Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα είχα πάει Χριστούγεννα Άκαμπα πέτρα wadi rum ο καιρός πολύ καλός σαν άνοιξη δίκη έριχνες άνετα κ βουτιά . Άκαμπα ήταν κ Στολισμένες κάποιες πλατείες με δέντρα κλ
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα σας,

σκοπεύω με τη κοπέλα μου να πάμε Ιορδανία στις αρχές Οκτωβρίου και να επισκεφτούμε το Αμμαν (1 βράδυ)τη Πέτρα (1 βράδυ) και την έρημο Wadi rum (1 βράδυ). θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει:

1) ο Οκτώβριος είναι καλός μήνας ή θα έχει αρκετή ζέστη;
2) φτάνοντας στο αμμαν χρειάζετε να βγάλουμε βίζα on arrive; υπάρχει και πακέτο που συνδυάζει αξιοθέατα και βίζα αν δεν κάνω λάθος. συμφέρει αυτό;
3) πως είναι καλύτερα να μετακινηθούμε από πόλη σε πόλη;
4) ενδεικτικές τιμές για βίζα, είσοδο σε αξιοθέατα και κόστος μεταφορών;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σας,

σκοπεύω με τη κοπέλα μου να πάμε Ιορδανία στις αρχές Οκτωβρίου και να επισκεφτούμε το Αμμαν (1 βράδυ)τη Πέτρα (1 βράδυ) και την έρημο Wadi rum (1 βράδυ). θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει:

1) ο Οκτώβριος είναι καλός μήνας ή θα έχει αρκετή ζέστη;
2) φτάνοντας στο αμμαν χρειάζετε να βγάλουμε βίζα on arrive; υπάρχει και πακέτο που συνδυάζει αξιοθέατα και βίζα αν δεν κάνω λάθος. συμφέρει αυτό;
3) πως είναι καλύτερα να μετακινηθούμε από πόλη σε πόλη;
4) ενδεικτικές τιμές για βίζα, είσοδο σε αξιοθέατα και κόστος μεταφορών;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Καλημέρα!
Δες κατωτέρω, υπάρχουν πολλές πληροφορίες
Ασία
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Κάποιος έχει γράψει στο forum για τον Ali (What's app number:+962776138982) που κανόνιζε φθηνότερα μετακινήσεις με ταξί. Τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς ; έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον οδηγό/ταξί ;

Επίσης πιστεύετε γίνεται σε μια ημέρα το αμμαν->γέρασα-> wadi rum από king's highway?
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
1) ο Οκτώβριος είναι καλός μήνας ή θα έχει αρκετή ζέστη;
2) φτάνοντας στο αμμαν χρειάζετε να βγάλουμε βίζα on arrive; υπάρχει και πακέτο που συνδυάζει αξιοθέατα και βίζα αν δεν κάνω λάθος. συμφέρει αυτό;
3) πως είναι καλύτερα να μετακινηθούμε από πόλη σε πόλη;
4) ενδεικτικές τιμές για βίζα, είσοδο σε αξιοθέατα και κόστος μεταφορών;
1) Υπάρχουν μετεωρολογικά site με ιστορικό και προβλέψεις. Σε κάθε περίπτωση, την νύχτα στην έρημο θα έχει κρύο.
2) Προσοχή με το ποιά αεροδρόμια προσφέρουν visa on arrival, ψάξτε το καλά ή/και ρωτήστε την πρεσβεία. Πάντως, αν μπείτε/βγείτε από την Aqaba είναι δωρεάν (για τους έλληνες)
3) Ενοικίαση αυτοκινήτου
4) Τα τουριστικά αξιοθέατα είναι ακριβά, π.χ. η Πέτρα είναι 50 JOD ~ 70€

Επίσης πιστεύετε γίνεται σε μια ημέρα το αμμαν->γέρασα-> wadi rum από king's highway?
Έτσι όπως το έγραψες ακούγεται σαν "Αμάν! ...Γέρασα!"
 

Kalli_k

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Κάποιος έχει γράψει στο forum για τον Ali (What's app number:+962776138982) που κανόνιζε φθηνότερα μετακινήσεις με ταξί. Τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς ; έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον οδηγό/ταξί ;

Επίσης πιστεύετε γίνεται σε μια ημέρα το αμμαν->γέρασα-> wadi rum από king's highway?
Καλησπέρα είχα πάει Νοέμβριο του 19 με τον άντρα μου και ήταν πολύ ωραία. Εγω έκλεισα έναν τουριστικο οδηγό που μας πήγαινε σε όλα τα μέρη που θέλαμε. Εμεις μέναμε Αμμαν και πήγαμε Γέρασα, Νεκρά θάλασσα, αξιοθέατα Αμμαν , Πέτρα κτλ. Δεν θυμάμαι τιμή αλλά ήταν πολυ καλή. Θα ανεβάσω φωτογραφία με πληροφορίες για να το δεις αν σε ενδιαφέρει.
 

Attachments

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα είχα πάει Νοέμβριο του 19 με τον άντρα μου και ήταν πολύ ωραία. Εγω έκλεισα έναν τουριστικο οδηγό που μας πήγαινε σε όλα τα μέρη που θέλαμε. Εμεις μέναμε Αμμαν και πήγαμε Γέρασα, Νεκρά θάλασσα, αξιοθέατα Αμμαν , Πέτρα κτλ. Δεν θυμάμαι τιμή αλλά ήταν πολυ καλή. Θα ανεβάσω φωτογραφία με πληροφορίες για να το δεις αν σε ενδιαφέρει.
Α...ο φίλος μου ο Nader, έχω δώσει κι εγώ τα στοιχεία του πιο παλιά εδώ στο φορουμ:lol:
Κι εμείς αυτόν είχαμε για οδηγό, είναι πολύ καλός, φιλικός και άψογη εξυπηρέτηση. Τον είχαμε βρει τυχαία και από τότε τον προτείνω σε όποιον πάει Ιορδανία. Πρέπει να του πω να μου δίνει ποσοστά...:bleh:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Α...ο φίλος μου ο Nader, έχω δώσει κι εγώ τα στοιχεία του πιο παλιά εδώ στο φορουμ:lol:
Κι εμείς αυτόν είχαμε για οδηγό, είναι πολύ καλός, φιλικός και άψογη εξυπηρέτηση. Τον είχαμε βρει τυχαία και από τότε τον προτείνω σε όποιον πάει Ιορδανία. Πρέπει να του πω να μου δίνει ποσοστά...:bleh:
Καλή ιδέα και έχει σχέση με το "θέμα" σου.. ;)

Ιδέες για έξτρα εισόδημα
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
γειά σας, είμαστε μια παρέα 4 φιλών και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία αρχές Μαϊου. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον οδηγό για τις μεταφορές μας (από αμμάν, πέτρα, έρημος wadi rum, νεκρά θάλασσα και πίσω αμμάν) σύνολο 4 ημέρες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
γειά σας, είμαστε μια παρέα 4 φιλών και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία αρχές Μαϊου. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον οδηγό για τις μεταφορές μας (από αμμάν, πέτρα, έρημος wadi rum, νεκρά θάλασσα και πίσω αμμάν) σύνολο 4 ημέρες.
Ιορδανία - Ερωτήσεις για Ιορδανία
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Ο ali που προτείνεται στο forum και ρωτάω εγώ πιο πάνω μια χαρά. Συννενόηση με εκείνον και οι οδηγοί στην ώρα τους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom