Ερωτήσεις για Mini tour στην Ευρώπη ( Μπέργκαμο - Πράγα - Αλσατία )

helmo

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα - Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γεια σας! Έχω διαβάσει πολλές travelstories και κάτι μου λέει ότι εδώ θα βρώ απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις μου! Σχεδιάζουμε με φίλους ένα ταξίδι σε Πράγα και Αλσατία με αφετηρία το Μπέργκαμο από όπου και θα νοικιάσουμε αμάξι. Η συνολική διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 6 ημέρες. Επειδή θα είναι το πρώτο μας ταξίδι οδικώς ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει όσον αφορά τα διόδια σε Αυστρία Τσεχία Γαλλία-Αλσατία και ελβετία. Διάβασα σε κάποια site για καποια κάρτα που μπορουμε να βγάλουμε αλλά δεν κατάλαβα πώς ακριβώς λειτουργεί... είναι βασικό για τον προυπολογισμό μας αυτό όπως καταλαβαίνετε! Όποιος μπορεί να μου δώσει καποια πληροφορία θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!
Έπειτα από αυτό είμαι έτοιμη να ακούσω προτάσεις για τα αξιοθέατα αυτών των περιοχών!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Αν και νομιζω οτι ειναι παρα πολυ μεγαλο ταξιδι για εξι ημερες εχω να σου πω για αυτο που ρωτας τα εξης:ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ εχουν διοδια.ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ πρεπει να παρεις βινιετα που κανει οκτω ευρω για μια εβδομαδα.ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ πρεπει να παρεις βινιετα 45 ευρω.Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ δεν εχει διοδια αλλα και ουτε βινιετα χρειαζεται.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
πρώτο ταξίδι οδικώς και σκοπεύετε να πάτε από μπέργκαμο-πράγα (800 + χλμ) και αλσατία (άλλα 500 μόνο να πάτε) και όλα αυτά σε 6ημέρες? το πρόγραμμα δε βγαίνει. επικεντρωθείτε σε κοντινά μέρη για να δείτε (πχ λίμνη κόμο ή garda και περίχωρα ή έστω ελβετία), κατά τη γνώμη μου. διαφορετικά σε 6ημέρες θα δείτε μόνο αυτοκινητοδρόμους.
 

helmo

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα - Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
πρώτο ταξίδι οδικώς και σκοπεύετε να πάτε από μπέργκαμο-πράγα (800 + χλμ) και αλσατία (άλλα 500 μόνο να πάτε) και όλα αυτά σε 6ημέρες? το πρόγραμμα δε βγαίνει. επικεντρωθείτε σε κοντινά μέρη για να δείτε (πχ λίμνη κόμο ή garda και περίχωρα ή έστω ελβετία), κατά τη γνώμη μου. διαφορετικά σε 6ημέρες θα δείτε μόνο αυτοκινητοδρόμους.
Αυτό που λέμε να κάνουμε είναι το πρώτο βράδυ θα ταξιδέψουμε από Μπέργκαμο Τσεχία... μένουμε εκεί 2 βράδια... μετά 6 ώρες πάμε Στρασβούργο και μένουμε αλλά 2 βράδια Αλσατία.. την Τελ μέρα επιστροφή άλλες 7 ώρες περίπου... δλδ μέσα από Αυστρία κι ελβετία κ Γερμανία μόνο θα περάσουμε.. Πώς το βλέπετε είναι εφικτό ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Αν ο προορισμος σας ειναι η Πραγα και το Στρασβουργο γιατι δεν προσγειωνεστε καπου αναμεσα σε γερμανικο αεροδρομιο και λετε να πληρωσετε ενα σκασμο λεφτα σε βινιετες, βενζινες και μερες ενοικιασης αυτοκινητου τοτε; Αφου δεν θα δειτε τιποτε απο Ιταλια, Αυστρια και Ελβετια.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
προφανως μπεργκαμο παιζει λογω εισητηριων..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Θα ημουν περιεργη για το ποσο ακριβοτερα κοστιζει αν υπολογισεις οτι εφοσον προσγειωθεις πιο κοντα γλιτωνεις 2 μερες αυτοκινητο, βινιετες 45 ευρω συν βενζινες για πολλα αδικα χιλιομετρα.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Κι εμένα μου φαίνεται περίεργη επιλογή, αφενός γιατί απ' όλη την (κεντρική) Ευρώπη αυτές τις 2 σχετικά απομακρυσμένες περιοχές (κι όχι π.χ. Βιέννη-Πράγα ή Αλσατία-Ελβετία/Γερμανία), αλλά κυρίως η αφετηρία, που αν θέλετε να δείτε και τίποτα πέρα από το περάσετε τα σύνορα 6 χωρών σε 6 μέρες (ακούγεται μέρος bucket list) η αναλογία ψυχαγωγίας/κούρασης φαίνεται να γέρνει προς το δεύτερο. Και η Φραγκφούρτη έχει αεροδρόμιο με φτηνά εισιτήρια (πετά κι η Ryan) και τα γερμανικά χωριά/πόλεις είναι όμορφα (π.χ. Χαϊδελβέργη, Στουτγκάρδη -μουσείο Mercendes Benz must για τους φαν (και μη) του σπορ- και πέριξ και συνδυάζονται άνετα με Στρασβούργο/Κολμάρ/Αλσατία), ιδίως αν σκέφτεστε προς Χριστούγεννα(?), είναι πολύ ατμοσφαιρικά.

Υ.Γ. Προφανώς ο καθένας το φαντάζεται διαφορετικά, κι άμα θέλετε αυτή τη διαδρομή, προφανώς και αυτή θα κάνετε. Εγώ απλώς τη γνώμη μου παρέθεσα, που ελπίζω να σας χρησιμεύσει.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Από Μπέργκαμο στη Πράγα είναι 900 χλμ και αρκετές ενδιαφέρουσες πόλεις στην διαδρομή που αξίζουν να τις δεις (Βερόνα, Τρέντο, Μπολτζάνο, Ίνσμπουργκ, Μόναχο, Ρέγκενσμπουργκ, Πίλσεν). Εννοείται ότι σε 6 ημέρες δεν βγαίνει με τίποτα πόσο μάλιστα από τη Πράγα να πάτε Στρασβούργο και επιστροφή στο Μπέργκαμο. Το μόνο ίσως εφικτό είναι να επιλέξετε μία διαδρομή με διαφορετικό αεροδρόμιο επιστροφής, ή να κινηθείτε γύρω από το Μπέργκαμο στις λίμνες στο Μιλάνο, στη Βερόνα ή Ελβετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom