Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω παντως πηρα την πληροφορια απο το σαιτ του Υπουργειο εξωτερικων. Δηλαδη ουτε αυτο δεν ειναι αξιοπιστο???:roll::roll::roll:
Εμφανέστατα δεν είναι. (Τι εμφανέστατα, μιλάμε για καραμπινάτη γκάφα. Όχι απλώς μπαίνεις με ταυτότητα, είναι και στη Σέγκεν, δεν περνάς καν σύνορα δηλαδή).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kανονικότατα ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες όπως και σε κάποιες άλλες χώρες που δεν είναι μέλη της ΕΕ (πχ Νορβηγία, Ισλανδία)... μην πετάτε τζάμπα λεφτά για διαβατήρια...
 

chrysli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
παιδιά θέλω να ταξιδέψω από σάμο στο κουσάντασι ξέρετε αν μπορώ να περάσω με καράβι από σάμο μόνο με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
παιδιά θέλω να ταξιδέψω από σάμο στο κουσάντασι ξέρετε αν μπορώ να περάσω με καράβι από σάμο μόνο με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
Μπορείς να περάσεις μόνο με ταυτότητα.
ANT1 ONLine / News / Ταξίδι στην Τουρκία χωρίς διαβατήριο

Το έχω κάνει, είναι πολύ εύκολη η διαδικασία.

Ό,τι άλλο θέλεις πάρε εδώ http://www.passport.gov.gr/contact/contacts-gr/epikinonia-npc.html
 

chrysli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
ευχαριστω για την ενημερωση....να ρωτησω ομως και κατι αλλο μου ειπαν οτι γινεται αλλα μονο για μια μερα αληθευει ή μπορεις και για περισσοτερες;
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλησπερα,

θα παμε Μαδρίτη και σκεφτομαστε (μιας και βρηκα πάμφθηνα εισιτηρια με easyjet) να πεταχτουμε και 3 μερες στην πορτογαλία(Λισσαβωνα), απλα δεν ξέρω αν χρειάζετε να έχουμε διαβατηριο επειδη όλες εχουμε τις ταυτότητες μονο..οποιος ξέρει ας με διαφωτίσει..

ευχαριστω
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Πρόκειται να ταξιδέψω από Ρώμη σε Γενεύη με αεροπλάνο (easyjet).
Έχω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες όμως είναι γραμμένη με το χέρι (οπότε δεν ξέρω τί θεωρείται, παλαιού ή νέου τύπου;)
Μπορώ να ταξιδέψω με αυτήν;
Ξέρω ότι από Ελλάδα μπορείς να ταξιδέψεις στην Ελβετία με ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες..
Θέλω όμως να μάθω αν μπορώ να κάνω το ίδιο από Ρώμη..
(μην πληρώσω και 80 ευρώ το διαβατήριο, εδώ 60 έχουν τα εισιτήρια)
Ευχαριστώ.

υγ. θα πάρω καλού κακού και στην πρεσβεία της Ελβετίας αλλά θα ήθελα να ενημερωθώ και από εδώ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εφόσον έχεις ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η Ελβετία πλέον ανήκει στη ζώνη Σέγκεν, οπότε δεν απαιτείται να διαθέτεις διαβατήριο. Πληροφορίακα, αυτό που παίζει ρόλο στο τι ειδους ταξιδιώτικα έγγραφα πρέπει να έχεις για την είσοδο σου σε μία χώρα, δεν είναι από ποια χώρα εισέρχεσαι σε αυτή, αλλά η εθνικότητα σου και μόνο αυτή.
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ.
Θα πάρω καλού κακού και ένα τηλ την πρεσβεία να ρωτήσω και θα κάνω την κράτηση..
Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει οι τιμές μέχρι αύριο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εφόσον έχεις ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η Ελβετία πλέον ανήκει στη ζώνη Σέγκεν, οπότε δεν απαιτείται να διαθέτεις διαβατήριο. Πληροφορίακα, αυτό που παίζει ρόλο στο τι ειδους ταξιδιώτικα έγγραφα πρέπει να έχεις για την είσοδο σου σε μία χώρα, δεν είναι από ποια χώρα εισέρχεσαι σε αυτή, αλλά η εθνικότητα σου και μόνο αυτή.
Όχι ακριβώς - υπάρχουν και οι χώρες που χορηγούν Visa on Arrival (και άρα δε χρειάζεσαι να έχεις visa από πριν για να μπείς), αλλά μόνο για είσοδο από συγκεκριμένα σημεία εισόδου. Παράδειγμα τέτοιας χώρας είναι π.χ. η Λευκορωσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom