Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις ταυτότητα.
Κλείσε ραντεβού για να βγάλεις διαβατήριο.
Εμένα μου είπαν ότι αν η ταυτότητα είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.
Θα το δοκιμάσω τότε, ίσως τους ρωτήσω κιόλας για να μην πάω άδικα. Και πάλι σ' ευχαριστώ.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Οφ τόπικ το ξέρω, αλλά κάτι τελευταίο παρακαλώ.
Βλέποντας τη διαδικασία πάντως, λέει ότι η ημερομηνία έκδοσης του δελτίου ταυτότητας δεν πρέπει να είναι παλαιότερη των 15 ετών από την ημερομηνία κατάθεσης για την έκδοση του διαβατηρίου. Άρα λογικά πρέπει να βγάλω ταυτότητα πρώτα.
Δεν εισαι υποχρεωμενος να βγαλεις ταυτοτητα για να ανανεωσεις διαβατηριο. Βασικα ειναι υποχρεωμενοι να τη δεχθουν, ΕΚΤΟΣ αν ειναι αρκετα φθαρμενη.
Παρ ολα αυτα εχει αναφερθει απο αλλους πως υπαρχουν τμηματα που γραφουν τη νομοθεσια και το ΣτΕ στα παλια τους τα παπουτσια κ ζητανε ταυτοτητα που δεν εχει "ληξει" για να εκδωσουν διαβατηριο. Τρεχα γυρευε.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Και εγω πήγα για διαβατήριο και μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω ταυτότητα, διότι έχει παρέλθει 15ετία! Δεν ξέρω αν ο καθένας λέει τα δικά του, ευτυχώς μένω προσωρινά σε νησί και έγιναν πολύ γρήγορα οι διαδικασίες. Ραντεβού για ταυτότητα άμεσα, την παρέλαβα σε ούτε μια βδομάδα και διαβατήριο σε 7 μέρες από τη στιγμή που παρέλαβα την ταυτότητα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις ταυτότητα.
Κλείσε ραντεβού για να βγάλεις διαβατήριο.
Εμένα μου είπαν ότι αν η ταυτότητα είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.
Κι εμένα μου είπαν ακριβώς το ίδιο.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Και εγω πήγα για διαβατήριο και μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω ταυτότητα, διότι έχει παρέλθει 15ετία! Δεν ξέρω αν ο καθένας λέει τα δικά του, ευτυχώς μένω προσωρινά σε νησί και έγιναν πολύ γρήγορα οι διαδικασίες. Ραντεβού για ταυτότητα άμεσα, την παρέλαβα σε ούτε μια βδομάδα και διαβατήριο σε 7 μέρες από τη στιγμή που παρέλαβα την ταυτότητα.
Τουλαχιστον οσοι ζητουν ταυτοτητα για να εκδωσουν διαβατηριο, δινουν ραντεβου για ταυτοτητα αμεσα; Διοτι εγω προσπαθω να βρω μια ημερομηνια να εκδωσω ταυτοτητα αλλ ματαια..
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Εντέλει πήγα και ρώτησα στο γραφείο διαβατηρίων στο οποίο υπάγομαι και, όπως ήδη αναφέρθηκε, μου είπαν πως μπορώ να βγάλω κατευθείαν διαβατήριο γιατί η ταυτότητά μου είναι σε καλή κατάσταση παρότι παλιά.
Ίσως είναι ανάλογα πού θα πέσεις, οπότε δεν χάνουμε κάτι με το να ρωτάμε πρώτα.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Εμείς, με ληγμένη ταυτότητα 15ετίας, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση με λατινικούς χαρακτήρες, βγάλαμε διαβατήριο σε έξι ημέρες. Δεν μας είπαν τίποτα για καινούργια ταυτότητα. Το κόστος (παράβολα, φωτογραφίες) για δύο άτομα 200€
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Καλησπέρα σε όλους. Πιθανόν έχει απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες. Για να ταξιδέψουμε οπουδήποτε στο εξωτερικό, χρειάζεται να έχουμε τις νέες ταυτότητες (εκτός διαβατηρίου εννοείται);
Για Μαυροβούνιο μου είπαν πέρσι από την πρεσβεία τους ότι πρέπει να είναι μέχρι 10 ετών. Κ ότι πιθανόν να είχα πρόβλημα στα σύνορα τους
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έκλεισα εισιτήριο με την wizz για έναν φίλο και όταν πήγα να κάνω τσέκιν εκεί που έγραφε ημερομηνία έκδοσης ταυτότητας υπήρχε η δυνατότητα να βάλω από το 2004 και μετά. Αυτουνού είχε βγει το 2002 αλλά πέρυσι που ταξίδεψε με την wizz δεν υπήρχε κάποιο θέμα στο τσέκιν.Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι στους κανονισμούς.

Τελικά δεν το ρίσκαρε και δεν ταξίδεψε γιατί και στο αεροδρόμιο που πήγε νωρίτερα δεν του έλεγαν θετικά λόγια για το αν θα μπορέσει. Για ταυτότητα καινούρια πήγε και έκανε αίτηση τον Ιανουάριο και του είπαν να πάει να την πάρει τον Μάιο :)
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Μόλις γυρίσαμε από Λισαβώνα, η κοπέλα μου με ταυτότητα του 2007 σε καλή κατάσταση δεν είχε κανενα θέμα.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Τουλαχιστον οσοι ζητουν ταυτοτητα για να εκδωσουν διαβατηριο, δινουν ραντεβου για ταυτοτητα αμεσα; Διοτι εγω προσπαθω να βρω μια ημερομηνια να εκδωσω ταυτοτητα αλλ ματαια..
Εμένα μου έκλεισαν σε δυο μέρες, αλλά μένω σε νησί, δεν έχει καθόλου κίνηση. Ίσως αν τους πείτε ότι την χάσατε, σας κλείσουν άμεσα.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εμένα μου έκλεισαν σε δυο μέρες, αλλά μένω σε νησί, δεν έχει καθόλου κίνηση. Ίσως αν τους πείτε ότι την χάσατε, σας κλείσουν άμεσα.
Κι εγω σε νησι που πηγα, online δεν βλεπω καμια διαθεσιμοτητα και σε επισκεψη που εκανα μου ειπαν οτι δν εχουν ιδεα για τη διαθεσιμοτητα των ραντεβου και ειναι οτι βλεπω online. Μαλλον δεν ηθελαν να εξυπηρετησουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom