Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φίλοι μου πετούσαν σήμερα από Μιλανο Θεσσαλονίκη μεσω Βελιγραδίου.
Στον έλεγχο στο αεροδρόμιο του Μιλάνου τους έκαναν ιστορια,δεν τους άφηναν να πετάξουν με ταυτότητα, ήθελαν διαβατήριο.
Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν χρειάζεται διαβατήριο; Παντού αυτο διάβασα.
Κι αν ακόμα χρειάζεται το ότι είναι μετεπιβιβαση με τελικό προορισμό χώρα εντός Ε.Ε.δεν αναιρεί την απαίτηση για διαβατήριο;
Τελικά έγινε φασαρία καθυστέρησε η πτήση και δεν ξέρω μετά από πόση ώρα τους άφησαν.. αλλά είμαι περίεργη αν όντως χρειάζεται διαβατήριο
 

poised

Member
Μηνύματα
881
Likes
6.565
Το ότι περνάνε transit μέσω τρίτης χώρας από/σε Σένγκεν δεν έχει καμία σημασία, ισχύουν οι προϋποθέσεις εισόδου transit στην Σερβία από Ιταλία για Έλληνες πολίτες και στην συνέχεια για είσοδο στην Ελλάδα από τρίτη χώρα. Από αυτά το πρόβλημα είναι η είσοδος στην Σερβία.

Η Σερβία δέχεται την είσοδο σε Έλληνες πολίτες χωρίς βίζα και με μόνο ταυτότητα οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και για το transit.

Σωστά τους άφησαν να πάνε και κακώς τους έκαναν μανούρα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
228
Likes
486
Σερβια , παω τρεις φορες το χρονο με ταυτοτητα , που δεν εχει ληξει η 15ετια...
η αληθεια ειναι οτι εχει τυχει να ελεγχουν πολλες φορες με μεγενθυτικο φακο , αυτον που χρησιμοποιουν οι ρολογαδες... ισως επειδη κυκλοφορουν πολλες πλαστες ταυτοτητες απο Ελλαδα
 

xlk10

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας,

ταξιδευω τον επομενο μηνα για Μπολονια,Ιταλια και εχω ταυτοτητα του 2006. θα εχω καποιο θεμα? Ταξιδεψα μεσα στο 2022 σε Μιλανο και Βιεννη και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας, σε συνέχεια του πάνω μηνύματος που δεν απαντήθηκε, έχω ταυτότητα εκδομενη το 2010. Μπορώ να ταξιδέψω Ιταλια τον Δεκέμβριο?
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
228
Likes
486
Καλησπέρα σας,

ταξιδευω τον επομενο μηνα για Μπολονια,Ιταλια και εχω ταυτοτητα του 2006. θα εχω καποιο θεμα? Ταξιδεψα μεσα στο 2022 σε Μιλανο και Βιεννη και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα!
ειναι "που θα πεσεις"...
υπαρχουν μαρτυριες απο εδω μεσα, που δεν αντιμετωπισαν προβλημα...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Επίσης κάτι ακόμα.. έχω διαβατήριο, μπορώ να το χρησιμοποιήσω αντί ταυτότητας για να είμαι απόλυτα σίγουρος??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.630
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom