Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή κι εγώ ταξιδεύω για Πολωνία και έχω ταυτότητα με χειρόγραφους λατινικούς χαρακτήρες θα αναγκαστώ να βγάλω διαβατήριο (για να αποφύγω την καινούργια έκδοση ταυτότητας/μπλέξιμο με τράπεζες κλπ). Στο γραφείο ταξιδίων που συνεργάζομαι ήταν "κάθετοι" στο ότι θα έχω πρόβλημα με το χειρόγραφο
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τους χειρόγραφους χαρακτήρες. Δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις διαβατήριο για να πας Πολωνία. Έχουν παρουσιαστεί προβλήματα μόνο όταν η ταυτότητα είναι ταλαιπωρημένη.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τους χειρόγραφους χαρακτήρες. Δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις διαβατήριο για να πας Πολωνία. Έχουν παρουσιαστεί προβλήματα μόνο όταν η ταυτότητα είναι ταλαιπωρημένη.
Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία όμως έχω ήδη πληρώσει το παράβολο για το διαβατήριο. Προτίμησα να μη το διακινδυνεύσω αν πέσω πάνω σε κανένα περίεργο στην Πολωνία. Πάντως θα κάνω δοκιμή δείχνοντας πρώτα την ταυτότητα για να δω αποτελέσματα. Θα σας ενημερώσω όταν επιστρέψω
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Εμείς δηλαδή διαφωνούμε και θεωρούμε κάτι άλλο, ότι π.χ. είναι ασφαλέστατες;
δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου. ανεφερα τι μου εχουν πει υπαλληλοι ασφαλειας για τις ελληνικες ταυτοτητες κ αυτο ισχυει λογω του οτι εχουμε μεγαλη εισρροη λαθρομεταναστων. Kανενα εγγραφο δεν ειναι ασφαλεστατο. πλαστοποιηση εγγραφων γινεται σε ολες τις χωρες, κ πολιτειες, κ στο UK & USA κ μαλιστα πολυ ευκολα κ πολυ φτηνα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου. ανεφερα τι μου εχουν πει υπαλληλοι ασφαλειας για τις ελληνικες ταυτοτητες κ αυτο ισχυει λογω του οτι εχουμε μεγαλη εισρροη λαθρομεταναστων. Kανενα εγγραφο δεν ειναι ασφαλεστατο. πλαστοποιηση εγγραφων γινεται σε ολες τις χωρες, κ πολιτειες, κ στο UK & USA κ μαλιστα πολυ ευκολα κ πολυ φτηνα.
Η ασφάλεια των ταυτοτήτων δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εισροή "λαθρομεταναστών" (δική σας η λέξη). Έχει να κάνει με το ότι η μισή ρωσική μαφία κυκλοφορεί με πλαστές Ελληνικές ταυτότητες (ή και με αυθεντικές, σε περιπτώσεις σαν του κυρ-Ιβάν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Κανένα έγγραφο δεν είναι απολύτως ασφαλές, πλαστογράφηση (και όχι φυσικά "πλαστοποίηση") γίνεται σε όλων των ειδών τα έγγραφα, μόνο που όλα τα έγγραφα του κόσμου εκτός από τις Ελληνικές ταυτότητες φέρουν και κάποια μέτρα ασφαλείας για να μην είναι τόσο πανεύκολη η πλαστογράφησή τους και να απαιτείται τεράστιο κόστος για να γίνει (ώστε να μην την επιχειρεί κανείς). Δεν είναι ότι το λένε κάποιοι ξένοι μόνο, είναι αντικειμενικό γεγονός, και δεν το λένε επειδή μας μισούν ή επειδή είναι ανθέλληνες, όπως υποννοεί το αρχικό μήνυμά σας.

Όχι δεν είναι πολύ εύκολα και πολύ φτηνά στο UK & USA (όπου άλλωστε δεν υπάρχουν ταυτότητες αλλά άλλα έγγραφα), εκτός αν μιλάμε για χρήση μόνο σε μπαρ και σουπερμάρκετ για αγορά αλκοόλ. Οι fake IDs αυτές δε στέκονται σε έλεγχο από δημόσια αρχή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο γραφείο ταξιδίων που συνεργάζομαι ήταν "κάθετοι" στο ότι θα έχω πρόβλημα με το χειρόγραφο
Το γραφείο ταξιδίων που συνεργάζεσαι σε υποχρέωσε να χαλάσεις μια κατοστάρα για να μην έχει αργοπορία στον όποιο έλεγχο κάνουν οι Πολωνοί στο γκρουπ. Επαγγελματίες δεν τους λέω εκτός κι αν σου πλήρωσαν αυτοί τα έξοδα διαβατηρίου. Οι χειρόγραφες ταυτότητες έχουν την ίδια ισχύ στη ζώνη Σένγκεν με τις υπόλοιπες αν οι Πολωνοί ή οι 'επαγγελματίες' του χώρου στην Ελλάδα έχουν πρόβλημα να πάνε να διαβάσουν τη συνθήκη Σένγκεν.
https://ec.europa.eu/home-affairs/s...n_brochure/schengen_brochure_dr3111126_en.pdf

Μην μου τύχει κανας περίεργος όπως κάποτε στο heathrow , κ ήταν και καινούργια τότε..αλλά για κάποιο λόγο στην υπόλοιπη ευρωπη θεωρούν ότι οι ταυτότητες μας εύκολα πλαστοποιουνται. Έτσι , μου είχαν πει τότε υπάλληλοι της ασφάλειας στο Λονδίνο.
Αν πέσετε σε κανένα περίεργο σε εσωτερικό έλεγχο εντός Σένγκεν, παίρνετε τα στοιχεία του υπαλλήλου και κάνετε επίσημη αναφορά στην Κομισιόν. Μόνο έτσι θα καταλάβουν να μη λένε βλακείες και να μη δυσφημίζουν την Ελλάδα και τους Έλληνες.
https://ec.europa.eu/info/about-eur...w-make-complaint-eu-level/submit-complaint_en
 
Last edited:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το γραφείο ταξιδίων που συνεργάζεσαι σε υποχρέωσε να χαλάσεις μια κατοστάρα για να μην έχει αργοπορία στον όποιο έλεγχο κάνουν οι Πολωνοί στο γκρουπ. Επαγγελματίες δεν τους λέω εκτός κι αν σου πλήρωσαν αυτοί τα έξοδα διαβατηρίου. Οι χειρόγραφες ταυτότητες έχουν την ίδια ισχύ στη ζώνη Σένγκεν με τις υπόλοιπες αν οι Πολωνοί ή οι 'επαγγελματίες' του χώρου στην Ελλάδα έχουν πρόβλημα να πάνε να διαβάσουν τη συνθήκη Σένγκεν.
https://ec.europa.eu/home-affairs/s...n_brochure/schengen_brochure_dr3111126_en.pdf
https://ec.europa.eu/home-affairs/s...n_brochure/schengen_brochure_dr3111126_en.pdf


Θα ήθελα να διευκρινίσω οτι δεν πάω με γκρουπ και το πρακτορείο που αναφέρω είναι ο συνεργάτης του γραφείου που δουλεύω για τα (πολλά) εισιτήρια πληρωμάτων ναυτικών μας. Προφανώς για να είναι σίγουροι και να μην διακινδυνεύσουνε τα "ακούσουνε" μετά μου είπαν αυτό. Βασιζόμενη λοιπον κι εγώ στο οτι υπάρχει μικρή πιθανότητα να πέσω σε περίεργο αποφάσισα να ανανεώσω νωρίτερα το διαβατήριό μου.

Το πρόβλημά μου ήταν το "χειρόγραφο" και όχι η ταυτότητα, κάτι που δεν διευκρινίζεται στο επισυναπτόμενο αρχείο. Προτίμησα λοιπον να πληρώσω για να μην αγχώνομαι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού δε διευκρινίζεται αν αναφέρεται σε χειρόγραφη ή μηχανογραφημένη ταυτότητα ισχύουν και οι δύο γιατί α) έχουν εκδοθεί από ευρωπαϊκή αρχή, β) χρησιμοποιούνταν σαν έγγραφο ταυτοπροσωπίας πριν τις μηχανογραφημένες ταυτότητες και γ) δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για λήξη της ισχύς τους.
Δεν έχεις καταλάβει ότι αυτός που θα τ' ακούσει αν σε κρατήσει στον έλεγχο είναι ο περίεργος υπάλληλος και όχι εσύ. Αυτός διακινδυνεύει αν κρατήσει 'όμηρο' για έλεγχο πολίτη ΕΕ εντός Σένγκεν με μόνο λόγο ότι η ισχύουσα ταυτότητα είναι χειρόγραφη (ο οποίος λόγος όπως εξηγήθηκε δεν ευσταθεί).
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αφού δε διευκρινίζεται αν αναφέρεται σε χειρόγραφη ή μηχανογραφημένη ταυτότητα ισχύουν και οι δύο γιατί α) έχουν εκδοθεί από ευρωπαϊκή αρχή, β) χρησιμοποιούνταν σαν έγγραφο ταυτοπροσωπίας πριν τις μηχανογραφημένες ταυτότητες και γ) δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για λήξη της ισχύς τους.
Δεν έχεις καταλάβει ότι αυτός που θα τ' ακούσει αν σε κρατήσει στον έλεγχο είναι ο περίεργος υπάλληλος και όχι εσύ. Αυτός διακινδυνεύει αν κρατήσει 'όμηρο' για έλεγχο πολίτη ΕΕ εντός Σένγκεν με μόνο λόγο ότι η ισχύουσα ταυτότητα είναι χειρόγραφη.
Πιστεύω ότι έχεις δίκιο και αν δεν ήμουν σε μια ιδιαίτερα βεβαρημένη/αγχωτική περίοδο θα πήγαινα με την ταυτοτητούλα μου. Αυτό πλήρωσα γιατί κι εγώ ενοχλούμαι πολύ απο τις τυχόν διακρίσεις.

Πάντως, όπως είπα παραπάνω, θα το επιβεβαιώσω στην πράξη και θα επανέλθω εδώ
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Η ασφάλεια των ταυτοτήτων δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εισροή "λαθρομεταναστών" (δική σας η λέξη). Έχει να κάνει με το ότι η μισή ρωσική μαφία κυκλοφορεί με πλαστές Ελληνικές ταυτότητες (ή και με αυθεντικές, σε περιπτώσεις σαν του κυρ-Ιβάν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Κανένα έγγραφο δεν είναι απολύτως ασφαλές, πλαστογράφηση (και όχι φυσικά "πλαστοποίηση") γίνεται σε όλων των ειδών τα έγγραφα, μόνο που όλα τα έγγραφα του κόσμου εκτός από τις Ελληνικές ταυτότητες φέρουν και κάποια μέτρα ασφαλείας για να μην είναι τόσο πανεύκολη η πλαστογράφησή τους και να απαιτείται τεράστιο κόστος για να γίνει (ώστε να μην την επιχειρεί κανείς). Δεν είναι ότι το λένε κάποιοι ξένοι μόνο, είναι αντικειμενικό γεγονός, και δεν το λένε επειδή μας μισούν ή επειδή είναι ανθέλληνες, όπως υποννοεί το αρχικό μήνυμά σας.

Όχι δεν είναι πολύ εύκολα και πολύ φτηνά στο UK & USA (όπου άλλωστε δεν υπάρχουν ταυτότητες αλλά άλλα έγγραφα), εκτός αν μιλάμε για χρήση μόνο σε μπαρ και σουπερμάρκετ για αγορά αλκοόλ. Οι fake IDs αυτές δε στέκονται σε έλεγχο από δημόσια αρχή.
Πραγματικά μεγαλη φαντασία! Υπονοησα εγώ ότι ότι άλλοι λαοί μας μισούν ή είναι ανθελληνες;! Αν θεωρουσα κάτι τέτοιο δεν θα ζουσα στο Λονδίνο. Δεν θα ταξίδευα σε ολο τον κόσμο, αλλά θα καθόμουν στο χωριό μου φορώντας παρωπιδες. Σχετικά, με τους λαθρομετανάστες, δεν σχολιαζω το υπονοούμενο , γιατί θα εκνευριστω πολύ! Όσον αφορά τα id αφήστε με να τα γνωρίζω καλά καθώς ζω από 1998 ανάμεσα σε usa κ uk. Ίσως , για αυτό ξεστομισα κ τη λέξη "πλαστοποιηση", τα ελληνικά γίνονται πιο φτωχα κ κανεις λάθη όταν ζεις έξω. Τέλος, εδώ θεωρώ ότι βρισκόμαστε για να λύνουμε τις απορίες μας κ να μοιραζομαστε τις ταξιδιωτικές μας εμπειρίες. Κ όχι για να είμαστε ειρωνικοι, επικριτικόι , κ εριστικοι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Να πω και κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο... Πήγα να δω γιατρό στην Πολωνία και εκτός από την κάρτα υγείας,μου ζήτησαν διαβατήριο. Την ταυτότητα δεν την δεχόντουσαν. Δεν υποτίθεται ότι μόνο η κάρτα υγείας και η ταυτότητα αρκούν από την στιγμή που είμαστε στην ΕΕ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εννοείται ότι αρκεί η ταυτότητα. Μην τους κάνετε τη χάρη και τους διευκολύνετε με διαβατήρια. Οι ευρωπαϊκοί νόμοι είναι ξεκάθαροι.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρίσι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom