Ερωτησεις για Κομο...

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και τους 2 σας για τις πληροφορίες.
Χρήστο για φαγητό δεν νομίζω να κάτσουμε γιατί είμαστε μπατίριδες όλοι αλλά και γιατί έχουμε λίγο χρόνο στην διάθεση μας.
Σκέφτομαι το σενάριο: να ανεβούμε με το αυτοκίνητο από το Λέκο μέχρι την Βαρένα από εκεί να πάρουμε το φέρυ για Μπελάτζιο και μετά να πάμε μέχρι κόμο.
Είναι αδύνατον να γίνει αυτό σε 6 ώρες με στάσεις;
Από Λέκο μέχρι Βαρένα είναι γύρω στα 35 λεπτά από ότι έχω διαβάσει.
Αν κάτσουμε στην Βαρένα 1 ώρα και μετά πάρουμε το φέρυ και κάτσουμε άλλη μία ώρα στο μπελάτζιο και μετά άλλα 45 λεπτά οδήγηση μέχρι κόμο και κάτσουμε εκεί άλλη μία ώρα ίσως να βγαίνει το πρόγραμμα σε 6 ώρες.
Αλλά ίσως να είναι και υπερβολικό για 6 ώρες μόνο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γιατί βάζεις μεσα το Λέκο ???

Ξεκινάς απο Βergamo πάς κατευθείαν Como απο εκεί Bellagio παρκάρεις ,περνάς Varenna χωρίς ιχ ( δεν το χρειάζεσαι )επιστρέφεις παίρνεις ιχ και περνάτε απέναντι στο Menaggio και κατεβαίνετε πρός Como με μια σταση στην Villa Carlota και στo ξενοδοχείο Villa D'est .Aν έχετε λίγη ωρα κάθεστε λίγο στο Como και φευγετε γεμάτοι εικόνες.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
To Λέκο το έβαλα γιατί είναι πιο κοντά στον δρόμο μας από Bergamo όπως βλέπω εδώ στο χάρτη
ameetings.copernicus.org_plinius9_images_como_lake_area_map_thumb.jpg

αν πάω πρώτα Como νομίζω ότι θα κάνουμε τζάμπα δρόμο.Θα πάω δηλαδή πρώτα προς τα μπροστά και μετά προς τα πίσω.
Το πρόγραμμα που λες είναι ενδιαφέρον αλλά νομίζω ότι είναι πολύ βαρύ για 6 ώρες.Βγαίνει μόνο αν είμαστε συνέχεια μέσα στο αμάξι και θα κουραστεί και ο οδηγός αλλά και οι επιβάτες.Μέσα στον χρόνο πρέπει να υπολογίσω και στάσεις για τουαλέτα να τσιμπήσουμε κάτι,να περπατήσουμε λίγο κτλ.Πρέπει να το συζητήσω και με τους υπόλοιπους βέβαια για το αν θέλουν να δουν πολλά μέρη στα γρήγορα η λίγα μέρη και πιο χαλαρά.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
το εχεις παραφορτωσει το προγραμμα σου!!
δε γινεται να δεις μεσα σε 6 ωρες οτι εχουμε δει ολοι οι αλλοι σε 5 και 10 μερες..
μην τα υπολογιζεις ολα με τα λεπτα κ τα δευτερολεπτα γιατι ποτε δεν ερχονται ετσι τα πραγματα.. οι δρομοι εκει ειναι στενοι οποτε δε μπορεις να τρεχεις και εκτος αυτου μπορει να συμβει οτιδηποτε.. για παραδειγμα να πετυχετε κινηση, να μπερδεψετε καπου το δρομο, να μη βρειτε τοσο ευκολα παρκιν η ακομα κ να σας αρεσει ενα μερος παρα πολλα (που το θεωρω πολυ πιθανο) και να θελετε να καθισετε ενα μισαωρο παραπανω..
θα ειστε με το πολοι στο χερι δηλαδη;; η οταν θα καθισετε να φατε αν ''τελειωσει'' ο χρονος σας θα σηκωθειτε με τη μπουκια στο στομα γιατι θα πρεπει να φυγετε για να τα προλαβετε ολα;;;;
δε μου φαινεται κ πολυ λογικο ολο αυτο!!! υποτιθεται πας ταξιδι για να δεις πραγματα αλλα να χαλαρωσεις κ λιγο, οχι να εισαι μεσα στο αγχος ποσο μαλλον με το ρολοι στο χερι....
τελος υπολογισε οτι ειναι πολυ πιθανο να βρεις κ κινηση πηγαινοντας προς μιλανο. εμεις τουλαχιστον 2 φορες φτασαμε με μιση ωρα κ 3/4 καθυστερηση απ οσο υπολογιζαμε..
αυτα ειχα να σου πω, η αποφαση δικη σου.........
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι μάλλον την Varrenna θα την αφήσουμε.

Κατά την άποψη σου αν μπούμε στην λίμνη από την μεριά του lecco

(το lecco είναι από την μεριά του bergamo και νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσει από εκεί η βόλτα στην λίμνη)

με κατεύθυνση προς Bellagio και κάνουμε μια βόλτα εκεί και μετά κατευθυνθούμε προς como και κάνουμε εκεί άλλη μια στάση για βόλτα είναι φορτωμένο το πρόγραμμα για 6 ώρες;

Δεν μπορώ να σκεφτώ πέρα από αυτήν την διαδρομή κάποια άλλη πιο σύντομη.

Έχω ακούσει ότι γύρω από το Μιλάνο έχει αρκετή κίνηση πολλές φορές όπως λες.
Εσεις τι ώρα κατευθυνθήκατε περίπου για Μιλάνο και πόση ώρα κάνατε για να φτάσετε;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Υπάρχει περίπτωση από Malpensa να κάνεις και γύρω στις 2.5 ώρες αν έχει κίνηση...σκέψου πως είχαμε πέσει σε απογευματινή ώρα εμείς, σχολούσαν; και μέχρι περίπου το ύψος του Linate πηγαίναμε φρένο-γκάζι...:shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω ακούσει ότι γύρω από το Μιλάνο έχει αρκετή κίνηση πολλές φορές όπως λες.
Εσεις τι ώρα κατευθυνθήκατε περίπου για Μιλάνο και πόση ώρα κάνατε για να φτάσετε;
όντως έχει κίνηση. μπορείς να την παρακολουθήσεις την ημέρα του ταξιδιού σε real time ή να προγραμματίσεις τις μετακινήσεις σου ανάλογα με τις προβλέψεις.
Traffico in tempo reale - Autostrade per l''Italia S.p.A.
και για τους υπόλοιπους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας:
http://www.stradeanas.it/traffico/index.php
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Απίστευτο!Είναι ο δρόμος από malpensa για Μιλάνο που μπορεί να έχει πολύ κίνηση άραγε η όλοι οι δρόμοι γύρω από το Μιλάνο;

Mε αυτά τα δεδομένα δηλαδή όταν είναι να γυρίσουμε το αυτοκίνητο πίσω στο αεροδρόμιο(θα το γυρίσουμε αρκετές ώρες πριν την αναχώρηση γιατί λήγει το 24ωρο και μετά χρεώνεται και 2η ημέρα) πρέπει να ξεκινήσουμε κανα 3ωρο πριν την προγραμματισμένη ώρα από το Μιλάνο;
Πρέπει να το παραδώσουμε γύρω στις 12.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απίστευτο!Είναι ο δρόμος από malpensa για Μιλάνο που μπορεί να έχει πολύ κίνηση άραγε η όλοι οι δρόμοι γύρω από το Μιλάνο;
Mε αυτά τα δεδομένα δηλαδή όταν είναι να γυρίσουμε το αυτοκίνητο πίσω στο αεροδρόμιο(θα το γυρίσουμε αρκετές ώρες πριν την αναχώρηση γιατί λήγει το 24ωρο και μετά χρεώνεται και 2η ημέρα) πρέπει να ξεκινήσουμε κανα 3ωρο πριν την προγραμματισμένη ώρα από το Μιλάνο;
Πρέπει να το παραδώσουμε γύρω στις 12.
όλοι οι δρόμοι θεωρητικά μπορεί να έχουν κίνηση. λογικα η Α8 (ο πρώτος αυτοκινητόδρομος του πλανήτη, για να μην ξεχνιόμαστε..) έχει κίνηση το πρωί, 7-10 προς Μιλάνο και αντίθετα 15.00-19.00. δεν θα έχετε πρόβλημα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πολύ χρήσιμο το link Samion.
O αυτοκινητόδρομος από Μιλάνο για Μπέργκαμο είναι ο Α4 από ότι είδα από τον χάρτη.

Oι προβλέψεις για τις διαδρομές(δεν έχει να επιλέξεις ώρα από ότι κατάλαβα) είναι πολύ πιο σύντομες από ότι τις περίμενα.

Από Bergamo για Lecco γύρω στην μισή ώρα.
Από Lecco για Bellagio γύρω στην 1 ώρα.
Από bellaggio για Como 20 λεπτά.
Από como για Μιλάνο μισή ώρα.
και από Μιλάνο για Bergamo μισή ώρα.
Με δεδομένο ότι δεν θα κινηθούμε σε ώρες αιχμής και δεν θα συμβεί κάποιο απρόβλεπτο έχουμε παραπάνω χρόνο από ότι περίμενα.
Θα υπολογίσω βέβαια εννοείται λίγο παραπάνω χρόνο από την πρόβλεψη που δίνει.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Παιδιά σόρρυ που παρυσφρύω στην κουβέντα αλλά μιας και για μέσα Ιούλη κλείσαμε για Μιλάνο υπάρχει σοβαρή σκέψη για ημερήσια Κόμο-Μπρουνάτε το πρωί, Μπελλάτζιο και φαγητό στη Βαρρένα το μεσημέρι και προς το σούρουπο-βραδάκι Μπέρκαμο. Τι λέτε βγαίνει ή θα είμαστε με την ψυχή στο στόμα?
 

nickvass

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
marcangelo,πριν ενα μηνα πηγa Κομο-Μπρουνατε(υπεροχα).εγω θα σου προτεινα αμεσως μετα να μπεις Ελβετια και να πας Λουγκανο και στην επιστροφη Μπεργκαμο,αλλα να εχεις χρονο εκει γιατι η παλια πολη,θελει περπατημα και φωτογραφιες.!Μπελλατζιο και βαρενα δεν εχω παει,γιατι εμενα κοντα στη λιμνη Maggiore(αριστουργημα)εαν εχεις χρονο να πας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom