Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Έχεις δίκιο! Συγγνώμη! :oops:
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Χωρίς αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε το απόγευμα το διοικητικό συμβούλιο του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης, με θέμα την επίμαχη επιδότηση της Ryanair.
Παρότι ο Οργανισμός, με εισήγηση του προέδρου τού, Γ.Μπουτάρη, είχε ανακοινώσει τη διακοπή της συνεργασίας με την ιρλανδική αεροπορική εταιρεία, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε την προηγούμενη εβδομάδα ταξίδι-αστραπή στο Δουβλίνο, όπου είχε επαφές με τους εκπροσώπους της Ryanair για την επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης.
Σύμφωνα με πληροφορίες της Voria.gr, κατά τη διάρκεια του σημερινού συμβουλίου, ο κ.Μπουτάρης ενημέρωσε τα υπόλοιπα μέλη του δ.σ. ότι τα στελέχη της Ryanair αποδέχθηκαν κούρεμα 25% στην οικονομική υποχρέωση του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης, που, βάσει της σύμβασης, φθάνει τις 350.000 ευρώ ετησίως(ουσιαστικά, η πρόταση για μείωση αφορά το τρέχον έτος που εκκρεμεί το σύνολο της οφειλής και το 2013).
Υποστήριξε μάλιστα ότι θα βρεθεί τρόπος να καλυφθεί το νέο μειωμένο αντίτιμο, εάν όλοι οι φορείς της Θεσσαλονίκης που είναι μέλη του οργανισμού καταβάλουν την οικονομική συμμετοχή τους, προτείνοντας παράλληλα το άνοιγμα και σε άλλους φορείς.
Ωστόσο, μέλη του δ.σ. διαφώνησαν με την πρόταση Μπουτάρη, υποστηρίζοντας, από την πλευρά τους, ότι η τρέχουσα οικονομική κατάσταση του οργανισμού δεν επιτρέπει τη συνέχιση της συμφωνίας, έστω και εάν αυτή θα είναι κουρεμένη. Αντίθετα, τόνισαν ότι θα πρέπει να αποπληρωθεί μόνο το χρέος της τρέχουσας χρονιάς, για να μην διακυβευθεί διεθνώς η αξιοπιστία της πόλης και να μην συρθεί ο οργανισμός σε δικαστικές περιπέτειες. Ο δήμαρχος επέμεινε στη θέση του και κάπου εκεί οι δύο πλευρές συμφώνησαν ότι διαφωνούν, μεταθέτοντας το ζήτημα για επόμενη συνεδρίαση.
Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί, προς αποφυγή παρερμηνειών, όπως σας έχει ενημερώσει και με προηγούμενα δημοσιεύματα η Voria.gr, ότι η διακοπή της σύμβασης με τη Ryanair δεν σημαίνει αυτομάτως ότι η εταιρεία θα εγκαταλείψει το αεροδρόμιο «Μακεδονία».
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα 'ναι μεγαλο πληγμα για τον τουρισμο της Β. Ελλαδας παντως αν εγκαταλειψει... Η περσινη αλλα κυριως η φετινη της παρουσια βοηθησε πολυ τις μικρομεσαιες επιχειρησεις.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θα 'ναι μεγαλο πληγμα για τον τουρισμο της Β. Ελλαδας παντως αν εγκαταλειψει... Η περσινη αλλα κυριως η φετινη της παρουσια βοηθησε πολυ τις μικρομεσαιες επιχειρησεις.
και τους μικρομεσαίους πολίτες!!!;)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
877
Με το κούρεμα 25% πάντως θεωρώ ότι τα πράγματα γίνονται ευκολότερα ώστε ΟΛΟΙ οι φορείς που επωφελούνται από την παρουσία της Ryanair να πληρώσουν το νέο συμφωνημένο ποσό. Κι όταν λέω όλοι, θεωρώ ότι είναι υποχρέωση και των φορέων της Χαλκιδικής να συμμετέχουν μαζί με αυτούς της Θεσσαλονίκης. Είναι γνωστό άλλωστε ότι τη μεγάλη πλειοψηφία των επιβατών της Ryanair που φτάνουν στο "Μακεδονία" την καρπώνεται η Χαλκιδική.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πωπω φτάσαμε να μιλάμε για μια παράνομη επιδότηση και να χρησιμοποιούμε όρους όπως "κούρεμα", "διαπραγμάτευση", "υποχρέωση". :(
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
877
Νομίζω ότι το αν είναι παράνομο ή όχι είναι μεγάλη συζήτηση, γνωστό είναι ότι αυτή γίνεται πανευρωπαϊκά εδώ και χρόνια για το θέμα των επιδοτήσεων της Ryanair και υπάρχουν φανατικοί πολέμιοι και φανατικοί υποστηρικτές. Πάντως μέχρι στιγμής δεν νομίζω ότι έχει καταδικαστεί από ευρωπαϊκό θεσμό για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Από τη στιγμή όμως εν πάσει περιπτώσει που καλώς ή κακώς ο οργανισμός προβολής τουρισμού Θεσσαλονίκης υπέγραψε ένα συμβόλαιο και από το οποίο φαίνεται ότι η πόλη και οι γύρω νομοί βγαίνουν ωφελημένοι, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να τηρήσει τα συμφωνηθέντα (ειδικά αν πετύχει και μείωση των απαιτήσεων της εταιρείας) σε συνεργασία και με άλλους φορείς (Χαλκιδικής βασικά) που επωφελούνται από την παρουσία της Ryanair.
 

heavenb

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Θέλω να προσθέσω μια βαλίτσα στην επιστροφή από Ρώμη για Θεσσαλονίκη και όταν πηγαίνω στο Manage my booking μου ζητάει τα 4 τελευταία ψηφία της κάρτας που έκανα την αγορά του εισιτηρίου.Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη κάρτα (Visa χρεωστική);
 

NetM

Member
Μηνύματα
75
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα. Έχω κάνει το check-in για το ταξίδι πριν από 8 μέρες περίπου και σήμερα το πρωί μου ήρθε email ότι θα πρέπει να κάνω check-in κτλ. Μήπως αυτό το στέλνουν έτσι κι αλλιώς είτε έκανες είτε όχι? Έχει τύχει σε κανέναν?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Καλημέρα. Έχω κάνει το check-in για το ταξίδι πριν από 8 μέρες περίπου και σήμερα το πρωί μου ήρθε email ότι θα πρέπει να κάνω check-in κτλ. Μήπως αυτό το στέλνουν έτσι κι αλλιώς είτε έκανες είτε όχι? Έχει τύχει σε κανέναν?
μηπως στο εμαιλ λεει : ΑΝ εχεις κανει ηδη τσεκ ιν αγνοησε το μνμ?????
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom