Ερωτησεις για 7ημερο στο Παρισι.

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα.Ταξιδευω παρισι απο 21 εως και 27/6.Λογω καθυστερημενης αποφασης κτλ θα μεινω στην ζωνη 5 (δυστυχως).
Τα ερωτηματα μου ειναι:
1)ποιο ειναι το κοστος με per απο τη ζωνη 5 εως το κεντρο(gare de lyon).Me to ιδιο εισιτηριο συνεχιζω στο μετρο η χρειαζομαι αλλο?ΑΝ χρησιμοποιω το ιδιο για ποση ωρα ισχυει (πχ 90 λεπτα οπως στην Αθηνα?)
2)Το paris visite (το οποιο και θα προμηθευτω σιγουρα) ισχυει απο την ημερομηνια αγορας του?Μπορω να το αγορασω στο αεροδρομιο και να το χρησιμοποιησω απο την επομενη?
3)Το κοστος του εισιτηριου με per απο cdg για ζωνη 5 ποιο ειναι?Αυτο το ρωταω για να δω αν συμφερει να το χρησιμοποιησω την ιδια μερα η απο την επομενη μια και οι 5 μερες σιγουρα δε φτανουν.
4)Ξερετε σε ποιο terminal σταματαει η AEGEAN?
5)Για βολτα στο σηκουανα τι προτεινετε Βataux mousses h bataux parisiens?η δεν εχει διαφορα?
6)Οι βερσαλιες εκτος βεβαια απο το ανακτορο και του ςκηπους η γυρω περιοχη (το χωριο πχ) αξιζει τιποτα?
Παντως προσπαθω εδω και δυο μερες να φτιαξω προγραμμα αλλα δυσκολευομαι>Προσπαθω να το κανω με βαση καποια σημεια οροσημα (πχ λουβρο, Αψιδα του θριαμβου κτλ).
ΚΑθε προταση ευπροσδεκτη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Η aegean πηγαίνει στο τερμιναλ 1.
για βόλτα στον Σηκουάνα εμείς επιλέξαμε Vedettes Pont-Neuf και ήταν καλά!
Η paris visite ισχύει από την στιγμή που θα την χρησιμοποιήσεις για 1η φορά..άρα μπορείς να την αγοράσεις μόλις φτάσεις και να την χρησιμοποιήσεις όταν θέλεις.
για τα εισιτήρια και τις ζώνες είναι καλύτερα να δεις στο σάιτ του metro..νομίζω πως για κοντινές διαδρομές το rer είχε το ίδιο εισιτήριο με το metro..τώρα για τη ζώνη 5 δεν θυμάμαι..
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Εμεις για βολτα στο Σηκουανα ειχαμε επιλεξει την vedettes de paris και έμεινα απολυτα ευχαριστημένη και η τιμη δυο χρονια πριν ηταν στα 11 ευρω.. Οσο για το μετρο και τα εισητηρια δεν μπορω να βοηθησω γιατι ειχαμε νοικιασει αυτοκινητο και δεν το χρησιμοποιησαμε ιδιαιτερα..
 

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ευχαριστω για την απαντηση
Για τα εισιτηρια τελικα θα βγαλουμε Navigo decouverte aφου φτανουμε τριτη και φευγουμε δευτερα.
aggeliki_17 με το αυτοκινητο δε ζοριστηκατε (στο παρκιν κτλ?).
Βγαζω σιγα σιγα προγραμμα.Παντως επειδη τις αλλες φορες ετρεχα(ειναι η τριτη φορα που παω) θα φροντισω να ειναι οσο πιο χαλαρα γινεται.Αλλωστε παω για (ετεροχρονισμενο) ταξιδι του μελιτος οποτε η χαλαροτητα επιβαλλεται.
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Βασικα θελαμε να νοικιασουμε μηχανακια αλλα οι μπιππππ γαλλοι δεν μας νοικιαζαν.. επειδη δεν μιλουσαμε γαλλικα!!!! οποτε νοικιασαμε αμαξι μιας και ημασταν 4 ατομα.. στο παρκαρισμα δεν ζοριστικαμε ιδιαιτερα.. καποιες φορες βεβαια που δεν βρησκαμε να παρκαρουμε το βαζαμε σε παρκιν.. η κινηση ηταν λιγο προβλημα ειδικα αμα εισαι απο επαρχεια που οι μετακινησεις ειναι τσακ μπαμ.. αλλα κατα τα αλλα ολα οκ! ειδαμε σημεια που οπως και να το κανεις με το μετρο δεν τα βλεπεις... εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος για να εξερευνησεις μια πολη ειναι με το μηχανακι και αυτο προσπαθω να κανω αλλα ας οψεται..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα.Ταξιδευω παρισι απο 21 εως και 27/6.Λογω καθυστερημενης αποφασης κτλ θα μεινω στην ζωνη 5 (δυστυχως).
Τα ερωτηματα μου ειναι:
1)ποιο ειναι το κοστος με per απο τη ζωνη 5 εως το κεντρο(gare de lyon).Me to ιδιο εισιτηριο συνεχιζω στο μετρο η χρειαζομαι αλλο?ΑΝ χρησιμοποιω το ιδιο για ποση ωρα ισχυει (πχ 90 λεπτα οπως στην Αθηνα?)
2)Το paris visite (το οποιο και θα προμηθευτω σιγουρα) ισχυει απο την ημερομηνια αγορας του?Μπορω να το αγορασω στο αεροδρομιο και να το χρησιμοποιησω απο την επομενη?
3)Το κοστος του εισιτηριου με per απο cdg για ζωνη 5 ποιο ειναι?Αυτο το ρωταω για να δω αν συμφερει να το χρησιμοποιησω την ιδια μερα η απο την επομενη μια και οι 5 μερες σιγουρα δε φτανουν.
4)Ξερετε σε ποιο terminal σταματαει η AEGEAN?
5)Για βολτα στο σηκουανα τι προτεινετε Βataux mousses h bataux parisiens?η δεν εχει διαφορα?
6)Οι βερσαλιες εκτος βεβαια απο το ανακτορο και του ςκηπους η γυρω περιοχη (το χωριο πχ) αξιζει τιποτα?
Παντως προσπαθω εδω και δυο μερες να φτιαξω προγραμμα αλλα δυσκολευομαι>Προσπαθω να το κανω με βαση καποια σημεια οροσημα (πχ λουβρο, Αψιδα του θριαμβου κτλ).
ΚΑθε προταση ευπροσδεκτη.
1. ?8.70 το ένα, ?69.70 το πακέτο των 10 εισιτηρίων. Συνεχίζεις και στο μετρό μέχρι να βγείς από το σύστημα (αλλά μόνο ζώνη 1 - Για άλλη ζώνη προορισμού πρέπει εξ' αρχής να έχεις βγάλει ειδικό εισιτήριο με την αφετηρία & τερματισμό που επιθυμείς).
2. Δεν ξέρω, δεν έχω πάρει ποτε Paris Visite.
3. Θα πας στα εκδοτήρια του σταθμού και θα βγάλεις ειδικό εισιτήριο για το σταθμό προορισμού σου. Υπολογίζω γύρω στα 14-15 ευρώ. Πάντως δες μήπως υπάρχει τρόπος (τρένο κλπ) να πας στον προορισμό σου χωρίς να περάσεις από το Παρίσι.
4. Charles de Gaule Terminal 1
5. Βateaux mouches. Το αυθεντικό....
6. Αξίζει μια βόλτα, έχει ενδιαφέροντα κτήρια (π.χ. Δημαρχείο), αλλά ίσως και όχι αν έχεις μόνο 7 μέρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom