Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Καλησπερα,
Θα ηθελα να σας ρωτησω ,σκοπευω να παω βιεννη οδικως σε μερικες μερες και μου ειπαν οτι χρειαζεται περνωντας απο τα σκοπια διαβατηριο.Αληθευει?διοτι ακουσα οτι περνας και με ταυτοτητα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Σε ευχαριστω πολυ:clap::clap::clap:
 

ΒΑΣΙΑ23

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΠΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΣ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΖΥΡΙΧΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ναι, αν είναι νέου τύπου.
 

ΒΑΣΙΑ23

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ναι ειναι και με λατινικους χαρακτηρες.

Με σιγουρια το γνωριζετε?

Η να παρω στο αεροδρομιο της Αθηνα να αναφερω οτι εκλεισα την ταδε πτηση και να ρωτησω εκεινους?

Ειμαι πολυ αγχωμενη.
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Με τη νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση προβλέπεται, όπως είναι γνωστό, ότι τα Δελτία Αστυνομικής ταυτότητας θα εκδίδονται αυθημερόν από 1-11-2005.

Ειδικότερα:

  • Η έκδοση του δελτίου ταυτότητας από τις Αστυνομικές Υπηρεσίες θα γίνεται αυθημερόν, εφόσον ο ενδιαφερόμενος προσκομίσει ο ίδιος το απαραίτητο πιστοποιητικό του δήμου ή της κοινότητας. Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν προσκομίσει ο ίδιος το πιστοποιητικό, η αναζήτησή του θα γίνεται αυτεπάγγελτα από την Αστυνομική αρχή και η ταυτότητα θα εκδίδεται εντός του απολύτως αναγκαίου χρόνου. Η άμεση έκδοση του δελτίου ταυτότητος συνεπάγεται την κατάργηση της διαδικασίας χορήγησης στον πολίτη προσωρινού δελτίου.

Tα δικαιολογητικά που καλείται να υποβάλλει ο ενδιαφερόμενος που επιθυμεί να αποκτήσει δελτίο ταυτότητας για πρώτη φορά περιλαμβάνουν:
  • τη σχετική αίτηση (η οποία χορηγείται από την Αρχή έκδοσης),
  • πρωτότυπο πιστοποιητικό του δήμου ή της κοινότητας στο δημοτολόγιο του οποίου είναι εγγεγραμμένος,
  • τέσσερις ασπρόμαυρες φωτογραφίες πρόσφατης έκδοσης,
  • βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Υγειονομικού Εργαστηρίου για την ομάδα Αίματος και το RHESUS (εφ' όσον επιθυμεί την αναγραφή ο ενδιαφερόμενος).

Το δελτίο ταυτότητας ακυρώνεται και αντικαθίσταται, όταν συντρέχει ένας από τους παρακάτω λόγους:

  • μεταβολή οποιουδήποτε στοιχείου της ταυτότητας του κατόχου
  • λόγω μη αναγραφής στο δελτίο ταυτότητας της ιθαγένειας του κατόχου ή των στοιχείων του κατόχου με λατινικούς χαρακτήρες,
  • φθορά,
  • παρέλευση δεκαετίας από την έκδοσή του,
  • απώλεια ή κλοπή.
απο οτι γραφουν ειναι καινουργιο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μην αγχώνεσαι.
Καλά να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom