Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Ταξίδεψα στη Ρώμη πριν 10 μέρες, και είχα κάνει μία έρευνα για το ίδιο θέμα. Μετά από επικοινωνία με την Πρεσβεία της Ιταλίας, την αστυνομία και την ίδια την Aegean, όλοι μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα μέχρι την δεκαπενταετία. Όντως έτσι έγινε.
Έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με ληγμένη ταυτότητα,15ετιας, σε εισοδοΣερβιας και Κροατίας... εκεί έμαθα πως λήγουν οι ταυτότητες...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Καλησπέρα! Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα κι ο αριθμός πλεον απ'το ωραίο ΑΖ έγινε ΑΡ... Τώρα πως το γράφω το ΑΡ όταν πάω να βγάλω εισιτήριο σε αεροπορική? AR είναι το σωστό προφανώς, αλλά οποίος ξένος το κοιτάξει θα υποθέσει ότι είναι λάθος... Με το ΑΖ δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα 🥲
Το πραγματικό πρόβλημα είναι όταν με μηχανή έχεις αριθμόΖΧΑ 16 και η άδεια γράφει ΖΧΑ0016... εκεί να σε έχω, να προσπαθείς να πείσεις τον Τούρκο, ότι είναι η ίδια μηχανή...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
521
Likes
1.073
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα, για ταξίδι σε χώρα που πας και με ταυτότητα, μπορείς να πας με διαβατήριο αν αυτό λήγει μετά από 1-2 μήνες; Η πρέπει να έχει λήξη μετά από 6 μήνες όπως στις περισσότερες χώρες εκτός Ευρώπης;
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Γεια σε όλους!!!
Έχω να ρωτήσω σχετικά με μια δημοσίευση που διάβασα μόλις χθες τυχαία, ότι βγήκε νέο ΦΕΚ που θέτει όριο διάρκειας 10 ετών για ταυτότητες αντί για 15 που ισχυε μέχρι τώρα. Η ταυτότητα μου είναι 14 ετών και σε ένα μήνα ταξιδεύω για Μαλτα με ryanair...θα έχω θέμα λέτε στον έλεγχο ;;;
Ωστόσο είδα πως ο νόμος αυτός ισχύει ήδη από τον Φεβρουάριο του 2023, και εγώ τον Απρίλη ταξίδεψα Παρίσι επίσης με ryanair με "ληγμένη" ταυτότητα καθώς δεν το γνώριζα και δεν είχα κανένα πρόβλημα...αλλά τώρα που το γνωρίζω αγχωθηκα μήπως υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να ταξιδέψω...έχει συμβεί σε κάποιον;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Γεια σε όλους!!!
Έχω να ρωτήσω σχετικά με μια δημοσίευση που διάβασα μόλις χθες τυχαία, ότι βγήκε νέο ΦΕΚ που θέτει όριο διάρκειας 10 ετών για ταυτότητες αντί για 15 που ισχυε μέχρι τώρα. Η ταυτότητα μου είναι 14 ετών και σε ένα μήνα ταξιδεύω για Μαλτα με ryanair...θα έχω θέμα λέτε στον έλεγχο ;;;
Ωστόσο είδα πως ο νόμος αυτός ισχύει ήδη από τον Φεβρουάριο του 2023, και εγώ τον Απρίλη ταξίδεψα Παρίσι επίσης με ryanair με "ληγμένη" ταυτότητα καθώς δεν το γνώριζα και δεν είχα κανένα πρόβλημα...αλλά τώρα που το γνωρίζω αγχωθηκα μήπως υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να ταξιδέψω...έχει συμβεί σε κάποιον;
Μην ανησυχείς, αυτός ο νόμος είναι για τις νέες, που δεν έχουν βγει ακόμη,η δικιά σου λήγει σε 15χρονια
 

mhondrog

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Παιδια καλημερα. Λυστε μου μια απορια, γιατι ο καθενας μου λεει ο. Τι θελει.εκλεισα αεροπορικα με ραιαν με την παλια ταυτοτητα τουτεστιν φεβρουαριος του 2008.υπαρχει θεμα στο ταξιδι; κατι διαβασα για 15ετια...ευρωπη ιταλια παω.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Παιδια καλημερα. Λυστε μου μια απορια, γιατι ο καθενας μου λεει ο. Τι θελει.εκλεισα αεροπορικα με ραιαν με την παλια ταυτοτητα τουτεστιν φεβρουαριος του 2008.υπαρχει θεμα στο ταξιδι; κατι διαβασα για 15ετια...ευρωπη ιταλια παω.
ειναι θεμα του ανθρωπου , που ειναι στην εισοδο του αεροδρομιου στην Ιταλια... αλλους τους αφηνουν , αλλους οχι... το ΦΕΚ λεει οτι οι ταυτοτητες ληγουν σε 15 χρονια, απο την ημερομηνια εκδοσης...
τωρα, αν ο Ιταλος ειναι ψειρας, ισως να υπαρχει προβλημα...
 

Robert

Member
Μηνύματα
117
Likes
257
Έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με ληγμένη ταυτότητα,15ετιας, σε εισοδοΣερβιας και Κροατίας... εκεί έμαθα πως λήγουν οι ταυτότητες...
Τί πρόβλημα αντιμετώπισες;Γιατί έχω κλείσει για Ζάγκρεμπ τον άλλο μήνα και δεν θέλω να αγχώνομαι απ'το πουθενά

Έχω ταυτότητα άνω της 15ετίας, και μέσα στο 2023 ταξίδεψα Ιταλία χωρίς να έχω κάποιο θέμα.Δεν μας έκαναν και έλεγχο πουθενά.
 

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Τί πρόβλημα αντιμετώπισες;Γιατί έχω κλείσει για Ζάγκρεμπ τον άλλο μήνα και δεν θέλω να αγχώνομαι απ'το πουθενά

Έχω ταυτότητα άνω της 15ετίας, και μέσα στο 2023 ταξίδεψα Ιταλία χωρίς να έχω κάποιο θέμα.Δεν μας έκαναν και έλεγχο πουθενά.
Οταν ταξιδευεις εκτος σενγκεν, με ληγμενη ταυτοτητα θα εχεις προβλημα.
Η Κροατια μεχρι προσφατα (νομιζω Μαρτιο του 2023) ηταν εκτος Σενγκεν οποτε μαλλον το προβλημα που αναφερεται παραπανω θα προεκυψε οσο ηταν εκτος Σενγκεν και υπηρχε ελεγχος ταυτοτητων/διαβατηριων. Η Σερβια ειναι επισης εκτος Σενγκεν οποτε το ιδιο θεμα θα υπαρχει.
 

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
ειναι θεμα του ανθρωπου , που ειναι στην εισοδο του αεροδρομιου στην Ιταλια... αλλους τους αφηνουν , αλλους οχι... το ΦΕΚ λεει οτι οι ταυτοτητες ληγουν σε 15 χρονια, απο την ημερομηνια εκδοσης...
τωρα, αν ο Ιταλος ειναι ψειρας, ισως να υπαρχει προβλημα...
Απο Αθηνα προς Ιταλια και απο Ιταλια προς Αθηνα δεν υπαρχει ελεγχος ταυτοτητων. Μονο ο υπαλληλος της αεροπορικης βλεπει την ταυτοτητα που οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, δεν ξερουν καν για τη ληξη στη 15ετια και εφοσον δεν αναγραφεται στο εγγραφο κανεις δεν ασχολειται με το... ΦΕΚ.
Απο Κυπρο (που ειναι εκτος Σενγκεν) προς Ιταλια (με απευθειας πτηση) υπαρχει ελεγχος ταυτοτητων στην Ιταλια και πιθανον να προκυψει προβλημα με ληγμενη ελληνικη ταυτοτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom