Γενικά Ερωτηση επιλογής προορισμου..

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους !
Ταξιδεύω με την αδερφή μου για Frankfurt απο 20 μεχρι και 25 μαρτιου...
(φτανω παρασκ 20 μαρτιου βραδυ και επιστρεφω 25 μαρτιου βραδυ )
Και σκέφτομαι να κατσω κανα 2 μερες στην Φρανκφουρτη..και μετα οι ακόλουθες επιλογες:
1)Μένω εντός ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ και γυριζω εκει 3γυρω (υπαρχει κανα μερος καλο εκει κοντα για touring? οποιος ξερει..τα φωτα του..) πιθανες επιλογές κτλ
2)Μετα τις 2 μερες φρανκφουρτη (Μηπως λεω πολλες?..) περνουμε ενα αεροπλανο (Rynair) για :
α)Στοκχολμη
β)Οσλο
γ)Δουβλινο
δ)Glasgow
ε)Gothenburg

οποιαδηποτε προταση δεκτη..Δεν εχω καποια αποψη για τα παραπανω μερη, πιστευω ενας εμπειρος ταξιδιωτης θα μπορουσε να βοηθησει με τις πιθανες επιλογες μου στα πλαισια του χρονου μου..θα εκτιμουσα μια γρηγορη απαντηση γιατι λογο μιας προσφορας που βλεπω θα ηθελα να τα κλεισω προς το βραδυ σημερα ..

Ευχαριστώ εκ των προταιρων !
Νιck
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν μας λές αν θα έχεις αυτοκίνητο ή όχι. Η Χαιδελβέργη είναι πανέμορφη καστρούπολη και απέχει μόλις μια ώρα με το αυτοκίνητο απο Φρανκφούρτη. Αξίζει να μείνεις κιόλας ασυζητητί. Μετά μπορείς να συνεχίσεις ακόμη πιο νότια στο Μέλανα Δρυμό, να εξερευνήσεις τα πανέμορφα χωριουδάκια (εγώ ξεχώρισα το Τριμπεργκ, όπου μπορείς να βρεις σε καλές τιμές και ρολόγια κούκους, ενώ έχει και ένα πανέμορφο δάσος με καταράκτες) και να φθάσεις ως το Φραιμπουργκ. Άλλη επιλογή είναι να επισκεφθείς το Στρασβούγο στη Γαλλία, δύο ώρες με το αυτοκίνητο από Φρανκφούρτη, η οποία για μένα δε λέει πολλά και δεν αξίζει να μείνεις πάνω από μια ημέρα. Για οτιδήποτε άλλο στη διάθεση σου.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Δεν μας λές αν θα έχεις αυτοκίνητο ή όχι. Η Χαιδελβέργη είναι πανέμορφη καστρούπολη και απέχει μόλις μια ώρα με το αυτοκίνητο απο Φρανκφούρτη. Αξίζει να μείνεις κιόλας ασυζητητί. Μετά μπορείς να συνεχίσεις ακόμη πιο νότια στο Μέλανα Δρυμό, να εξερευνήσεις τα πανέμορφα χωριουδάκια (εγώ ξεχώρισα το Τριμπεργκ, όπου μπορείς να βρεις σε καλές τιμές και ρολόγια κούκους, ενώ έχει και ένα πανέμορφο δάσος με καταράκτες) και να φθάσεις ως το Φραιμπουργκ. Άλλη επιλογή είναι να επισκεφθείς το Στρασβούγο στη Γαλλία, δύο ώρες με το αυτοκίνητο από Φρανκφούρτη, η οποία για μένα δε λέει πολλά και δεν αξίζει να μείνεις πάνω από μια ημέρα. Για οτιδήποτε άλλο στη διάθεση σου.
Aυτοκινητο δεν υπαρχει..(με τραινα...)
Ευχαριστω για τις ιδεες so far!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Aυτοκινητο δεν υπαρχει..(με τραινα...)
Ευχαριστω για τις ιδεες so far!
Για Χαιδελβέργη επιμένω να μείνεις κιόλας! Είναι πανέμορφη! Και στο Σρασβούργο επίσης μπορείς να πας με τρένο. Δες εδώ Frankfurt to Strasbourg European Train Tickets from Euro Railways. Μέλανας Δρυμός όμως χωρίς αυτοκίνητο δε λέει. Γενικώς υπάρχουν τόσες ωραίες πόλεις τριγύρω, γιατί να μπεις στη διαδικασία να πάρεις και άλλο αεροπλάνο και να πας και σε άλλη χώρα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λοιπον, 2 μερες αν αφιερωσεις στην φρανκφουρτη εισαι οκ!μην χασεις το μουσειο φυσικης ιστοριας και το μουσειο stadel(με πινακες)!
απο εκει και περα στην γυρω περιοχη προτεινω χαιλδεμβεργη-πολυ ομορφη!!-,σε αποσταση μιας ωρας περιπου απο φρανκφουρτη ειναι και το υπεροχο χωριο marburg(στην περιοχη lahn)!ειναι ορεινο και πανεμορφο, με πεζοδρομο, καστρο, παραδοσιακα σπιτακια κτλ..εμενα μου αρεσε πολυ!!επισης, μιση ωρα απο φρανκφουρτη απεχει το mainz, φοιτητουπολη, με ωραια καφε!
οπωσδηποτε να πας στο στρασβουργο!!!!!!!!!!!!ειναι απλα τελειο!μετανιωσα που δεν εμεινα και ενα βραδυ εκει!πραγματικα αξιζει!!
αλλη επιλογη ειναι η κολωνια(τελειος καθεδρικος, μην χασεις το μουσειο της σοκολατας)!
ριξε μια ματια στα τρενα!!αν και αμα κλεισεις τα εισιτηρια εκει απο τα γραφεια τους
μπορει να πετυχεις και προσφορες που δεν τις εχει στο ιντερνετ!απεφυγε τα γρηγορα τρενα και προτιμησε τα πιο αργα, για να μειωσεις το κοστος!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μιας και μαλλον θα κινηθεις με τρενο να ξερεις οτι τα σαββατοκυριακο υπαρχει το Wochenende ticket και ισχυει μεχρι και για 5 ατομα και για ολο το σαββατοκυριακο.Να το χεις στα υποψην σου διοτι τα εισιτηρια γενικα ειναι λιγο ακριβα.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
ideas

Ναι αυτο βλεπω..ποιο ακριβα τα εισητηρια στα τρενα παρα το αεροπορικο για...Οσλο : )
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χωρίς αυτοκίνητο είσαι χαμένος... Αν δεν μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο εκτός της Χαιδελβέργης the best bet είναι ασφαλώς η κρουαζιέρα στο Ρήνο από το Μάιντς μέχρι όπου σε βγάλει...

Το Οσλο μαζί με την Σόφια, το Κισίνεφ, το Βουκουρέστι και την Βαρσοβία είναι στο top five των πιό αδιάφορων πρωτευουσών της Ευρώπης... ούτε να το σκεφτείς...
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Να πας οπωσδήποτε Heidelberg!Είναι πανέμορφη!

Μπορείς να πας και στο Wiesbaden,μια όμορφη και αριστοκρατική λουτρόπολη που αξίζει να επισκεφτείς.Προς την ίδια κατεύθυνση λίγο πιο μακρυά και δίπλα στο Ρήνο είναι το Rudesheim,τουριστικός προορισμός με ένα λοφίσκο όπου ανεβαίνεις με τελεφερίκ,καταλήγεις σε ένα δάσος για να περπατήσεις αλλά και σε ένα ξέφωτο με πολύ ωραία θέα.

Από Mainz ή Rudesheim παίρνεις καραβάκι και ανεβαίνεις το Ρήνο όπου και σου προτείνω να φτάσεις μέχρι το Κόμπλεντζ.

Μπορείς επίσης με τρένο να πας στην Κολωνία.

Τέλος, αν είναι το στυλ σου να ντύνεσαι ακριβά και μοδάτα, μπορείτε να πάτε Στουτγκάρδη για να ψωνίσεις με 60-80% έκπτωση ρούχα από ακριβές γερμανικές και όχι μόνο μάρκες (Hugo Boss,Calvin Klein,Adidas κλπ).Αν μη τι άλλο, η αδελφή σου μάλλον θα το απολάμβανε...

Καλό ταξίδι!
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
ideas

Σας ευχαριστώ πολυ so far...
για 2 μερες αν πεταχτω Στοκχολμη αξιζει ? (ετσι θα εχω 3 μερες Γερμανια και 2 μερες Στοκ.)
ετσι για να εχω μια αποψη και μιας αλλης χωρας του βορα (να συνδιασω να δω 2 κουλτουρες κτλ)
traveller οκ για το Οσλο δεν..θα παιξει , εχεις καμια πληροφορια για Gothenburg?thanks
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom