Γενικά Ερωτησεις για ταξιδι....

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια καλησπερα. Θα πεσω κατευθειαν σε ρωτησεις...
1)Ψαχνω εναν προορισμο για διακοπες με τη γυναικα μου. Προπερσυ πηγαμε Πραγα και ξετρελαθηκαμε.
Ελεγα για Βιεννη-Μπρατισλαβα αλλα επειδη γενικα μας αρεσουν οι "παραμυθενιες" πολεις δεν ξερω μηπως η Βιεννη δε μας ικανοποιηση και μηπως επρεπε να παμε μονο Μπρατισλαβα. Τι λετε;
2)στο booking.com μπορω να κλεισω ξενοδοχειο με χρεωστικη καρτα ή θελει οπωσδηποτε πιστωτικη που δεν εχω;
3)Αναμεσα σε μπρατισλαβα και Βουδαπεστη ποια θεωρειτε ΄πιο "παραμυθενια";

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
1. Μια χαρά θα σας ικανοποιήσει η Βιενη. Σιγουρα να προτιμησετε Βιεννη απο Μπρατισλαβα. Αν εχετε αρκετες μερες τοτε πατε και Μπρατισλαβα, αν πατε για 4 μερες ή πιο λιγο, τοτε μονο Βιεννη.
2.Μπορεις, αλλα εξαρταται απο το ξενοδοχειο, μερικα δεχονται, μερικα οχι
3. για το 3 δεν ξερω, δεν εχω παει και στις 2
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ναι αλλα αν το κανουμε ετσι, 4 μερες βιεννη και 1 μερα μπρατισλαβα αξιζει για την μπρατισλαβα; ή μηπως θα πρεπε να κανουμε ενα ξεχωριστο ταξιδι και γιαυτην;

Επισης περιμενω απο καποιον πουχει παει και στις δυο να μου πει αναμεσα σε μπρατισλαβα και βουδαπεστη πια προτιμαει και γιατι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Η Βιέννη είναι Βιέννη, δεν συγκρίνεται. 5 ημέρες οριακές ήταν για μένα. Μπρατισλάβα πήγα 2 μόνο ημέρες επαγγελματικά, δεν έχω ικανή για προτροπή άποψη, αν και ειδικά εκεί θα πήγαινα μόνος, όχι με τη γυναίκα μου:) Μεταξύ όμως Βουδαπέστης και Μπρατισλάβας, ψηφίζω Βουδαπέστη. Hilton στο κάστρο, με θέα στο ποτάμι αλλά δεν θυμάμαι απαγορευτικές τιμές. Όπως το λες όμως το "παραμυθένιες" μου θύμισες την Κρακοβία, αυτή είναι πόλη παραμυθένια.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
1) Βερολίνο Βαρκελώνη Παρίσι; Ανάμεσα Βιέννη και Μπρατισλάβα προτείνω Βιέννη με 1000 (Έχω πάει 3 φορές και ξαναπάω άνετα. Μπρατισλάβα δεν θελω να ξαναπάω. Βουδαπέστη ξανά ίσως όταν γεράσω.)
2) Στο booking.com μπορεις να κλεισεις ξενοδοχειο με χρεωστικη καρτα.
3)Αναμεσα σε μπρατισλαβα και Βουδαπεστη ποια θεωρειτε ΄πιο "παραμυθενια"; Βουδαπέστη αν και προτιμώ Βιέννη
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Βιέννη είναι Βιέννη, δεν συγκρίνεται. 5 ημέρες οριακές ήταν για μένα. Μπρατισλάβα πήγα 2 μόνο ημέρες επαγγελματικά, δεν έχω ικανή για προτροπή άποψη, αν και ειδικά εκεί θα πήγαινα μόνος, όχι με τη γυναίκα μου:) Μεταξύ όμως Βουδαπέστης και Μπρατισλάβας, ψηφίζω Βουδαπέστη. Hilton στο κάστρο, με θέα στο ποτάμι αλλά δεν θυμάμαι απαγορευτικές τιμές. Όπως το λες όμως το "παραμυθένιες" μου θύμισες την Κρακοβία, αυτή είναι πόλη παραμυθένια.
αγαπάμε και Γιάλτα ;)

που ακριβώς στην Γιάλτα θα πας;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
αγαπάμε και Γιάλτα ;)

που ακριβώς στην Γιάλτα θα πας;

Πήγα:) Να φλυαρήσω τότε λίγο συνάδελφε...Mετά από 2 βδομάδες στα μέρη σου, Κρακοβία και Βαρσοβία, 1 μήνα Ουκρανική επαρχία (kamyanets και χωριά, άλλες απίστευτες καταστάσεις), Γιάλτα μία βδομάδα. Τρένα πολύωρα μνημειακά αγαπημένα, τρόλευ 3 ώρες απο Συμφερόπολη, (δεν νομίζω να υπάρχει αλλού υπεραστικό τρόλευ τύπου παγκράτι-αθήνα με κεραίες), Μπρίστολ ξεν/χείο στο κέντρο της Γιάλτας, υπέροχο σε όλα, 100 ευρώ. Μινι κρουαζιερίτσες μέχρι Αλούπκα. Αι Πέτρη ημερήσια εκδρομή με ακούραστο ξεναγό, τελεφερίκ μεγάλου ύψους, δάσος εξεζητημένων ειδών-δεν μιλάω για τους βοτανικούς κήπους- ήπιοι αλλά πανύψηλοι καταρράκτες κλπ. Παλάτι Λιβάδια φυσικά, ιστορική ξενάγηση υψηλής ποιότητας χαμηλού κόστους, παλάτι Μασάντρα κ.ά. Αγορά ψαριού καλκάνι από τη λαική (στη μεσόγειο δεν υπάρχει σχεδόν). Σούπερ τατάρικο γεύμα στο οροπέδιο, στον οντά, 10 ευρώ..Discoteque του '70 με private performance στο τραπέζι, και παραπέρα 2 μοντέρνα club δυτικού τύπου. Τα περισσότερα ρινοδέλφινα που έχω δεί ποτέ, κατά δεκάδες. Και άλλα όμορφα, πολλά, από αυτά που προυποθέτουν να μπορείς να αναγνωρίζεις την κατάθεση της συχνά ατσούμπαλης ανατολικοευρωπαικής ψυχής αλλά και δύσκολα να συγκρατήσεις ένα βούρκωμα όταν στιγμιαία συντονίζεσαι με αυτήν, καθώς αγναντεύεις την όμορφη και παρηκμασμένη ιστορία της και ίσως κομμάτια απ'το δικό σου μέλλον. Και οικογενειακός και νεανικός προορισμός, για ταξιδιώτες περισσότερο, όχι τουρίστες.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έχω πάει μόνο Σεβαστόπολ-Συμφερόπολ και πέρασα υπέροχα! Αγαπώ ουκρανία! :)
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Αν σας αρέσουν ο "παραμυθενιες πολεις", τότε μιλάμε για Βιέννη. Η Μπρατισλάβα φίλε μου δυστυχώς ΔΕΝ είναι τέτοια. Εκτός από το κέντρο της δεν έχει και τιποτε άλλο να προσφέρει.
Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη, αλλά πάλι μόνο για μία φορά ...
Τη Βιέννη θα την βρίσκεις παραμυθένια, αρχοντική, αριστοκρατική, αυτοκρατορική, μαγική κάθε φορά που θα πηγαίνεις. 4 μέρες όμως θα σου είναι λίγες. Τι θα προλάβεις να δεις; Άσε που αν κολήσει η γυναίκα σου στα .. παπουτσάδικα μόνο θα θέλεις μία εβδομάδα (και μια 2η δουλειά!)
Το παλάτι της Σίσσυ, το Μπελβεντέρε, τα κεντρικά αυτοκρατορικά ανάκτορα, η Αμπερτίνα, το καφέ Σεντράλ, που σύχναζαν ο Μότσαρτ θα ήταν μόνο τα βασικά. Γιατί η Βιέννη έχει και φοβερό ζωοολογικό κήπο, αλλά και φανταστικές "λιμνούλες" στο Δούναβη, που μπορείς να κάνεις βαρκάδα και, και , και... Να μη σε κουράζω ....
Αν τύχεις δε Χριστούγεννα.... τότε θα ζήσεις το όνειρο!
Πότε σκέφτεσαι να πας; Έχεις κλείσει εισιτήρια; Κάποιες φορές ίσως είναι ευκολότερο να κλείσεις έτοιμο πακέτο από κάποιο γραφείο...
(Ελπίζω να βοήθησα..)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
έχω πάει μόνο Σεβαστόπολ-Συμφερόπολ και πέρασα υπέροχα! Αγαπώ ουκρανία! :)

Άλλο προφίλ και χαρακτήρας σ'αυτά τα μέρη, απαραίτητο όμως κομμάτι του χωροχρονικού παζλ που ένας ταξιδιώτης συνθέτει, σιγά-σιγά, καθώς ανακαλύπτει τον εαυτό του- ακόμα πιο σιγά.
Εκεί έχει παραμυθένια χωριά κυρίως και όχι πόλεις, προσέχοντας λίγο τι εισπράττει κανείς ως παραμυθένιο. Αποτελεί από μόνο του θέμα αυτό, ο ορισμός και οι προσδοκίες ενός ταξιδιού, κατά βάθος και πλάτος, δεν ξέρω τι έχει συζητηθεί σχετικά στο φόρουμ και πόσο ξεφεύγουμε τώρα
(Φωτό του πύργου του χελιδονιού στη Γιάλτα)
 

Attachments

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Αν σας αρέσουν ο "παραμυθενιες πολεις", τότε μιλάμε για Βιέννη. Η Μπρατισλάβα φίλε μου δυστυχώς ΔΕΝ είναι τέτοια. Εκτός από το κέντρο της δεν έχει και τιποτε άλλο να προσφέρει.
Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη, αλλά πάλι μόνο για μία φορά ...
Τη Βιέννη θα την βρίσκεις παραμυθένια, αρχοντική, αριστοκρατική, αυτοκρατορική, μαγική κάθε φορά που θα πηγαίνεις. 4 μέρες όμως θα σου είναι λίγες. Τι θα προλάβεις να δεις; Άσε που αν κολήσει η γυναίκα σου στα .. παπουτσάδικα μόνο θα θέλεις μία εβδομάδα (και μια 2η δουλειά!)
Το παλάτι της Σίσσυ, το Μπελβεντέρε, τα κεντρικά αυτοκρατορικά ανάκτορα, η Αμπερτίνα, το καφέ Σεντράλ, που σύχναζαν ο Μότσαρτ θα ήταν μόνο τα βασικά. Γιατί η Βιέννη έχει και φοβερό ζωοολογικό κήπο, αλλά και φανταστικές "λιμνούλες" στο Δούναβη, που μπορείς να κάνεις βαρκάδα και, και , και... Να μη σε κουράζω ....
Αν τύχεις δε Χριστούγεννα.... τότε θα ζήσεις το όνειρο!
Πότε σκέφτεσαι να πας; Έχεις κλείσει εισιτήρια; Κάποιες φορές ίσως είναι ευκολότερο να κλείσεις έτοιμο πακέτο από κάποιο γραφείο...
(Ελπίζω να βοήθησα..)

Μαλιστα,οποτε Βιεννη και την αφηνω την Μπρατισλαβα!
Και 5 μερες και πανω.
Ξερω οτι χριστουγεννα θαναι ωραια αλλα δε μου αρεσουν οι εποχες με πολυκοσμια, με ουρες και πανικο και ετσι ελεγα να πηγαινα 15-25 ιανουαριου,καπου εκει μεσα. Δεν εχω κλεισει εισητηρια,οχι.
Εχεις να προτεινεις κατι συμφερον;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom