Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θεωρητικά πάντα, τα αποτυπώματα σου τα έχουν εφόσον έχεις ταυτότητα, δεν ισχύει ο όρος ανανέωση αφού κάνεις έκδοση καινούργιου διαβατηρίου. Τα νέα που λέει ο λόγος διαβατήρια έχουν βιομετρικά στοιχεία. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα πράξουν.
Πάντως στο άρθρο για "ανανέωση" λέει. Δεν αναφέρει για αρχική έκδοση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ίσως εννοούν ανανέωση απο παλιό έκδοσης κάποιου χρόνου και μετά.Ίσως απο τα βιομετρικά και μετά.Δεν νομίζω να εννοούν ανανέωση και "αρχαίων" διαβατηρίων.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
... δεν το καταλαβαίνω αυτό , τι σημαίνει ψηφιακή ? δεν θα χρειάζεται φυσική παρουσία ? και τα αποτυπώματα ?
Ίσως εννοούν ανανέωση απο παλιό έκδοσης κάποιου χρόνου και μετά.Ίσως απο τα βιομετρικά και μετά.Δεν νομίζω να εννοούν ανανέωση και "αρχαίων" διαβατηρίων.
Θα παίρνουν τα βιομετρικά στοιχεία του προηγούμενου διαβατηρίου, και προφανώς αφορά ανανέωση διαβατηρίων που εκδόθηκαν από την ίδια αρχή (Ελληνική Αστυνομία), των νομαρχιών έτσι κι αλλιώς δεν ανανεώνονται μετά από το 2007, αλλά εκδίδονται νέα. Μην τα μπλέκουμε.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ήθελα να ανανεώσω το ληγμένο μου διαβατήριο, η αστυνομική μου ταυτότητα είχε εκδοθεί το 2009. Πήρα τηλέφωνο στο ΑΤ της περιοχής μου για ραντεβού για νέα ταυτότητα και δεν είχαν διαθέσιμες ημερομηνίες μέχρι 15/11. Έκλεισα ραντεβού και για έκδοση διαβατηρίου και τους είπα για την καθυστέρηση, με ρώτησαν την ηλικία μου, αν η ταυτότητα είναι φθαρμένη, καθώς αν είχα διαβατήριο και πότε έληξε. Και έβγαλα νέο διαβατήριο ...
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα σαν μάρτυρας μαζί με τη μάνα μου στο τοπικό αστυνομικό τμήμα για να εκδόσει Νέα ταυτότητα.Ρωτησα τον εκεί υπάλληλο αν χρειάζονται αλλαγή στα 15 χρόνια.Μου είπε ναι,επειδή τα χαρακτηριστικά του προσώπου είναι διαφορετικά και κυρίως αν θέλεις να βγάλεις διαβατήριο.Οταν του είπα πως έβγαλα διαβατήριο στα 16 χρόνια της ταυτότητας διαβατήριο ούτε θυμάμαι τι απάντησε(άλλα λόγια να αγαπιόμαστε).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Κι όμως μου έβγαλαν διαβατήριο σήμερα με την παλιά ταυτότητα.
Είναι δυνατόν το 2021 να θέλεις 50 ημέρες για να βγάλεις διαβατήριο;
Η αστυνομία σου δίνει ραντεβού γαι ταυτότητα μετά από ένα μήνα, για έκδοση διαβατηρίου 15 ημέρες και άλλες πέντε να το παραλάβεις.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είναι ανάλογα το φόρτο εργασίας.Εμεις με το που πήραμε για ραντεβού μας απάντησε πως αν μπορείτε ελάτε και τώρα.(επαρχία)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κι όμως μου έβγαλαν διαβατήριο σήμερα με την παλιά ταυτότητα.
Είναι δυνατόν το 2021 να θέλεις 50 ημέρες για να βγάλεις διαβατήριο;
Η αστυνομία σου δίνει ραντεβού γαι ταυτότητα μετά από ένα μήνα, για έκδοση διαβατηρίου 15 ημέρες και άλλες πέντε να το παραλάβεις.
Τελικά δεν χρειάσθηκε να βγάλεις ταυτότητα;Σωστά;Και πόσα χρόνια από τα 15 είναι;Στην Αθήνα το διαβατήριο;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μου είπε ναι,επειδή τα χαρακτηριστικά του προσώπου είναι διαφορετικά και κυρίως αν θέλεις να βγάλεις διαβατήριο
Γι αυτό με ρώτησαν την ηλικία που έβγαλα την ταυτότητα. Τα χαρακτηριστικά δεν αλλάζουν στη μέση ηλικία, το πρόβλημα είναι γι αυτούς που έχουν ταυτότητα πριν την ενηλικίωση.

@fotast Δεν έβγαλα νέα ταυτότητα, έβγαλα διαβατήριο στην Αττική με την παλιά η οποία έχει εκδοθεί πριν 22 έτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
@fotast Δεν έβγαλα νέα ταυτότητα, έβγαλα διαβατήριο στην Αττική με την παλιά η οποία έχει εκδοθεί πριν 22 έτη.
Και ατομα του συγγενικου μου περιβαλλοντος που ζουν εξωτερικο ανανεωνουν διαβατηριο με ταυτοτητα 20ετιας χωρις καμια απαιτηση να εκδωσουν καινουρια απο εκει που βρισκονται. Αστεια πραγματα, δεν μπορει να εφαρμοστει τετοια απαιτηση για νεα ταυτοτητα για μεριδα του πληθυσμου. Πιο κραυγαλεα οι ανυποτακτοι που δεν χανουν το δικαιωμα να ταξιδευουν και ανανεωνουν διαβατηριο.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Πιο κραυγαλεα οι ανυποτακτοι που δεν χανουν το δικαιωμα να ταξιδευουν και ανανεωνουν διαβατηριο.
Εδώ και πάνω από 15 χρόνια οι ανυπότακτοι εξωτερικού έχουν δικαίωμα να εκδίδουν και ανανεώνουν διαβατήριό αλλά και να επισκέπτονται την Ελλάδα χωρίς δίωξη για ως 30-40 ημέρες τον χρόνο (ανάλογα αν έχει... εκλογές) αλλά και παραπάνω για σοβαρό οικογενειακό λόγο που αποδεικνύεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom