Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Για Μαυροβούνιο μου είπαν πέρσι από την πρεσβεία τους ότι πρέπει να είναι μέχρι 10 ετών. Κ ότι πιθανόν να είχα πρόβλημα στα σύνορα τους
Εμείς πάντως το καλοκαίρι του 2023 περάσαμε τα σύνορα Αλβανίας, Μαυροβουνίου, Βοσνίας, Κροατίας, Σερβίας και FYROM με ταυτότητα του συζύγου που ήταν ακριβώς 15 ετών και δεν μας έκανε κανένας παρατήρηση.
Η ταυτότητα ήταν σε άριστη κατάσταση, με λατινικούς χαρακτήρες, και με αυτήν έβγαλε τον Νοέμβριο και Διαβατήριο χωρίς κανείς να του πει τίποτα ή να του πουν ότι έπρεπε να εκδώσει νέα.
Με την ίδια ληγμένη πλέον ταυτότητα ταξιδέψαμε και Ρώμη τον Δεκέμβρη.
Έχει προγραμματίσει βέβαια την έκδοση νέας ταυτότητας, αλλά και με την "ληγμενη" δεν είχαμε θέμα πουθενά.
 

marathes

Member
Μηνύματα
53
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Κι εγω σε νησι που πηγα, online δεν βλεπω καμια διαθεσιμοτητα και σε επισκεψη που εκανα μου ειπαν οτι δν εχουν ιδεα για τη διαθεσιμοτητα των ραντεβου και ειναι οτι βλεπω online. Μαλλον δεν ηθελαν να εξυπηρετησουν.
Ωχ! Μήπως πήγες σε μεγάλο νησί ή αργοσαρωνικό πχ; Περίεργο μου φαίνεται. Εγω είμαι Μήλο και είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι. Αν σου πέφτει κοντά, έλα εδω να βγάλεις 🤪🤪🤪
 

nick07

Member
Μηνύματα
290
Likes
526
Εμείς πάντως το καλοκαίρι του 2023 περάσαμε τα σύνορα Αλβανίας, Μαυροβουνίου, Βοσνίας, Κροατίας, Σερβίας και FYROM με ταυτότητα του συζύγου που ήταν ακριβώς 15 ετών και δεν μας έκανε κανένας παρατήρηση.
Η ταυτότητα ήταν σε άριστη κατάσταση, με λατινικούς χαρακτήρες, και με αυτήν έβγαλε τον Νοέμβριο και Διαβατήριο χωρίς κανείς να του πει τίποτα ή να του πουν ότι έπρεπε να εκδώσει νέα.
Με την ίδια ληγμένη πλέον ταυτότητα ταξιδέψαμε και Ρώμη τον Δεκέμβρη.
Έχει προγραμματίσει βέβαια την έκδοση νέας ταυτότητας, αλλά και με την "ληγμενη" δεν είχαμε θέμα πουθενά.
Στο εξωτερικο βλεπουν το εγγραφο τι γραφει και το εγγραφο δεν εχει ημερομηνια ληξης. Επισης ακομα και στν Ελλαδα που ισχυει το ΦΕΚ, το ιδιο ΦΕΚ αναγραφει πως μετα τη ληξη τους οι ταυτοτητες ειναι σε ισχυ μεχρι την αντικατασταση τους. Συγγενης μου εχει ταξιδεψει και εκτος σενγκεν με "ληγμενη" ταυτοτητα και δεν ειχε θεμα. Θεμα μπορει να προκυψει απο φθαρμενη ταυτοτητα, απο αρκετα διαφορετικη φωτογραφια συγκριτικα με την πραγματικοτητα και απο ασχετο υπαλληλο.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
213
Likes
1.228
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Κι εμένα μου είπαν ακριβώς το ίδιο.
Και εγώ έτσι! Έβγαλα διαβατήριο με την ΄΄ληγμένη'' ταυτότητα με έτος έκδοσης 2008 . Ήταν και είναι βέβαια σε άριστη κατάσταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom