Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Όχι ακριβώς - υπάρχουν και οι χώρες που χορηγούν Visa on Arrival (και άρα δε χρειάζεσαι να έχεις visa από πριν για να μπείς), αλλά μόνο για είσοδο από συγκεκριμένα σημεία εισόδου. Παράδειγμα τέτοιας χώρας είναι π.χ. η Λευκορωσία.
Ναι, αλλά εννοούσα πως φερειπείν αν χρειάζεσαι βίζα για μία χώρα, πάλι θα χρειαστεί να τη βγάλεις παρόλο που μπορείς να μπεις σε αυτή οδικώς πχ. από γείτονα χώρα που ίσως οι πολίτες της να μή χρειάζονται βίζα. Δε μετράει δηλαδή η χώρα από την οποία θα μπει κανείς σε μία άλλη και οι μεταξύ τους διακρατικές συμφωνίες που αφορούν μόνο υοθς κατέχοντες την εθνικότητα τους, αλλά η εθνικότητα που έχει ο ενδιαφέρομενος να εισέλθει στη χώρα. Και στη Λευκορωσία ακόμη ως Έλληνες πολίτες όπως και να πάμε θα χρειαστεί να βγάλουμε βίζα, η οποία λόγω έλειψης προξενικής αρχής στην Ελλάδα θα γίνει αναγκαστικά on arrival.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω αν εχει ρωτησει καποιος ξανα το ιδιο...
ξερω οτι για να πας πχ εκτος ΕΕ θελει το διαβατηριο να εχει τουλαχιστον ισχυς εξι μηνες κλπ

για να πας Σκοπια, Σερβια κλπ (οδικως) ισχυει παλι αυτο με το εξαμηνο;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
anyone?
τελος παντων...εγω θα παω και οτι γινει
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
δεν ξερω αν εχει ρωτησει καποιος ξανα το ιδιο...
ξερω οτι για να πας πχ εκτος ΕΕ θελει το διαβατηριο να εχει τουλαχιστον ισχυς εξι μηνες κλπ

για να πας Σκοπια, Σερβια κλπ (οδικως) ισχυει παλι αυτο με το εξαμηνο;
Για Σκόπια, Σερβία ισχύει ότι και στην ΕΕ, νομίζω επίσης ότι ισχύει και ΔΑΤ νέου τύπου.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα!!!
Είμαι από την Αλβανία..
Θα ήθελα να ταξιδέψω στην Ισπανία..Πήγα κ ρώτησα στο δημαρχείο τι χρειάζεται κ μου είπαν πως πρέπει εκτός από τη βεβαίωση διαμονής πρέπει να έχω κ το αυτοκόλλητο που βάζουν στο διαβατήριο...εγώ τα έχω όλα αυτά...Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω....όποια βοήθεια πολύτιμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.152
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα καλα δεν καταργηθηκε η βιζα για τους Αλβανους και τους Βοσνιους που ταξιδευουν σε χωρες Σενγκεν τον Δεκεμβρη; Τι χαρτια και αυτοκολλητα σου ειπανε; Δεν καταλαβαινω. Καλου κακου παρε ενα τηλεφωνο στην αλβανικη πρεσβεια ή στο προξενειο... κι ασε τα δημαρχεια. Εδω δεν ξερουν τα βασικα, θα ξερουν τι χρειαζεται ενας αλλοδαπος για να ταξιδεψει;
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ που απάντησες καταρχάς..Εμείς που έχουμε αλβανική καταγωγή για να θεωρούμαστε νόμιμοι στην Ελλάδα βγάζουμε κάθε χρόνο άδεια διαμονής....πρώτα λοιπόν βγαίνει η βεβαίωση ότι έχουμε καταθέσει τα χαρτιά μας...κ μετά ένα αυτοκόλλητο που κολλούν στο διαβατήριό μας...ότι έχουμε δικαίωμα νομιμα να διαμένουμε στην Ελλάδα....
κ μου ειπαν πως αν εχω αυτά μπορω να ταξιδεψω....η πρεσβεία δε μου το σηκώνει καν.....ουφ....δε βγάζω άκρη.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.152
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα αφου μπορεις πλεον να ταξιδεψεις ανετα μονο με το αλβανικο διαβατηριο, τι τη θες την αδεια παραμονης και τα αλλα ελληνικα χαρτια;
Παρε και σε κανενα προξενειο. Δεν μπορει καποιος θα το σηκωσει.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Αυτό θα κάνω!!!Ελπίζω να βγάλω άκρη!!!
γιατί εγώ στην Ισπανία θα πάω!!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!!!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Αυτό θα κάνω!!!Ελπίζω να βγάλω άκρη!!!
γιατί εγώ στην Ισπανία θα πάω!!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!!!
Το "αυτοκόλητο", άδεια διαμονής, σου χρειάζεται για την επιστροφήσου στην Ελλάδα απο την Ισπανία, αν και μπορεί να μη σου το ζητήσουν το διαβατήριο, εκτός απ΄το αεροπλάνο.Πάντως δεν είναι θέμα του Αλβανικού Προξενείου αλλά των Ελληνικών αρχών.
Και βέβαια να πας στην Ισπανία δικαιωμά σου είναι!
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Αχ παιδιά ευχαριστώ!!!πού προτείνετε να ρωτήσω δλδ εκτός από το δημαρχείο που ήδη ρώτησα??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.564
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom