Ταϊλάνδη Ερωτησεις για Ταυλανδη-πρωτη φορα!!

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλησπερα σε ολους
διαβαζω εδω κ πολυ καιρο το φορουμ μιας κ λατρευω τα ταξιδια κ δυστυχως τα τελευταια χρονια δεν εχω παει πουθενα
αποφασισα να γραφτω μιας και εχω ερωτησεις κ τεραστιο αγχος
φευγω για ταυλανδη στις 23 για 2 μηνες
μιλωντας με πολλους φιλους που εχουν ταξιδεψει πολυ και εκει κ γενικοτερα Ασια,αποφασισα να το κανω γιατι πλεον οικονομικα τα πραγματα ειναι χαλια
ενω ολοι μου ελεγαν οτι με 1500 ευρω το μηνα μπορω να περασω ανετα-χωρις υπερβολες-καποια ατομα απο ιντερνετ που ζουν εκει μου ειπαν προσφατα οτι τα χρηματα ειναι ελαχιστα
σημειωτεον,παω μονος,αρα δε με ενδιαφερουν κυριλε κ χλιδατα ξενοδοχεια,σκοπευω να μενω σε πολυ φτηνα ξενοδοχεια,να τρωω εξω φτηνα κ να χαλασω τα λεφτα σε εκδρομες κ διασκεδαση
πλανο που ειχα ηταν για ενα μηνα στα βορεια,τσιανγκ μαι κλπ με λιγες μερες μπανγκοκ..και ενα μηνα σε κο σαμουι κ πανγκαν
επισης δεν παω για σεξοτουρισμο..δεν αποκλειω τιποτα,αντρας ειμαι,δεν ξερω τι θα συμβει,εμενα με ενδιαφερει να δω τη χωρα οσο πιο πολυ γινεται,πρωτη φορα Ασια..και επειδη ειμαι κ του clubbing κ της νυχτας γενικοτερα,να διασκεδαζω
επισης,μιας και δεν προκειται να νοικιασω μηχανη η αμαξι,που θα μου προτεινατε να μεινω απο σαμουι κ πανγκαν ωστε ναμαι κοντα σε "ζωη"
οταν λεω "ζωη" δεν εννοω μεθυσμενους αγγλους κ αυστραλους
αν ειναι ετσι,προτιμω να παω καπου ερημικα κ ας ειμαι κ μονος μου
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...:shock::shock:....μπερδευτηκα!!!!!!!!!!:p!παντως η renata και ο xenos θα σου πουν ολες τις πληροφοριες!!!!!!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Για Κoh Phangan δεν ξέρω να σου πω αλλά για Samui σίγουρα να μείνεις στην Chaweng. Εκεί είναι όοοοολη η νυχτερινή ζωή!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Στα 1500 να φανταστω οτι δεν συμπεριλαμβανονται τα αεροπορικα ε?
Γιατι αλλιως, σε βλεπω να τρως ριζες και εντομα :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.655
Με 1500/μήνα (χωρίς αεροπορικά εννοείται), δηλ. σύνολο για 2 μήνες 3000 συν αεροπορικά (βάλε 3700 και κλείσαμε) περνάς σα βασιλιάς...
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
μμμ,μακαρι ναχεις δικιο κ το εχω αναγκη να περασω καλα,γιατι ηταν πολυ δυσκολη χρονια φετος...
εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανω τα αεροπορικα..
ειναι κ η πρωτη φορα στη ζωη μου που ταξιδευω μονος κ η πρωτη φορα Ασια κ αγχωνομαι..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μην αγχωνεσαι καθολου. Δεν ειναι δυσκολος προορισμος και με τα χρηματα αυτα θα εισαι...πασας στα Γιαννενα!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Για κάποιον που πηγαίνει για πρώτη φορά Ταϊλάνδη βρήκα αυτό το κείμενο που πέρα από γενικά πράγματα σχετικά με την χώρα και την Μπανγκόκ δίνει πληροφορίες και Linkκαι σε βοηθάει κάπως στην οργάνωση.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ενδιαφέρον είναι και το κομμάτι του σαιτ tours and activities!γενικά άμα το ψάξεις λίγο έχει ενδιαφέρον
 

stelioskrete

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Λογω μεγαλης αναμονης στη Ντοχα 14 ωρες μπορει καποιος να παει βολτα να δει την πολη? βολευει? ειναι μακρια? εχει κανα τρενο? τι χαρτια χρειαζεται?

Thnx
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λογω μεγαλης αναμονης στη Ντοχα 14 ωρες μπορει καποιος να παει βολτα να δει την πολη? βολευει? ειναι μακρια? εχει κανα τρενο? τι χαρτια χρειαζεται?
Thnx
Εγώ είχα 6 ώρες και πρόλαβα να βγω και να βολτάρω αρκετά. Το αεροδρόμιο είναι κοντά στην πόλη και βολεύει αλλά δε θυμάμαι να έχει τρένο (μιλάω για το 2008). Τα ταξί είναι φθηνά και αξιόπιστα. Χαρτιά δε χρειάζονται, αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει 28 $ για βίζα και αυτά μόνο με πιστωτική (δεν έπαιρναν μετρητά).
Πάρε μια γεύση από 6 ώρες στη Ντόχα και απογείωση από Doha airport:
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έκατσα αρκετές ημέρες στην Ταιλάνδη, μόνο στην Μπανγκοκ προσπάθησαν να με κοροιδέψουν 3 φορές (2 φορές τα κατάφεραν).
1. πήρα ταξί να πάω στο grand palace και μόλις μπαίνω μέσα μου λέει "είναι κλειστά, έχει άλλες ώρες λειτουργίας το Σ/Κ". Στο καπάκι λέει "θέλετε να σας πάω κάπου αλλού;" μας βγάζει και μας δίχνει διαφημιστικά για πλωτή αγορά κτλ. Μετά μάθαμε ότι ήταν κανονικά ανοιχτά από το πρωί.
2. Όταν φεύγαμε από το grand palace μας λέει το tuk tuk, 40 baht για να σας πάω εκεί. αφού μας έκανε ένα τουρ σε καταστήματα της BKK, κουστούμια, χρυσαφικά κτλ, μας λέει άλλα 250 baht για εκεί που θέλετε.
3. Μας λέει ένας τύπος στο δρόμο, "που πάτε μέσα στη βροχή;". Του λέμε, "στο ΜΒΚ" και μας λέει "το MBK είναι κλειστό, σήμερα είναι η γιορτή του βούδα". Τον γράψαμε κανονικά και φυσικά το MBK ήταν κανονικά ανοιχτό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom