Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Aπό τα "εδέσματα" του street food εκτός από τις τηγανιτές πάτάτες εγώ δοκίμασα και αυτοά τα σαντουιτσάκι που πουλάνε με ψάρι.Μου φαίνεται ότι ήταν ρέγγα και μάλιστα ωμή ή κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρη .....πάντως εμένα μου αρεσαν .Και για τους λάτρεις του είδους υπάρχουν σε πολλές βορειοευρωπαικές χώρες όπως και στην Ολλανδία τα "nordsee",αλυσίδα φαστ φουντ εστιατοριων με φαγητό για το χέρι ή ένα γρήγορο γεύμα σε τραπέζι,με διάφορα θαλασσινά και ψάρια της βόρειας θάλασσας
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ποια η ιστοσελιδα της nordsea,της ιστοσελιδας fast food?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Aπό τα "εδέσματα" του street food εκτός από τις τηγανιτές πάτάτες εγώ δοκίμασα και αυτοά τα σαντουιτσάκι που πουλάνε με ψάρι.Μου φαίνεται ότι ήταν ρέγγα και μάλιστα ωμή ή κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρη .....πάντως εμένα μου αρεσαν .Και για τους λάτρεις του είδους υπάρχουν σε πολλές βορειοευρωπαικές χώρες όπως και στην Ολλανδία τα "nordsee",αλυσίδα φαστ φουντ εστιατοριων με φαγητό για το χέρι ή ένα γρήγορο γεύμα σε τραπέζι,με διάφορα θαλασσινά και ψάρια της βόρειας θάλασσας
Δεν βρισκω κατι για Ολλανδια,μονο για Γερμανια υπαρχει η εταιρεια.Τεσπαντων θα το βρω οταν θα πεινασω
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δεν βρισκω κατι για Ολλανδια,μονο για Γερμανια υπαρχει η εταιρεια.Τεσπαντων θα το βρω οταν θα πεινασω
εγω στην ολλανδια, δεν ειδα πουθενα Nordsee...οταν πηγαινα πριν 2 χρονια...
και μου εκανε εντυπωση που αναφερθηκε οτι υπαρχει εκει..
εχω τιμησει τις νοστιμιες του στο μοναχο,στο ινσμπουργκ και στην βιέννη...
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλησπέρα στην παρέα!!Στις 7 Γενάρη πετάω για Ολλανδία όπου θα μείνω 8μέρες.Έχοντας κάνει εξονυχιστική αναζήτηση έχω καταλήξει σε ένα εικονικό πρόγραμμα(και λέω εικονικό διότι είναι νωρίς ακόμα και πιθανολογώ πως θα επέλθουν αλλαγές σε αυτό).
Φτάνουμε 11μμ Amsterdam όπου διανυκτερεύουμε 1μέρα.Νωρίς το πρωί εγερτήριο και τρένο για Groningen με σκοπό να επισκεφτούμε το Bourtange star fort.Διανυκτέρευση εκεί.
Την επόμενη μεσημεράκι αναχώρηση για Giethoorn όπου θα μείνουμε κι εκεί 1μέρα.
Επόμενος σταθμός Ουτρέχτη για 2μέρες.
Από Ουτρέχτη αναχώρηση για Ντέλφτ με 1μέρα παραμονή και επιστροφή Άμστερνταμ για τις τελευταίες 3μέρες.
Τη βοήθεια σας τη θέλω στο εξής σημείο:Δραστηριότητες.I mean,υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες must do για τα παραπάνω μέρη ή έστω πιο γενικά για την Ολλανδία εκείνη την εποχή?
Οποιαδήποτε πρόταση-πληροφορία θα τη μελετήσω-επεξεργαστώ(ακόμα κι αν προκαλέσει αλλαγή στο πρόγραμμα.Είπαμε είναι flexible:bleh:) Thanks in advance.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Για να έχετε στο πρόγραμμα το Bourtange φαντάζομαι πως θα νοικιάσετε αμάξι. Το Giethoorn είναι απίστευτο μέρος (έχω και κάποιες φωτος στο προφιλ) αλλά είναι για τρεις ώρες το πολύ (μια ωρα περπατημα στα σπίτια, μια ωρα καφες ή φαγητό και μια ώρα βαρκάδα) και αν δεν έχει καλό καιρο το πολύ 1,5 ώρα οπότε επισκεφτείτε και κάποιο μέρος εκεί γύρω. Κοντά στο Giethoorn (κάνα 20λεπτο οδήγηση) υπάρχει ένας από τους πιο όμορφους δρόμους της Ολλανδίας, ο δρόμος που ενώνει το Staphorst με το Rouveen. Παραδοσιακές φάρμες και όμορφα σπίτια. Μετά την Ουτρέχτη εγώ θα πρότεινα καλύτερα να πάτε μια μέρα στην Χάγη παρά στο Delft. Είναι πολύ πιο ζωντανή πόλη, ειδικά τον χειμώνα. To Groningen είναι πολύ ωραία πόλη και ίσως αξίζει πιο πολύ να μείνετε εκεί παρά να πάτε στο Bourtange. Όλες οι μεγάλες πόλεις που αναφέρεις έχουν πολλά μουσεία και αξιοθέατα. Τι σε ενδιαφέρει να δεις?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Για να έχετε στο πρόγραμμα το Bourtange φαντάζομαι πως θα νοικιάσετε αμάξι. Το Giethoorn είναι απίστευτο μέρος (έχω και κάποιες φωτος στο προφιλ) αλλά είναι για τρεις ώρες το πολύ (μια ωρα περπατημα στα σπίτια, μια ωρα καφες ή φαγητό και μια ώρα βαρκάδα) και αν δεν έχει καλό καιρο το πολύ 1,5 ώρα οπότε επισκεφτείτε και κάποιο μέρος εκεί γύρω. Κοντά στο Giethoorn (κάνα 20λεπτο οδήγηση) υπάρχει ένας από τους πιο όμορφους δρόμους της Ολλανδίας, ο δρόμος που ενώνει το Staphorst με το Rouveen. Παραδοσιακές φάρμες και όμορφα σπίτια. Μετά την Ουτρέχτη εγώ θα πρότεινα καλύτερα να πάτε μια μέρα στην Χάγη παρά στο Delft. Είναι πολύ πιο ζωντανή πόλη, ειδικά τον χειμώνα. To Groningen είναι πολύ ωραία πόλη και ίσως αξίζει πιο πολύ να μείνετε εκεί παρά να πάτε στο Bourtange. Όλες οι μεγάλες πόλεις που αναφέρεις έχουν πολλά μουσεία και αξιοθέατα. Τι σε ενδιαφέρει να δεις?
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!Όντως θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο.Θα κρατήσω σίγουρα αυτό που ανέφερες για Groningen και θα της αφιερώσουμε παραπάνω ώρες-ίσως και μέρα και θα παιχτεί η επίσκεψη στο Bourtange.Λες να μην μείνουμε Giethoorn ε?Όσον αφορά το τί με ενδιαφέρει να δω...Ωραία τα μουσεία και τα αξιοθέατα αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κάποια δραστηριότητα super duper που δεν πρέπει να χάσει κανείς!Πχ διάβασα στον LP για ποδηλατάδα σε μία περιοχή με windmills κοντά στο Ρότερνταμ(δεν έχω ονομασία τώρα.)Ή ακόμα κάπου διάβασα μέσα στο φόρουμ για βόλτα με αερόστατο.Τέτοιου τύπου δραστηριότητες αναζητώ.Κι αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα διαμορφώσω ανάλογα το πρόγραμμα.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Στο Giethoorn να μείνετε, απλά να κανονίσετε και άλλες εκδρομες για εκείνη την ημέρα όπως το Rouveen. Ίσως πάντως είναι και πιο οικονομικό και βολικό να μείνετε κάπου αλλού πιο νότια, ώστε να μειώσετε την διαδρομή την επόμενη μέρα μέχρι Ουτρέχτη. Δεν νομίζω πως το βράδυ το Giethoorn έχει πολύ κόσμο άλλωστε. Επίσης μεταξύ Baarn και Hilversum στονδρόμο προς Ουτρέχτη έχει ένα πανέμορφο δάσος, με ένα μικρό χωριουδάκι στη μέση το Lage Vuursche όπου έχει μαγαζιά που μπορείς να φάς τα πιο ωραία poffertjes της Ολλανδίας (μικρές γλυκές κρέπες). Η οδήγηση μέσα στο δάσος είναι ωραία και έχει και ενα κάστρο αν θες να επισκεφτείς. Το μέρος για ποδηλατάδα είναι μάλλον το Kinderdijk κοντά στο Rotteram αλλά Γενάρη μήνα και ποδηλατάδα?.......αέρας, κρύο! Στην Χάγη να επισκεφτείς το madurodam οπωσδήποτε. Για αερόστατα δεν ξέρω, στο Rotterdam μόνο είχα μπει σε ενα speedboat που πήγαινε με μεγάλη ταχύτητα μέσα στο λιμάνι, πολύ ωραία εμπειρία, αλλά νομίζω λειτουργούν μόνο το καλοκαίρι.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Στο Giethoorn να μείνετε, απλά να κανονίσετε και άλλες εκδρομες για εκείνη την ημέρα όπως το Rouveen. Ίσως πάντως είναι και πιο οικονομικό και βολικό να μείνετε κάπου αλλού πιο νότια, ώστε να μειώσετε την διαδρομή την επόμενη μέρα μέχρι Ουτρέχτη. Δεν νομίζω πως το βράδυ το Giethoorn έχει πολύ κόσμο άλλωστε. Επίσης μεταξύ Baarn και Hilversum στονδρόμο προς Ουτρέχτη έχει ένα πανέμορφο δάσος, με ένα μικρό χωριουδάκι στη μέση το Lage Vuursche όπου έχει μαγαζιά που μπορείς να φάς τα πιο ωραία poffertjes της Ολλανδίας (μικρές γλυκές κρέπες). Η οδήγηση μέσα στο δάσος είναι ωραία και έχει και ενα κάστρο αν θες να επισκεφτείς. Το μέρος για ποδηλατάδα είναι μάλλον το Kinderdijk κοντά στο Rotteram αλλά Γενάρη μήνα και ποδηλατάδα?.......αέρας, κρύο! Στην Χάγη να επισκεφτείς το madurodam οπωσδήποτε. Για αερόστατα δεν ξέρω, στο Rotterdam μόνο είχα μπει σε ενα speedboat που πήγαινε με μεγάλη ταχύτητα μέσα στο λιμάνι, πολύ ωραία εμπειρία, αλλά νομίζω λειτουργούν μόνο το καλοκαίρι.
Τί όμορφο το χωριό???Σίγουρα θα κάνουμε στάση-αν είναι να φάμε και κρέπα!!!Ναι το Kinderdijk είναι το μέρος.Όσον αφορά το κρύο για την ποδηλατάδα είναι παράγοντας που δεν μας ενδιαφέρει καθ'ότι αθλητικοί,πορωμένοι και...ακραίοι εδώ!!!:D Έκτος κι αν δεν είναι εφικτή .Σε περίπτωση επίσκεψης της Χάγης σίγουρα θα παίξει madurodam!Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)
 

mondo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Δε νομίζω ότι το κρύο Ιανουαρίου μήνα είναι τόσο ώστε να σταματήσει κάποιον να κάνει ποδήλατο. Έγω είχα πάει την πρώτη φορά Ιανουαρίου κ κάναμε κανονικά ποδήλατο άσε που με τόσο ποδήλατο εξέχουσες το κρύο. :-D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom