Ερωτηση για πολιτικες ξενοδοχειων...

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Παιδια θελω βοηθεια. Μπορει να ειναι παλι αλλη μια χαζη ερωτηση αλλα θελω απαντησεις απο τυχων εχοντες εμπειρια. Οταν στη πολιτικη του ξενοδοχειου σε ιστοσελιδα αναζητησης ξενοδοχειων(π.χ. booking.com), γραφει οτι για παιδια κατω των 5 διαμενουν δωρεαν στο υπαρχον κρεββατι και για βρεφη κατω των 2 ετων διαμενουν δωρεαν σε βραφικες κουνιες. Εγω που εχω 2 παιδια ηλικιας 2 ετων το ενα και 6 μηνων το αλλο, μπορω να κλεισω δικλινο και το μεγαλυτερο να κοιμηθει στο κρεββατι μας και να ζητησω babycot για το μικρο? Φοβαμαι μην σκασω μυτη με τα παιδια και με δουν με 2 παιδια και δεν το δεχτουν.Τι λετε? Να κλεισω δικλινο οταν δω αυτους τους ορους? Εξαλλου δεν θα μεινουμε και κανα μηνα. Ασε που πολλα ξενοδοχεια δεν βγαζουν τυπους δωματιων τρικλινων και εχουν και πιο ακριβα. Περιμενω απαντησεις....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάπου στους όρους θα πρέπει να λέει ότι ο μέγιστος αριθμός extra beds/babycots είναι ένα... το έχω συναντήσει αρκετά συχνά σε κρατήσεις από το booking.com... αν ήταν όπως το λες, τότε θα μπορούσαν δύο και περισσότερα παιδιά κάτω του ορίου ηλικίας να κοιμηθούν σε ένα δίκλινο, κάτι που δε νομίζω να επιθυμούν τα ξενοδοχεία...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Εγώ θα έκανα ένα τηλ. στο ξενοδοχείο πριν κάνω την κράτηση. Και αν τελικά δεν σε ικανοποιεί, ψάξε κάτι άλλο. Με τόσο μικρά παιδιά, κινήσου στα σίγουρα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στο booking πρέπει να αναφέρεις αυτή την επιθυμία σου στις παρατηρήσεις όταν κάνεις κράτηση. Συνήθως σου στέλνει το ξενοδοχείο μέιλ και σου λέει αν γίνεται δεκτη ή όχι. Δεν μπορείς να σκάσεις μύτη εκεί χωρίς να το ξέρουν.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Κάπου στους όρους θα πρέπει να λέει ότι ο μέγιστος αριθμός extra beds/babycots είναι ένα... το έχω συναντήσει αρκετά συχνά σε κρατήσεις από το booking.com... αν ήταν όπως το λες, τότε θα μπορούσαν δύο και περισσότερα παιδιά κάτω του ορίου ηλικίας να κοιμηθούν σε ένα δίκλινο, κάτι που δε νομίζω να επιθυμούν τα ξενοδοχεία...
Συμφωνω που λες πως οι περισσοτεροι θα σκαγανε με περισσοτερα παιδια και θα κλεινανε δικλινα και εγω θεωρω λιγο δυσκολο να το δεχτουν στο ξενοδοχειο, αλλα οταν βαζεις αναζητηση στο booking.com και σου εμφανιζει μονοκλινο,δικλινο,τρικλινο(σε ορισμενες περιπτωσεις) και απο κατω στην πολιτικη ξενοδοχειου για παιδια και επιπελον κρεββατια γραφει αυτα...
(Δωρεάν! Όλα τα παιδιά κάτω των 12 ετών διαμένουν χωρίς χρέωση όταν χρησιμοποιούν το υπάρχον κρεβάτι.
Δωρεάν! Όλα τα παιδιά κάτω των 2 ετών διαμένουν χωρίς χρέωση σε βρεφικές κούνιες.
Δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης επιπλέον κρεβατιών σε ένα δωμάτιο.
Η μέγιστη χωρητικότητα βρεφικών κρεβατιών σε ένα δωμάτιο είναι 1 .
Κάθε επιπλέον κρεβάτι πρέπει να ζητηθεί και να γίνει επιβεβαίωση από το ξενοδοχείο)...................τοτε τι κλεινεις?Απο οτι καταλαβαινω σου δινει την δυνατοτητα να κλεισεις δικλινο και να εχεις το παιδι κατω των 12 στο υπαρχον κρεββατι και να ζητησεις babycot χωρις χρεωση....ειμαι λάθος?
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
κανε ενα τηλεφωνακι/email στο ξενοδοχεια που ενδιαφερεσαι για να σαι σιγουρος... μη σκασεις στο ξενοδοχειο με τα πιτσιρικια και μεινεις ξεκρεμαστος..
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
κανε ενα τηλεφωνακι/email στο ξενοδοχεια που ενδιαφερεσαι για να σαι σιγουρος... μη σκασεις στο ξενοδοχειο με τα πιτσιρικια και μεινεις ξεκρεμαστος..
Οκ ειναι μια λυση να στειλω mail. Αλλα το θεμα να στειλω mail στο ξενοδοχειο, εγω προκειται να το κλεισω απο μηχανη αναζητησης και οχι κατευθειαν απο την ιστοσελιδα του ξενοδοχειου καθαρα για οικονομικους λογους.Η απαντηση που θα εχω θα ισχυει ή θα παιζουνε το βαρυ πεπονι επειδη ειναι απο τριτους...
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Να αναφερω και κατι αλλο που ισως να ειναι και πιο ευκολο στη λυση του προβληματισμου μου. Μαζι με το δωματιο που ψαχνω να κλεισω, θα κλεισω και αλλα δυο δικλινα. Την στιγμη που πολλα ξενοδοχεια εχουν δωρεαν στο υπαρχον κρεββατι παιδια κατω απο καποιο οριο ηλικιας, θα με ψαξει κανεις αν θα κοιμηθει το μεγαλυτερο στο δικο μου δωματιο ή σε καποιο απο τα αλλα δυο δωματια? Αρα μπορω να ζητησω babycot για το μικρο μου παιδι και το αλλο να κοιμηθει κανονικα στο κρεββατι μας. Σωστος?
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Να αναφερω και κατι αλλο που ισως να ειναι και πιο ευκολο στη λυση του προβληματισμου μου. Μαζι με το δωματιο που ψαχνω να κλεισω, θα κλεισω και αλλα δυο δικλινα. Την στιγμη που πολλα ξενοδοχεια εχουν δωρεαν στο υπαρχον κρεββατι παιδια κατω απο καποιο οριο ηλικιας, θα με ψαξει κανεις αν θα κοιμηθει το μεγαλυτερο στο δικο μου δωματιο ή σε καποιο απο τα αλλα δυο δωματια? Αρα μπορω να ζητησω babycot για το μικρο μου παιδι και το αλλο να κοιμηθει κανονικα στο κρεββατι μας. Σωστος?
αν ειναι ετσι δε νομιζω να παιξει κανενα προβλημα...

παντως πριν λιγες μερες στη βουδαπεστη ειχα ξεχασει να αφησω το do not disturb στην πορτα και το πρωι μπουκαρε η καθαριστρια και μας βρηκε 3 ατομα τον ενα πανω στον αλλο να κοιμομαστε.. :haha:

παντως σοβαρα τωρα δεν πιστευω πως θα εχεις προβλημα, το DO NOT DISTURB να μην ξεχνας και θα σαι ενταξει.. :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να αναφερω και κατι αλλο που ισως να ειναι και πιο ευκολο στη λυση του προβληματισμου μου. Μαζι με το δωματιο που ψαχνω να κλεισω, θα κλεισω και αλλα δυο δικλινα. Την στιγμη που πολλα ξενοδοχεια εχουν δωρεαν στο υπαρχον κρεββατι παιδια κατω απο καποιο οριο ηλικιας, θα με ψαξει κανεις αν θα κοιμηθει το μεγαλυτερο στο δικο μου δωματιο ή σε καποιο απο τα αλλα δυο δωματια? Αρα μπορω να ζητησω babycot για το μικρο μου παιδι και το αλλο να κοιμηθει κανονικα στο κρεββατι μας. Σωστος?
Τώρα τι ακριβώς θες να σου απαντήσουμε εμείς? Πως μπορεί να ξέρει κάποιος? Πάρε στο ξενοδοχείο και ρώτα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Παιδια θελω βοηθεια. Μπορει να ειναι παλι αλλη μια χαζη ερωτηση αλλα θελω απαντησεις απο τυχων εχοντες εμπειρια. Οταν στη πολιτικη του ξενοδοχειου σε ιστοσελιδα αναζητησης ξενοδοχειων(π.χ. booking.com), γραφει οτι για παιδια κατω των 5 διαμενουν δωρεαν στο υπαρχον κρεββατι και για βρεφη κατω των 2 ετων διαμενουν δωρεαν σε βραφικες κουνιες. Εγω που εχω 2 παιδια ηλικιας 2 ετων το ενα και 6 μηνων το αλλο, μπορω να κλεισω δικλινο και το μεγαλυτερο να κοιμηθει στο κρεββατι μας και να ζητησω babycot για το μικρο? Φοβαμαι μην σκασω μυτη με τα παιδια και με δουν με 2 παιδια και δεν το δεχτουν.Τι λετε? Να κλεισω δικλινο οταν δω αυτους τους ορους? Εξαλλου δεν θα μεινουμε και κανα μηνα. Ασε που πολλα ξενοδοχεια δεν βγαζουν τυπους δωματιων τρικλινων και εχουν και πιο ακριβα. Περιμενω απαντησεις....
κάνεις τη κράτηση μέσω booking για 2κλινο και εκεί που λέει γράψτε τις παρατηρήσεις σας,γράφεις πως στο δωμάτιο θα μείνουν και 2 παιδιά(τις ηλικίες τους απαραίτητα).το 1ο στο κρεβάτι των γονιών και το 2ο σε παιδική κούνια.εννοείται πως έχεις επιλέξει ξενοδοχείο στο οποίο το booking αναφέρει πως έχει τη πολιτική αυτή σχετικά με τα παιδιά.
όταν πας εκεί(με το μειλ επιβεβαίωσης από το booking) θα έχουν ήδη τοποθετήσει τη βρεφική κούνια στο δωμάτιό σας.
τώρα αν θες να είσαι ακόμα πιο σίγουρος στέλνεις και ένα μέιλ στο ξενοδοχείο στο οποίο γράφεις ότι και στο booking και ζητάς να επιβεβαιώσουν και αυτοί τη κράτηση...εγώ ως τώρα αυτό κάνω κάθε φορά που ταξιδεύω με τα παιδιά και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα!
καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom