Ιταλία Ερωτήσεις και πληροφορίες για Ρώμη

kostasz3

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
Καλησπέρα, έχει βρεθεί κανέις Αύγουστο στη Ρώμη; Πώς είναι από πλευράς κόσμου;
Πηγα περυσι 2-10 Αυγουστου και ειχε αρκετή ζεστη(35 βαθμους)και αρκετούς τουρίστες.Προσαρμόσαμε το προγραμμα λιγο διαφορετικά απο οτι ειχαμε σχεδιασει.Ξεκινουσαμε το πρωι απο το ξενοδοχειο γύρω στις 8,επιστρεφαμε κατα τις 1-2 για ξεκουραση και ξαναβγαιναμε μετα τις 6 που έπεφτε ο ηλιος.
Στο κολοσσαιο και στο μουσειο του Βατικανού ειχε παρά πολυ κόσμο,ειδικά στο Κολοσσαίο πήγαμε την Κυριακή που ηταν δωρεάν η είσοδος και γινόταν χαμός.
 

Olivier

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Γειά σας ομάδα.

Πηγαίνω Ρώμη για δεύτερη φορά και θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι μπορώ να δω πέρα από τα γνώστα και πολυσυζητημένα. Για παράδειγμα, μια γειτονιά που σας έκανε εντύπωση, ένα πάρκο, μια δραστηριότητα κλπ.

Ψάχνω επίσης bars, εστιατόρια και second hand/vintage μαγαζιά.

Y.Γ: Χρειάζεται ένα νέο φρέσκο θέμα για την Ρώμη, έχω δει τα παλια :D

Eυχαριστώ πολυ!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.495
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γειά σας ομάδα.

Πηγαίνω Ρώμη για δεύτερη φορά και θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι μπορώ να δω πέρα από τα γνώστα και πολυσυζητημένα. Για παράδειγμα, μια γειτονιά που σας έκανε εντύπωση, ένα πάρκο, μια δραστηριότητα κλπ.

Ψάχνω επίσης bars, εστιατόρια και second hand/vintage μαγαζιά.

Y.Γ: Χρειάζεται ένα νέο φρέσκο θέμα για την Ρώμη, έχω δει τα παλια :D

Eυχαριστώ πολυ!!
Γεια. Διάβασε αυτά τα θέματα
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-εκτός-της-πεπατημένης.52704/
https://www.travelstories.gr/community/threads/3η-φορά-στη-Ρώμη.38276/
Ιταλία - Ρωμη για 10η φορα
και εδώ ιστορίες
Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη
 

vasiad

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Γεια σας, θα ήθελα την βοήθεια σας.
Θα ταξιδέψω Ιταλία για επαγγελματικούς λόγους και θα προσθέσω μια νύχτα Ρώμη αφού περνάω και πετάω από εκεί. εχω μια ολόκληρη ημέρα και λίγο παραπάνω για να κάνω τις βόλτες μου. Είναι η δεύτερη μου φορά Ρώμη.
Θα έχω αυτοκίνητο και χρειάζομαι πάρκινγκ και κεντρικό οικονομικό δωμάτιο για μία νύχτα. Τι μου προτείνεται. Φαντάζομαι στο δρόμο θα είναι δύσκολο να παρκάρω; Επίσης φαντάζομαι τα πάρκινγκ θα είναι ακριβά. κοιτάω και για δωμάτιο με πάρκινγκ. Βρήκα κάποια στο termini. τι λέτε; Εχετε να προτεινεται καποιο οικονομικο δωματιο;
 

Artyom

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Σκέφτομαι να παω Ρώμη τελη Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου, ήθελα να ρωτήσω ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή, δε με νοιάζει τόσο το κρύο όσο η βροχή. Τα καταστήματα και τα αξιοθέατα λειτουργούν κανονικά;
Γενικά είναι καλή εποχή να δεις την πόλη η να το αφήσω άλλη στιγμή! Ευχαριστώ.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σκέφτομαι να παω Ρώμη τελη Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου, ήθελα να ρωτήσω ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή, δε με νοιάζει τόσο το κρύο όσο η βροχή. Τα καταστήματα και τα αξιοθέατα λειτουργούν κανονικά;
Γενικά είναι καλή εποχή να δεις την πόλη η να το αφήσω άλλη στιγμή! Ευχαριστώ.
Έχω πάει αρχές Φλεβάρη κι ήταν η καλύτερη εμπειρία που είχα από την Ρώμη. Τα πάντα ανοιχτά, χωρίς υπέρ τουρισμό και ουρές. Ήμασταν επιπλέον τυχεροί κι ο καιρός ήταν τέλειος σχεδόν ανοιξιάτικος. Αλλά αυτό φυσικά δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς.
 

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Σκέφτομαι να παω Ρώμη τελη Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου, ήθελα να ρωτήσω ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή, δε με νοιάζει τόσο το κρύο όσο η βροχή. Τα καταστήματα και τα αξιοθέατα λειτουργούν κανονικά;
Γενικά είναι καλή εποχή να δεις την πόλη η να το αφήσω άλλη στιγμή! Ευχαριστώ.
Η Ρωμη ειναι μοναδικη ολοκληρο το χρονο (οκ ισως εκτος απο Ιουλιο και Αυγουστο). Απριλιο-Μαιο (εκτος περιοδων καθολικου πασχα) ειναι κατα τη γνωμη μου καλυτερα αλλα και ο Φεβρουαριος εχει τα καλα του (βλ. λιγοτερος τουρισμος, καλυτερες τιμες σε αεροπορικα και ξενοδοχεια).
Πολυ πιθανον να συναντησετε βροχερες ημερες αλλα ολα λειτουργουν φυσιολογικα (εκτος αν υπαρχουν ακραια καιρικα φαινομενα) και η κινηση στους δρομους δεν τελειωνει ποτε.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μήπως γνωρίζετε κάποιος μέρος ώστε να αποθηκεύσω δύο τσάντες πλάτης για μία μέρα?? Είδα ένα stow your bags, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να παραλάβω την βαλίτσα το διάστημα 23.30- 03.00.. ευχαριστώ!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.116
Likes
41.397
Μήπως γνωρίζετε κάποιος μέρος ώστε να αποθηκεύσω δύο τσάντες πλάτης για μία μέρα?? Είδα ένα stow your bags, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να παραλάβω την βαλίτσα το διάστημα 23.30- 03.00.. ευχαριστώ!!
Αυτες οι υπηρεσιες γραφουν τι ωρα λειτουργει.
.
 
Last edited by a moderator:

spyros91

Member
Μηνύματα
884
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αυτες οι υπηρεσιες γραφουν τι ωρα λειτουργει.
Λέει ότι κλείνει στις 2 αν θυμάμαι καλά, αλλά είναι self service φάση και μου φαίνεται περίεργο.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μήπως γνωρίζετε κάποιος μέρος ώστε να αποθηκεύσω δύο τσάντες πλάτης για μία μέρα?? Είδα ένα stow your bags, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να παραλάβω την βαλίτσα το διάστημα 23.30- 03.00.. ευχαριστώ!!
Στο Τερμινι εχει δεκαδες κ σε ξενοδοχεια 24h. Βρες επιτοπου η δες ενα χαρτη σε μηχανη πχ radical storage.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom