Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω θέλω να κάνω check in στην Ryanair και επιστροφή με Wizz Air και ζητάει ημερομηνία λήξης ταυτότητας τι βάζω; επίσης στον αριθμό εγγράφου ταυτότητας το γράφω ελληνικά ή ξένα; τα δύο πρώτα γράμματα; ΑΚ0000 με κενό ή χωρίς στους αριθμούς; ευχαριστώ!
Βάλε +15 χρόνια από την έκδοση.Λατινικά.Χωρίς κενό.Γράμματα και αριθμοί.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
με λατινικούς χαρακτήρες (γυρισμένο το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά) και ενωμένο π.χ. ΑΚ123456.
Ημερομηνία λήξης βάζεις 15 χρόνια από την έκδοση της
 

maddison dar

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλησπέρα, ταξιδεύω σε λιγες μερες για γαλλια και η ταυτοτητα μου ειναι λιγο φθαρμενη. Οταν πηγα στο αστυνομικό τμήμα για να την αντικαταστήσω,μου είπαν πως αν και οριακά μπορούν να την περάσουν για φθαρμένη και να την αλλάξουν, ουσιαστικά δεν χρειάζεται και λογικά θα γίνει παντού δεκτή οπότε είναι περιττό (φαίνονται τα στοιχεία παντού καθαρα καθως και εικόνα και σφραγίδα, απλως έχει 6-7 μικρα "διπλωματα", το πλαστικο δν εχει χαλασει. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπέρα, ταξιδεύω σε λιγες μερες για γαλλια και η ταυτοτητα μου ειναι λιγο φθαρμενη. Οταν πηγα στο αστυνομικό τμήμα για να την αντικαταστήσω,μου είπαν πως αν και οριακά μπορούν να την περάσουν για φθαρμένη και να την αλλάξουν, ουσιαστικά δεν χρειάζεται και λογικά θα γίνει παντού δεκτή οπότε είναι περιττό (φαίνονται τα στοιχεία παντού καθαρα καθως και εικόνα και σφραγίδα, απλως έχει 6-7 μικρα "διπλωματα", το πλαστικο δν εχει χαλασει. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
μαλλον δε θα πρεπει να αγχωνεσαι εφοσον σου ειπαν ετσι και αφου φαινονται τα στοιχεια σου.αλλα αν θελεις να βγαλεις καινουργια ρωτα να δεις τι γινεται σε περιπτωση απωλειας.και επισης σε ποσες "λιγες μερες" φευγεις?εγω να σου πω παντως πως για αρχικη εκδοση της κορης μου που μολις εκλεισε τα 12,μεσα σε 5-7 λεπτα ειχε την ταυτοτητα της.αυθημερον κ επιτοπου βγαινει πια,αν δεν το ξερεις.
 
Last edited:

maddison dar

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
μαλλον δε θα πρεπει να αγχωνεσαι εφοσον σου ειπαν ετσι και αφου φαινονται τα στοιχεια σου.αλλα αν θελεις να βγαλεις καινουργια ρωτα να δεις τι γινεται σε περιπτωση απωλειας.και επισης σε ποσες "λιγες μερες" φευγεις?εγω να σου πω παντως πως για αρχικη εκδοση της κορης μου που μολις εκλεισε τα 12,μεσα σε 5-7 λεπτα ειχε την ταυτοτητα της.αυθημερον κ επιτοπου βγαινει πια,αν δεν το ξερεις. θελω να πω,πως ισως σε βολευει να τη χασεις...
Φεύγω σε 10 μέρες, οποτε προλαβαινει η αλλαγη.. ο μονος λογος που θα ηθελα να βγαλω ειναι για να μην μου αρνηθουν την επιβιβαση.. γιαυτο και ρωταω αν εχει κανεις ταξιδεψει με αντιστοιχο θέμα... Ευχαριστώ για την απάντηση
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Φεύγω σε 10 μέρες, οποτε προλαβαινει η αλλαγη.. ο μονος λογος που θα ηθελα να βγαλω ειναι για να μην μου αρνηθουν την επιβιβαση.. γιαυτο και ρωταω αν εχει κανεις ταξιδεψει με αντιστοιχο θέμα... Ευχαριστώ για την απάντηση
ε ωραια τότε.Αν αγχώνεσαι δήλωσε απώλεια(ρωτά όμως πρώτα για σιγουριά πόσο χρόνο χρειάζεται) μέσα σε 10 λεπτά στην εκτυπώνουν,την πλαστικοποιουν μπροστά σου και τελειώνεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Έτσι που τα λες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.Αλλά δεν ξέρεις ποτέ σε ποιόν θα πέσεις.Αν αγχώνεσαι και είσαι σίγουρος ότι θα βγεί άμεσα τότε άλλαξε την.Πάρε υπ' όψη σου ότι πρέπει να τρέχεις και σε διάφορες υπηρεσίες(ασφάλιση,τράπεζες κτλ) για να δηλώσεις την αλλαγή.Έχουν πεί ότι μόνον στην εφορία περνάει αυτόματα αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόστηκε στην πράξη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα, ταξιδεύω σε λιγες μερες για γαλλια και η ταυτοτητα μου ειναι λιγο φθαρμενη. Οταν πηγα στο αστυνομικό τμήμα για να την αντικαταστήσω,μου είπαν πως αν και οριακά μπορούν να την περάσουν για φθαρμένη και να την αλλάξουν, ουσιαστικά δεν χρειάζεται και λογικά θα γίνει παντού δεκτή οπότε είναι περιττό (φαίνονται τα στοιχεία παντού καθαρα καθως και εικόνα και σφραγίδα, απλως έχει 6-7 μικρα "διπλωματα", το πλαστικο δν εχει χαλασει. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
Η ταυτοτητα πλεον θα σου βγει εκεινη την ωρα οτι και αν δηλωσεις απο προσφατη εμπειρια το λεω..βεβαια εχε υποψη σου οτι οι νεες ταυτοτητες ειναι τοσο ψευτικες που στο αγορι μου που εβγαλε περσυ,στη τουρκια και στη βουλγαρια ειχαμε τεραστιο θεμα διοτι την περνουσαν για πλαστη(στη τελευταια χωρα κοντεψαμε να χασουμε τη πτηση σκεψου)...στη γαλλια δε νομιζω να χεις θεμα αλλα αν σου παν απο αστυνομια ετσι οπως την ειδαν οτι δε θα χεις θεμα,τοτε προσωπικα δε θα την αλλαζα
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Τιπ! Καλού κακού έχε και το δίπλωμα οδήγησης (αν έχεις). Τα νέου τύπου διπλώματα, σε συνδυασμό με ολίγον ταλαιπρωρημένη ταυτότητα στο παρελθόν βοήθησαν φίλο σε "εξακρίβωση" στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης πέρυσι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom