Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Billkaza

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια
Από την ώρα που θα φύγει από Αμμάν θα πληρώσει visa. Πριν πάει στον έλεγχο διαβατηρίων θα πάει στον γκισέ που λέει penalties. Όταν έχεις Jordan pass δεν χρειάζεται να πληρώσεις visa αν κάτσεις 3 βραδιά. Όταν μπεις από Αγκαμπα δεν πληρώνεις visa αν φύγεις από Αγκαμπα. Οι φίλος σας αν φύγει Δευτέρα χαράματα θα έχει κάτσει τρία βράδια αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασια.
Αρα στην περιπτωση μας, συμφερει για τον φιλο μας να βγαλει ενα jordan pass το οποιο θα χρησιμοποιησει για visa καθως και για την εισοδο στην Πετρα και Wadi rum.
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Αρα στην περιπτωση μας, συμφερει για τον φιλο μας να βγαλει ενα jordan pass το οποιο θα χρησιμοποιησει για visa καθως και για την εισοδο στην Πετρα και Wadi rum.
Δεν ξέρω .Λέει ότι πρέπει να μείνεις 4 μέρες (3 βράδια).Δεν ξέρω αν η διαμονή του φίλου σου καλύπτει. Φοβάμαι πως όχι


Jordan pass is not a visa, it only waives the visa fees if you stay minimum of 3 whole nights (4 days) in Jordan?
 
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία ταξιδιού στην Πέτρα με παιδιά, να με συμβουλεύσει
αν χρειάζεται να αγοράσω jordan pass, για τον 12,5χρονο γιό μου ή αν μπορεί να περάσει δωρεάν. ευχαριστώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία ταξιδιού στην Πέτρα με παιδιά, να με συμβουλεύσει
αν χρειάζεται να αγοράσω jordan pass, για τον 12,5χρονο γιό μου ή αν μπορεί να περάσει δωρεάν. ευχαριστώ
Μέχρι 12 ετών είναι δωρεάν.
https://jordanpass.jo/contents/FAQs.aspxhttps://www.visitpetra.jo/Pages/viewpage.aspx?pageID=138
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
Γεια χαρά! Νέο μέλος εδώ. 14-17 Φλεβάρη πάμε με έναν φίλο Aqaba. Πιθανό πλάνο ταξιδιού (μπορεί να αλλάξει, προτάσεις ευπρόσδεκτες) 14 Wadi Musa διανυκτέρευση, 15 Πέτρα φουλ εντατικό, 16 Wadi Rum, 17 Aqaba. Θα νοικιάσουμε αμάξι, αν υπάρχει κανείς που να ταξιδεύει εκείνες τις ημερομηνίες και ενδιαφέρεται να μοιραστούμε τα έξοδα του αμαξιού και φυσικά την παρέα, ας στείλει!!
 

Mike1986

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα,

Νέος μέλος και εγώ στo forum αν και το παρακολουθώ κατά καιρούς παίρνοντας τη συγκεντρωμένη γνώση που υπάρχει εδώ.

Θα ήθελα τη βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος αναφορικά με το τι ισχύει για τη VISA στην Ιορδανία.
Θα πετάξουμε 21-24 Φλεβάρη από Θεσσαλονίκη για Αμμάν, με στόχο 2 διανυκτερεύσεις στο Αμμάν και 1 μία στην έρημο (Wadi Rum) σύνολο 3 διανυκτερεύσεις.

Διαβάζοντας τις πληροφορίες για το Jordan Pass αναφέρει ότι δεν πληρώνεις πρόστιμο εφόσον έχεις τουλάχιστον 3 διανυκτερεύσεις. Σύμφωνα με το παραπάνω πρόγραμμα που ανέφερα με καλύπτει εμένα το Jordan Pass?
Ενδεικτικά αναφέρω ότι η πτήση φτάνει 19:35 στις 21 του μήνα και αναχωρεί 20:10 στις 24, δλδ θεωρητικά είναι 3 ολόκληρα 24ωρα στην Ιορδανία αν και προφανώς κατά την αναχώρηση θα είμαστε αρκετά νωρίτερα στο αεροδρόμιο. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί αυτό πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια..!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα,

Νέος μέλος και εγώ στo forum αν και το παρακολουθώ κατά καιρούς παίρνοντας τη συγκεντρωμένη γνώση που υπάρχει εδώ.

Θα ήθελα τη βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος αναφορικά με το τι ισχύει για τη VISA στην Ιορδανία.
Θα πετάξουμε 21-24 Φλεβάρη από Θεσσαλονίκη για Αμμάν, με στόχο 2 διανυκτερεύσεις στο Αμμάν και 1 μία στην έρημο (Wadi Rum) σύνολο 3 διανυκτερεύσεις.

Διαβάζοντας τις πληροφορίες για το Jordan Pass αναφέρει ότι δεν πληρώνεις πρόστιμο εφόσον έχεις τουλάχιστον 3 διανυκτερεύσεις. Σύμφωνα με το παραπάνω πρόγραμμα που ανέφερα με καλύπτει εμένα το Jordan Pass?
Ενδεικτικά αναφέρω ότι η πτήση φτάνει 19:35 στις 21 του μήνα και αναχωρεί 20:10 στις 24, δλδ θεωρητικά είναι 3 ολόκληρα 24ωρα στην Ιορδανία αν και προφανώς κατά την αναχώρηση θα είμαστε αρκετά νωρίτερα στο αεροδρόμιο. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί αυτό πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια..!
Σε καλύπτει, ναι. Δε θα πληρώσεις κάτι πέραν από το κόστος του Jordan Pass.
Να διευκρινήσω απλά ότι αυτό που θα γλιτώσεις δεν είναι κάποιο "πρόστιμο", αλλά τα "τέλη" για την έκδοση visa.
 

Mike1986

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Δύο ακόμα ερωτήματα:

Η ουρά για τη VISA είναι μία ή διαχωρίζεται για το Jordan Pass;

Τέλος για την έκδοση της VISA σου κάνουν δέσμευση σε κάρτα αν έχεις Jordan Pass;
Το αναφέρω με βάση ένα παλαιότερο σχόλιο του Paris1972:

"Θα πρεπει να συμπληρωθουν τα χαρτια και να κρατησει την εγγυηση απο την πιστωτικη σας καρτα. Μπορει να εχει και ακποιον πριν απο εσας. Αλλα τι σημασια εχει αν κανετε 15 λεπτα ή 2ο λεπτα ΄ή 10 λεπτα? "

Αν σου κάνουν κράτηση πρέπει να έχεις οπωσδήποτε πιστωτική ή και με απλή χρεωστική κάρτα είναι εφικτό;
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Αν αγορασεις Jordan pass το πληρωνεις την ωρα που το βγαζεις Online και τελος, δεν εχεις καμια κρατηση.
Το Μαιο που πηγα η ουρα ηταν μια, απλα εχει πολλα γκισε που εξυπηρετουν. Φτανεις εκει δινεις το διαβατηριο και το jordan pass Κανει αυτος τα δικα του παιρνεις σφραγιδα και φευγεις.
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
Μία ακόμη ερώτηση για Wadi Rum. Όταν παίρνεις jeep tour με overnight stay, είναι διαμονή στο camp όπως ακριβώς θα ήταν εάν το κλείναμε στο booking; Δηλαδή, χρειάζεται να κλείσω διαμονή μέσω booking ή να συνεννοηθώ με το camp απευθείας;

Επίσης, κάποια hiking / trekking στην έρημο αξίζουν;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μία ακόμη ερώτηση για Wadi Rum. Όταν παίρνεις jeep tour με overnight stay, είναι διαμονή στο camp όπως ακριβώς θα ήταν εάν το κλείναμε στο booking; Δηλαδή, χρειάζεται να κλείσω διαμονή μέσω booking ή να συνεννοηθώ με το camp απευθείας;

Επίσης, κάποια hiking / trekking στην έρημο αξίζουν;
Εμείς είχαμε συνεννοηθεί κατευθείαν με το camp. Στην έρημο δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου hiking-trekking, οι δραστηριότητες περιλαμβάνονται στο πακέτο που θα κανονίσεις με το camp. πχ εμάς μας είχε αφήσει να περπατήσουμε ένα φαράγγι για μια ώρα και μας περίμενε στην άλλη πλευρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom