Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
εχθές φεύγοντας από Σαρλερουά για Θεσσαλονίκη μας υποχρέωναν όλους να έχουμε μόνο τις δυο χειραποσκευές που επιτρέπει η εταιρία
αυτή των 10 κιλών και τη μικρότερη τσάντα. όλα τα υπόλοιπα (τσάντες γυναικείες, τσαντάκια, λαπτοπ κλπ.) έπρεπε ναι είναι μέσα στα 2 προηγούμενα. δεν ζυγίσανε όμως κανενός βαλίτσα.
Αυτό είναι που έγραφα πριν ότι δεν πρέπει να συνδέουμε την δική μας την εμπειρία και μόνο με το αν ισχύει κάτι η όχι.Στο αεροδρόμιο του bergamo ζυγίζονταν κάτι χειραποσκευές επιλεκτικά.Τώρα σε ποια αεροδρόμια υπάρχει ζυγαριά για χειραποσκευές και σε ποια όχι δεν το γνωρίζω αλλά ακόμη και να το γνώριζα και να το έγραφα μπορεί να αποδεικνυόταν άχρηστο σαν πληροφορία όταν μπορεί να τοποθετηθεί τελευταία στιγμή μια τέτοια ζυγαριά και να πληρώσει κάποιος πρόστιμο.Ο κανονισμός της Ryanair για τις χειραποσκευές λέει μέχρι 10 κιλά και είναι σαφής στην easyjet πάλι δεν υπάρχει συγκεκριμένο βάρος που να σε περιορίζει.Δεν ισχύει δηλαδή για όλες τις εταιρίες το ίδιο.
Περσυ τον Μαιο 13 στο Pergamo δεν ζυγιζαν.. και σε οσα αεροδρομια εχω πεταξει κανενα δεν ειχε ζυγαρια...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Οχι, άσκαστες είναι (συλλεκτικές... καταλαβαίνεις). Τελος πάντων.. το πολύ πολύ να πληρώσω βαλίτσα να τις βάλω μέσα αν και φοβάμαι γιατί μιά αστάθεια την έχουν.
Σε ευχαριστουμε Vegerazaros για τις γνώσεις σου για την Ryan! Με τόσες πτήσεις στο ενεργητικό σου έχεις γίνει ειδική.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο κι αν θελεις μου απαντάς. Αν πάω με βαλίτσα λίιιγο υπέρβαρη, ας πούμε 9-10 κιλά παραπάνω, (αφού δεν θα ζυγιστούν) δεν υπάρχει θέμα ε? Είσαι σίγουρη? Μην πληρώνω τσαμπα και βερεσε...
Ευχαριστώ εκ τω προτερων
σε Μικρή βαλιτσα χειραποσκευή που εχει τις διαστασεις που δινουν οι εταιρίες ειναι αδύνατον να ξεπερασεις τα 2 κιλα..εκτος και αν κουβαλίσεις πετρες..οποτε και αυτες θα στις πάρουν!! :) :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Περσυ τον Μαιο 13 στο Pergamo δεν ζυγιζαν.. και σε οσα αεροδρομια εχω πεταξει κανενα δεν ειχε ζυγαρια...
Πες τα Χρυσόστομη!! Γιατί αυτό το παλιοσάιτ της Ραιαν δεν μας λέει πόσο ελαστική είναι με το υπέρβαρο. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου. Πρωτάρα είμαι. Αστους να λένε...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αυτό είναι που έγραφα πριν ότι δεν πρέπει να συνδέουμε την δική μας την εμπειρία και μόνο με το αν ισχύει κάτι η όχι.Στο αεροδρόμιο του bergamo ζυγίζονταν κάτι χειραποσκευές επιλεκτικά.Τώρα σε ποια αεροδρόμια υπάρχει ζυγαριά για χειραποσκευές και σε ποια όχι δεν το γνωρίζω αλλά ακόμη και να το γνώριζα και να το έγραφα μπορεί να αποδεικνυόταν άχρηστο σαν πληροφορία όταν μπορεί να τοποθετηθεί τελευταία στιγμή μια τέτοια ζυγαριά και να πληρώσει κάποιος πρόστιμο.Ο κανονισμός της Ryanair για τις χειραποσκευές λέει μέχρι 10 κιλά και είναι σαφής στην easyjet πάλι δεν υπάρχει συγκεκριμένο βάρος που να σε περιορίζει.Δεν ισχύει δηλαδή για όλες τις εταιρίες το ίδιο.
3 χρονια γυριζω γυρω - γυρω με την Ryanair πουθενα δεν ειχε ουτε μια ζυγαρια για δείγμα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τη μόνη φορά που μου ζύγισαν βαλίτσα, ήταν πέρσι γυρνώντας από Χανιά με κάτι ζυγαριές χειρός ηλεκτρονικές, σαν τα παλιά καντάρια.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Οχι, άσκαστες είναι (συλλεκτικές... καταλαβαίνεις). Τελος πάντων.. το πολύ πολύ να πληρώσω βαλίτσα να τις βάλω μέσα αν και φοβάμαι γιατί μιά αστάθεια την έχουν.
Σε ευχαριστουμε Vegerazaros για τις γνώσεις σου για την Ryan! Με τόσες πτήσεις στο ενεργητικό σου έχεις γίνει ειδική.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο κι αν θελεις μου απαντάς. Αν πάω με βαλίτσα λίιιγο υπέρβαρη, ας πούμε 9-10 κιλά παραπάνω, (αφού δεν θα ζυγιστούν) δεν υπάρχει θέμα ε? Είσαι σίγουρη? Μην πληρώνω τσαμπα και βερεσε...
Ευχαριστώ εκ τω προτερων
αν εισαι κρητη μπορεις να τις στείλεις με μεταφορικη εταιρεία..με 5 ευρώ Αθηνα και 7 Θεσσαλονικη ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
σε Μικρή βαλιτσα χειραποσκευή που εχει τις διαστασεις που δινουν οι εταιρίες ειναι αδύνατον να ξεπερασεις τα 2 κιλα..εκτος και αν κουβαλίσεις πετρες..οποτε και αυτες θα στις πάρουν!! :) :)
55χ40χ20 είναι 44 λίτρα χωρητικότητας. Αν τη γεμίσω με συσκευασίες λάδι απ' το χωριό, την κάνω 30 κιλά....:confused:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
τη μόνη φορά που μου ζύγισαν βαλίτσα, ήταν πέρσι γυρνώντας από Χανιά με κάτι ζυγαριές χειρός ηλεκτρονικές, σαν τα παλιά καντάρια.
Απο Χανια ! αν η χειραποσκευή σου ειναι 10.900 περναει :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
3 χρονια γυριζω γυρω - γυρω με την Ryanair πουθενα δεν ειχε ουτε μια ζυγαρια για δείγμα!
Δογμα!!!

Εισαι φοβερη. Σε ευχαριστούμε. Δεν χρειάστηκε καν να ξετυλίξω σκέψεις και επιχειρήματα προς αποδειξη των οσων λέω (Ακολουθουμε τους κανόνες της εταιρείας και ουχί απαντησεις/εμπειριες πελατών)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
55χ40χ20 είναι 44 λίτρα χωρητικότητας. Αν τη γεμίσω με συσκευασίες λάδι απ' το χωριό, την κάνω 30 κιλά....:confused:
xaxaxxa πρεπει να ειναι σε μπουκαλακια 100 ml θα μπεις σε αυτη τη διαδικασία??? στειλτο με μεταφορικη να δωσεις και πιο λιγα!:twisted:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αρκετά νομίζω με αυτό το τόπικ πια.

Και μια γενική παρατήρηση: αντιλαμβάνομαι ως νεοέλληνες ότι υπάρχει η τάση να αγνοούμε τους κανόνες μια ζωή, αλλά θα έλεγα εν έτει 2014 ότι έχει φτάσει η ώρα να ακολουθούμε αυτά που λένε οι ρημαδονόμοι και οι ρημαδοκανόνες γενικώς.

Με άλλα λόγια: πολύ ωραία να καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία, αλλά το να την περνάμε ως status quo ενώ μάλιστα είναι αντίθετη από ξεκάθαρους κανονισμούς που μπορεί να κοστίσουν σε άλλα μέλη που μας διαβάζουν χρήματα και ταλαιπωρία, είναι ανεύθυνο και εκτός λογικής.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom