Ερωτησεις για Ρωμη

Southwind

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Χαιρετώ την παρέα του travelstories.Διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρό και θα ήθελα τη βοήθειά σας.Στις 24 Ιουλίου πετάω για Ρώμη(ναι, με την προσφορά της Alitalia!) και έχω τις παρακάτω απορίες:
1) Γνωρίζετε κάποιον καλό ταξιδιωτικό οδηγό που μπορώ να προμηθευτώ από το βιβλιοπωλείο;Με ενδιαφέρει κυρίως να προτείνει ένα πρόγραμμα για την περιήγηση στα αξιοθέατα της περιοχής ανάλογα με τις ημέρες που θα μείνει καποιος εκεί.
2) Ξέρει κάποιος αν αξίζει να βγάλω την archeological card ( Rome, Italy - week long passes for visiting assorted archaeological sites ) ή κάποια άλλη παρόμοια κάρτα γιατην είσοδο σε αρχαιολογικούς χώρους;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το Top10 των εκδόσεων DK που κυκλοφορεί και στα ελληνικά και τα έδινε κάποτε η Ημερησία μαζί με την εφημερίδα και τώρα το Voyager. Πριν το αγοράσεις κάνε μια βόλτα από το περίπτερο της γειτονιάς σου ή από κανένα Κέντρο Τύπου εφημερίδων και περιοδικών και κοίταξε μήπως το έχει. Νομίζω ότι ήταν σε κάποιο προηγούμενο τεύχος.
Διαφορετικά από βιβλιοπωλείο. Εκεί θα βρεις και άλλα.

Το Top10 δίνει συνήθως ένα ημερήσιο πρόγραμμα ανά περιοχή. Λογικά για τη Ρώμη θα απαιτεί γύρω στο 15μερο παραμονή στην πόλη. Διαβασέ το να πάρεις ιδέες και θα διαμορφώσεις μόνος/η σου πρόγραμμα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ακριβώς...εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον ταξιδιωτικό χάρτη που υπάρχει σε κάθε ξενοδοχείο της Ρώμης και να βάλεις σε κύκλο τα βασικά σημεία. Ξεκίνα την πρώτη μέρα από το Βατικανό και πήγαινέ το ημικυκλικά προς το κέντρο. Περπατιέται άνετα η πόλη και δεν χορταίνεται με τίποτα! :clap::clap::clap:

Επίσης, η Roma Card θα σε καλύψει απόλυτα. Προσφέρει απεριόριστες μετακινήσεις, δωρεάν 2 εισόδους σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους αλλά και εκπτώσεις στα υπόλοιπα μουσεία που θα θελήσεις να επισκεφτείς (το μουσείο του Βατικανού εξαιρείται).
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το Top10 των εκδόσεων DK που κυκλοφορεί και στα ελληνικά και τα έδινε κάποτε η Ημερησία μαζί με την εφημερίδα και τώρα το Voyager.

Εγω εχω παρει και τον Top10 & τον ταξιδιωτικο οδηγο του National Geographic-Traveler Ρωμη και αυτος κυκλοφορουσε μεσα απο περιοδικο.
Επισης εχω βρει και ενα σιτε το www.viator.com οπου οργανωνει εκδρομες.Δεν ξερω αν το εχει χρησιμοποιησει κανεις.Αλλα μπορεις να παρεις ιδεες για εκδρομες.Εγω εχω παρει πολλες ιδεες για Ρωμη-Φλωρεντια οπου θα τις εκτελεσω μεσα Αυγουστου.
Καλο ταξιδι !!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
O oδηγος της σειρας traveller του National gerographic ειναι πολυ καλος και μπορεις να τον βρεις και στα μεγαλα βιβλιοπωλεια.
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Ακριβώς...εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον ταξιδιωτικό χάρτη που υπάρχει σε κάθε ξενοδοχείο της Ρώμης και να βάλεις σε κύκλο τα βασικά σημεία. Ξεκίνα την πρώτη μέρα από το Βατικανό και πήγαινέ το ημικυκλικά προς το κέντρο. Περπατιέται άνετα η πόλη και δεν χορταίνεται με τίποτα! :clap::clap::clap:

Επίσης, η Roma Card θα σε καλύψει απόλυτα. Προσφέρει απεριόριστες μετακινήσεις, δωρεάν 2 εισόδους σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους αλλά και εκπτώσεις στα υπόλοιπα μουσεία που θα θελήσεις να επισκεφτείς (το μουσείο του Βατικανού εξαιρείται).
Αν εννοείς την rome archeologiacal card, εγώ γιατί δε βλέπω πουθενά για απεριόριστες μετακινήσεις? Μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς κάποα άλλη?
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Και κάτι ακόμα, θα μείνω τα Χριστούγεννα για 6 μέρες στην περιοχή του Prati και σκέφτομαι να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο για καμιά βόλτα εκτός Ρώμης (δεν σκοπεύω να το πολυχρησιμοποιήσω εντός). Μπορώ άνετα να το κάνω αυτό ? Υπάρχει μήπως κάποιος περιορισμός στην κυκλοφορία στο κέντρο της Ρώμης, το ιστορικό κέντρο ή σε κάποιο άλλο σημείο της πόλης? Μην αρχίσουμε να μαζεύουμε τίποτα κλήσεις...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αν εννοείς την rome archeologiacal card, εγώ γιατί δε βλέπω πουθενά για απεριόριστες μετακινήσεις? Μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς κάποα άλλη?
Εννοώ αυτήν ακριβώς την κάρτα:

Roma PASS με κόστος 23 Ευρώ σήμερα.
 
  • Like
Reactions: tdm
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Μια μικρή συμβουλή για Ρώμη για να αποφύγεις τις ουρές που είναι τρομακτικές μπορείς να μπεις πρώτα στον λόφο του Παλατίνο και να κόψεις κοινό εισητήριο και για Κολοσαίο αυτό θα σε βοηθήσει να μην περιμένεις τόσο στην ουρά...εγώ πήγα και μια ημερήσια βόλτα Φλωρεντία με το τρένο και δεν το μετάνιωσα καθόλου είναι πανέμορφη πόλη...γενικά η γνώμη μου για τις κάρτες είναι ότι τελικά δεν συμφέρουν οικονομικά πιο καλά να πάρεις κανένα εισητήριο μετρό...άσε που τα περισσότερα αξιοθέατα στην Ρώμη είναι κοντά και γενικά είναι πόλη που αν δεν την περπατήσεις δεν την ευχαριστιέσαι....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ πάντως...μια χαρά την απόσβεσα την κάρτα μου, είχα το κεφάλι μου ήσυχο στο θέμα των μετακινήσεων και γλίτωσα και την ουρά στο Κολοσσιαίο αφού μου προσέφερε δωρεάν είσοδο! ;)
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Μια μικρή συμβουλή για Ρώμη για να αποφύγεις τις ουρές που είναι τρομακτικές μπορείς να μπεις πρώτα στον λόφο του Παλατίνο και να κόψεις κοινό εισητήριο και για Κολοσαίο αυτό θα σε βοηθήσει να μην περιμένεις τόσο στην ουρά...εγώ πήγα και μια ημερήσια βόλτα Φλωρεντία με το τρένο και δεν το μετάνιωσα καθόλου είναι πανέμορφη πόλη...γενικά η γνώμη μου για τις κάρτες είναι ότι τελικά δεν συμφέρουν οικονομικά πιο καλά να πάρεις κανένα εισητήριο μετρό...άσε που τα περισσότερα αξιοθέατα στην Ρώμη είναι κοντά και γενικά είναι πόλη που αν δεν την περπατήσεις δεν την ευχαριστιέσαι....
Αυτού του είδους οι συμβουλές είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει.:clap:
Φλωρεντία πήγα το Μάιο και όντως είναι μια πόλη φανταστική. Ρώμη πρώτη φορά στις γιορτές για 6 μέρες (οπότε πρέπει να βγάλω ένα καλό πρόγραμμα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom