Ταϊλάνδη Ερωτησεις για Ταιλανδη

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Λοιπον σκεφτομαι να παω Ταιλανδη ολο το Νοεμβριο,δηλαδη για ενα μηνα.ΣΥγκεκριμενα θελω να παω Μπανκονγκ,Πουκετ,Κραμπι,Σαμουι,4 μερες Ανγκορ Βατ,Τσιανκ Μαι,Τσιανγκ Ραι για trekking-Χρυσο Τριγωνο,Σουκοται,Αγιουταγια,Γεφυρα Κβαι.Ποια απο ολα αυτα μπορω να απορριψω ωστε να προλαβω και να μην δω τα παντα τρεχοντας.Δεν σκοπευω να επαναλαβω το ταξιδι του χρονου.Θα παω Λατιν Αμερικη.Για παραδειγμα σκεφτομαι να απορριψω Σουκοται.Διαβασα και τα θεματα του φορουμ.Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...Παντως σιγουρα θα παω Ανγκορ Βατ.Σας παρακαλω αρχιζω και χανομαι με τοσες πληροφοριες στο net.Οσον αφορα τον καιρο τι λεει ο Νοεμβριος.Καλυτερα Πουκε Κραμπι ή Σαμουι τον Νοεμβριο?Για 3 μερες σκεφτομαι μονο Πουκε.Ποιες παραλιες ειναι καλες και τι πρεπει να μην χασω?Μετα θα παω προς τον κολπο Πανγκνγκα και θα το εχω ως ορμητηριο για day trips
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Γεια σου Βαγγέλη.
Ωραίο ταξίδι ετοιμάζεις. Όμως είναι λίγο βαρύ το πρόγραμμα για 1 μήνα, φοβάμαι πως κάτι πρέπει να αφήσεις απ'έξω.

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει ήδη τα post στο φόρουμ οπότε δεν χρειάζεται να ξαναγράψω γιατί προσωπικά:

  • προτιμώ Sukhotai από Αγιουταγια
  • δεν θα πρότεινα τα treks στο βορρά
  • αντί για treks προτείνω να κάνεις τον κύκλο Chiang Mai, Pai, Mae Hong Son κλπ
  • αντί για Samui, Koh Phangan και Koh Tao
όπως είπες, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δικό σου είναι το ταξίδι και ότι θέλεις κάνεις.

Ας αρχίσουμε με τα εύκολα. Τον Νοέμβρη ο καιρός στο Phuket και στο Samui είναι σχεδόν ο ίδιος, έχει ακόμα βροχές αλλά όχι και τις χειρότερες του χρόνου. Θεωρητικά στο Phuket θα είναι καλύτερος ο καιρός αλλά είναι και θέμα τύχης. Πάντως αφού είναι να κάτσεις ένα μήνα, καλύτερα να πας πρώτα στο βορρά (που θα έχει καλό καιρό έτσι κι αλλιώς) και να αφήσεις τις παραλίες για το τέλος, που θα έχει φτιάξει ο περισσότερο.

Για τις παραλίες στο Phuket ας σου πει κάποιος άλλος γιατί εμένα δεν μου άρεσαν. Τις πέτυχα βέβαια και σε μουσώνες. Μια που είχα βρει κατά τύχη και μου άρεσε πολύ είναι η μικρούλα Laem Sing.

Θα επανέλθω για τα υπόλοιπα...
 
  • Like
Reactions: GTS

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Αφου ειναι ο ειδικος!!!Μαλλον προς το τελος chiang mai γιατι εχω ακουσει οτι εχει φτηνη αγορα(ρουχα και διακοσμητικα) και καλη και δεν μπορω να κουβαλαω πολλα βαρη σε ολο το ταξιδι.Με τα treks τι παιζει?κο παγκαν μαλλον οχι γιατι δεν ειμαι των parties
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Γύρισα εχθές απο Ταυλάνδη. Το Πουκέτ κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει κάν την επίσκεψη. Είναι πολύ τουριστικό και χωρίς καθόλου χρώμα. Αν πάς θα πρότεινα να μείνεις στην Κάτα ή και Νάι χαρν για πιό ήσυχα. Δε το γύρισα όλο αλλά πατόνγκ, καρόν και μπάνγκ τάο δε μου άρεσαν καθόλου. Στο Κράμπι πήγα τυχαία στην παραλία Ράι λέι για λίγο και έμεινα 4 μέρες! Τέλος έμεινα άλλες 2 μέρες στο Κο Γιάο έτσι για να απομονωθούμε απο τους πολλούς τουρίστες. αν θές ηρεμία και συναναστροφή μόνο με ντόπιους αξίζει
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γύρισα εχθές απο Ταυλάνδη. Το Πουκέτ κατά τη γνώμη μου δεν
καλώς μας γύρισες πίσω niko 100%...
H φρέσκια σου επιστροφή και τα tips θα βοηθήσουν τον φίλο να οργανωθεί καλύτερα..ας ξέρει και τις δύο πλευρες,ώστε να αποφασίσει υποκειμενικά πλέον...
μου άρεσε που εκτίμησες και εμεινες περισσότερο στην τύχη..που είναι και τα καλύτερα!!!
καλή προσαρμογή ..
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλώς σας βρήκα Ρενάτα, η προσαρμογή είναι δύσκολη ειδικά μετά απο τόσα μαγικά μέρη...

Να συμπληρώσω ότι απο πλευράς καιρού δεν είχαμε πρόβλημα. αν και περίοδος βροχών έβρεξε μόνο 2 μέρες και τη 1 απο τις 2 μόνο για 10 λεπτά. επίσης οι ντόπιοι είναι έξω καρδιά και χαμογελαστοί και συνήθως βγαίνουν απ το δρόμο τους για να σε βοηθήσουν. τέλος καλύτερα να μη μπείτε στον κόπο να επισκεφθείτε μέρη που γυρίστικαν ταινίες (τζείμς μπόντ και παραλία) γιατί θα απογοητευθείτε. η χώρα έχει άπειρες ομορφιές που δε τις κρύβουν δεκάδες σκάφη και εκατοντάδες τουρίστες
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς σας βρήκα Ρενάτα, η προσαρμογή είναι δύσκολη ειδικά μετά
Ξέρεις τι έχω αποκομίσει απο τα ταξίδια μου και γενικά απο την ζωή???
οτι τα καλύτερα και τα αξιολογότερα,βρίσκονται κάπου λίγο παραπέρα απο τα σημαδεμένα...για αυτό πάντα λέω,δεν πάμε και λίγο παρακάτω??
στην επόμενη στροφή ή γωνία,ανακαλύπτεις λοιπόν τους καλύτερους θησαυρούς...αρκεί να είσαι λίγο "αχόρταγος"και θα τους ανακαλύψεις...
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Να συμπληρώσω ότι απο πλευράς καιρού δεν είχαμε πρόβλημα. αν και περίοδος βροχών έβρεξε μόνο 2 μέρες και τη 1 απο τις 2 μόνο για 10 λεπτά.
Καλώς επέστρεψες Νίκο,μιά ερώτηση μόνο.Ήταν όπως λες ο καιρός?
Μπαίνω στα διάφορα προγνωστικά site καιρού στην περιοχή και δείχνουν συνέχεια τροπ.καταιγίδες σχεδόν σε όλη τη χώρα και ομολογώ ότι φοβόμαστε ότι διαλέξαμε λάθος εποχή για ταξίδι εκεί και ανησυχούμε.
Αν αρχίσουν οι βροχές τί κάνουμε?Υπάρχει plan B για τέτοια περίπτωση?:roll: Κυκλοφορεί κανένας εκεί ή θα την βγάλουμε στο ξενοδοχείο και τις 2 εβδομάδες? :killme::killme:
Ευχαριστώ.;)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
μη φοβάσαι τον καιρό. την εβδομάδα πριν φύγουμε έμπαινα κάθε μέρα και κοίταζα τις προβλέψεις και όλα έδειχναν καταιγίδες παντού. όμως εκεί συναντήσαμε αραιή συννεφιά που κατά διαστήματα πύκνωνε και όπως είπα και παραπάνω φάγαμε 2 γερές μπόρες σε διάστημα 17 ημερών. γενικά φαντάσου καλό καιρό με αρκετό ήλιο και γύρω στο μεσημέρι προς απόγευμα ξαφνική μαυρίλα αλλά όχι κάθε μέρα. Το μόνο πρόβλημα που είχαμε ήταν μια μέρα που έπρεπε να ταξιδέψουμε με πλοίο και βάρκα και μετά με τα πόδια και έβρεχε αλλά ευτυχώς ακριβώς την ώρα που ήρθε το πλοίο σταμάτησε και έβγαλε ήλιο. γενικά είναι απρόβλεπτος και δε μπορείς να προγραμματίσεις. την άλλη μπόρα τη φάγαμε στη μπανγκόκ ένα βράδυ όπου αποκλειστήκαμε στο πρατουνάμ και τελικά μας έσωσε ένα ηρωικό τουκ τουκ που κυριολεκτικά έπλευσε στο δρόμο και μας πήρε. τα έξτρα μπατ που ζήτησε βοήθησαν βέβαια
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Ευχαριστώ ρε φίλος,έβλεπα τα weatheronline κλπ και σχεδόν απογοητευτήκαμε,ούτε μιά ημέρα λιακάδας δεν δείχνουν και βλέποντάς τα ο ενθουσιασμός μας σχεδόν χάθηκε.Εξάλλου 2-3 μπόρες θα δώσουν και μιά νότα περιπέτειας στο ταξίδι!:lol: Μη βρέχει μόνο συνέχεια και τότε περαστικά μας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom