρκεια της παραμονής μας στον χώρο για να μπορέσουμε να το πάμε και λίγο με τον δικό μας ρυθμό, αλλά νομίζω 2-3 ώρες θα ήταν η καλύτερη εκδοχή για εμάς.
Έχει κανείς να προτείνει κάτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα Φρίντα, επικοινώνησε με τον ξεναγό του Mπάμπης, Saleem Sbitani, έτσι θα τον βρεις στο ΦΒ. Μένει στο Αμμάν αλλά θα έχει γνωστούς και στην Πέτρα. Πότε ακριβώς πάτε; εμείς 6-16 /3
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καλησπέρα Φρίντα, επικοινώνησε με τον ξεναγό του Mπάμπης, Saleem Sbitani, έτσι θα τον βρεις στο ΦΒ. Μένει στο Αμμάν αλλά θα έχει γνωστούς και στην Πέτρα. Πότε ακριβώς πάτε; εμείς 6-16 /3
Αχ καπετάνιε μου, πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις! Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα είμαστε εκεί 26/2-2/3 οπότε αν χρειαστείς κάτι όταν γυρίσω, με μεγάλη μου χαρά. Να ανταποδώσω και την πολύτιμη βοήθεια που μου παρείχες για το Ιράν.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Να ρωτήσω κάτι ακόμα....
Πόσο πιθανό είναι το σενάριο στην Πέτρα να περπατήσεις μέχρι το Μοναστήρι και από εκεί να βγεις από τον αρχαιολογικό χώρο και να γυρίσεις στο visitors center με κάποιο μεταφορικό μέσο;
Μην με πείτε τεμπέλα!!!:haha::haha::haha:
 

Billkaza

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια
Επειδη προεκυψε ενα μπερδεμα με το ταξιδι μας.. Εχουμε κανονισει λοιπον 6 ατομα να παμε μια Παρασκευη(φεβρουαριο) βραδυ aqaba απο Αθηνα και να γυρισουμε Δευτερα βραδυ απο Ακαμπα. Ενας απο τους 6 ομως λογο υποχρεωσεων πρεπει Δευτερα πρωι να ειναι Αθηνα. Βρηκα λοιπον πτηση απο Αμμαν για Αθηνα που φευγει Δευτερα ξημερωματα 3.15 και φτανει 5.30. Σε αυτη την περιπτωση θα χρειαστει Visa?
Γιατι καπου διαβασα οτι μεχρι 3 βραδια δε χρειαζεσαι γενικοτερα visa στην ιορδανια.
Επισης ταξι για πετρα αεροδρομιο αμμαν κοστιζει κανα 50-60jd?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Επειδη προεκυψε ενα μπερδεμα με το ταξιδι μας.. Εχουμε κανονισει λοιπον 6 ατομα να παμε μια Παρασκευη(φεβρουαριο) βραδυ aqaba απο Αθηνα και να γυρισουμε Δευτερα βραδυ απο Ακαμπα. Ενας απο τους 6 ομως λογο υποχρεωσεων πρεπει Δευτερα πρωι να ειναι Αθηνα. Βρηκα λοιπον πτηση απο Αμμαν για Αθηνα που φευγει Δευτερα ξημερωματα 3.15 και φτανει 5.30. Σε αυτη την περιπτωση θα χρειαστει Visa?
Γιατι καπου διαβασα οτι μεχρι 3 βραδια δε χρειαζεσαι γενικοτερα visa στην ιορδανια.
Επισης ταξι για πετρα αεροδρομιο αμμαν κοστιζει κανα 50-60jd?
Για το πρώτο κομμάτι της ερώτησης, θα χρειαστεί βίζα. Η εξαίρεση ισχύει μόνο για το αεροδρόμιο της Άκαμπα.
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Επειδη προεκυψε ενα μπερδεμα με το ταξιδι μας.. Εχουμε κανονισει λοιπον 6 ατομα να παμε μια Παρασκευη(φεβρουαριο) βραδυ aqaba απο Αθηνα και να γυρισουμε Δευτερα βραδυ απο Ακαμπα. Ενας απο τους 6 ομως λογο υποχρεωσεων πρεπει Δευτερα πρωι να ειναι Αθηνα. Βρηκα λοιπον πτηση απο Αμμαν για Αθηνα που φευγει Δευτερα ξημερωματα 3.15 και φτανει 5.30. Σε αυτη την περιπτωση θα χρειαστει Visa?
Γιατι καπου διαβασα οτι μεχρι 3 βραδια δε χρειαζεσαι γενικοτερα visa στην ιορδανια.
Επισης ταξι για πετρα αεροδρομιο αμμαν κοστιζει κανα 50-60jd?
Από την ώρα που θα φύγει από Αμμάν θα πληρώσει visa. Πριν πάει στον έλεγχο διαβατηρίων θα πάει στον γκισέ που λέει penalties. Όταν έχεις Jordan pass δεν χρειάζεται να πληρώσεις visa αν κάτσεις 3 βραδιά. Όταν μπεις από Αγκαμπα δεν πληρώνεις visa αν φύγεις από Αγκαμπα. Οι φίλος σας αν φύγει Δευτέρα χαράματα θα έχει κάτσει τρία βράδια αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom