Ερωτηση προς Αθηναιους για μεταφορα

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Επειδη θα επισκεφθω την παρο φετος θα ηθελα να μαθω 2-3 πραγματα.

1) στον σταθμο Λαρισης που σε αφηνει το τρενο τι επιλογες εχω για πειραια?
εννοω μετρο-ηλεκτρικο ή οτι αλλο εχει.. και γενικα αυτα ειναι διπλα στον σταθμο?

2) ξερετε πση ωρα ειναι απο σταθμο Λαρισης εως Πειραια με μια απο τις πανω επιλογες που θα μου πειτε ?

3) και απο τι ωρα και μετα λειτουργουν το πρωι οι παραπανω επιλογες.

ευχαριστω προκαταβολικα.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μολις κατεβεις απ'το τρενο βγαινεις απ'το σταθμο και ακριβως εξω ειναι το μετρο. Το παιρνεις, πας ομονοια και απο'κει αλλαζεις γραμμη, παιρνεις τη πρασινη δηλ τον ηλεκτρικο και πας πειραια. Καμια ωριτσα πιστευω να τη χρειαστεις, δεν ειμαι σιγουρη. Στο σαιτ λενε οτι περνα απο στ. λαρισης 05.34 το πρωτο δρομολογιο.
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Μολις κατεβεις απ'το τρενο βγαινεις απ'το σταθμο και ακριβως εξω ειναι το μετρο. Το παιρνεις, πας ομονοια και απο'κει αλλαζεις γραμμη, παιρνεις τη πρασινη δηλ τον ηλεκτρικο και πας πειραια. Καμια ωριτσα πιστευω να τη χρειαστεις, δεν ειμαι σιγουρη. Στο σαιτ λενε οτι περνα απο στ. λαρισης 05.34 το πρωτο δρομολογιο.
δλδ απ'ευθειας δεν υπαρχει κατι ετσι ?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Οχι. Απευθειας δεν υπαρχει κατι. Κατι λεωφορεια που περνανε απεναντι απ'το σταθμο και απ'τον απο πανω δρομο τη Λιοσιων δεν πηγαινουν Πειραια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μanelaki καλό μου αν δεν είσαι σίγουρη για κάτι μην γράφεις ... μην ποστάρεις για να ποστάρεις γιατί μπερδεύεις τον κόσμο...

Σαφώς και έχει τρένο... ρίξε μια ματιά στα δρομολόγια του προαστιακού... φεύγουν κάθε ώρα στις και τέσσερις με πρώτο δρομολόγιο στις 7.04 και τελευταίο στις 0.04 από τον σταθμό Λαρίσης και σε δεκαοκτώ λεπτά είσαι στο λιμάνι χωρίς καμία αλλαγή και χωρίς καμμία καθυστέρηση... τιμή 1.40 ?...
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Μanelaki καλό μου αν δεν είσαι σίγουρη για κάτι μην γράφεις ... μην ποστάρεις για να ποστάρεις γιατί μπερδεύεις τον κόσμο...

Σαφώς και έχει τρένο... ρίξε μια ματιά στα δρομολόγια του προαστιακού... φεύγουν κάθε ώρα στις και τέσσερις με πρώτο δρομολόγιο στις 7.04 και τελευταίο στις 0.04 από τον σταθμό Λαρίσης και σε δεκαοκτώ λεπτά είσαι στο λιμάνι χωρίς καμία αλλαγή και χωρίς καμμία καθυστέρηση... τιμή 1.40 ?...
δλδ περνω τον προαστικο που ειναι απεναντι στις 7.04 ειναι το πρωτο ετσι?
ποιο πριν δεν εχει κατι? γιατι το πλοιο φευγει 7.30.. το προλαβαινω?
αν κανει 18 λεπτα ναι.. αλλα ειμαστε ελλαδα και γι αυτο :haha::haha: φοβαμαι..!!

επισης δεν καταλαβα τι γραφεις εδω.
φεύγουν κάθε ώρα στις και τέσσερις με πρώτο δρομολόγιο στις 7.04

τι εννοεις στις και τεσσερεις ?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μanelaki καλό μου αν δεν είσαι σίγουρη για κάτι μην γράφεις ... μην ποστάρεις για να ποστάρεις γιατί μπερδεύεις τον κόσμο...

Σαφώς και έχει τρένο... ρίξε μια ματιά στα δρομολόγια του προαστιακού... φεύγουν κάθε ώρα στις και τέσσερις με πρώτο δρομολόγιο στις 7.04 και τελευταίο στις 0.04 από τον σταθμό Λαρίσης και σε δεκαοκτώ λεπτά είσαι στο λιμάνι χωρίς καμία αλλαγή και χωρίς καμμία καθυστέρηση... τιμή 1.40 ?...
Γι'αυτο ειμαστε ολοι εδω για να συμπληρωνει ο ενας τον αλλον. Δε σκεφτηκα τον προαστιακο γιατι μιλησε για πρωινα δρομολογια. Και δεν τοσο συχνα δρομολογια οσο το μετρο και ο ηλεκτρικος. Οπως ειπες κι εσυ ειναι καθε μια ωρα.

Οταν λεει και τεσσερις, εννοει καθε μια ωρα και 4 λεπτα. 07.04, 08.04 κτλ.

Εχει δικιο ο traveller για το τρενο αλλα αν ξεκινησεις 07.04 και 07.30 φευγει το πλοιο τοτε το βρισκω λιγο ριψοκινδυνο. Εγω τουλαχιστον θα το φοβομουν, μια μικρη καθυστερηση να υπαρξει για οποιοδηποτε λογο ασε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δλδ περνω τον προαστικο που ειναι απεναντι στις 7.04 ειναι το πρωτο ετσι?
ποιο πριν δεν εχει κατι? γιατι το πλοιο φευγει 7.30.. το προλαβαινω?
αν κανει 18 λεπτα ναι.. αλλα ειμαστε ελλαδα και γι αυτο :haha::haha: φοβαμαι..!!

επισης δεν καταλαβα τι γραφεις εδω.
φεύγουν κάθε ώρα στις και τέσσερις με πρώτο δρομολόγιο στις 7.04

τι εννοεις στις και τεσσερεις ?
1.Δεν είναι απέναντι είναι ακριβώς εκεί που θα σε αφήσει το τρένο που έρχεται από βόρεια...
2.Δεν μου έχει τύχει ποτέ καθυστέριση αλλά είναι υπερβολικά ριψοκίνδυνο να φτάσεις στις 7.22 στο σταθμό και να φεύγει στις 7.30 το πλοίο σου... το λιμάνι είναι μεγάλο και δεν ξέρεις από που φεύγει το πλοίο σου...
3.Εσύ τι λες να εννοώ δηλαδή?
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
1.Δεν είναι απέναντι είναι ακριβώς εκεί που θα σε αφήσει το τρένω που έρχεται από βόρεια...
2.Δεν μου έχει τύχει ποτέ καθυστέριση αλλά είναι υπερβολικά ριψοκίνδυνο να φτάσεις στις 7.22 στο σταθμό και να φεύγει στις 7.30 το πλοίο σου... το λιμάνι είναι μεγάλο και δεν ξέρεις από που φεύγει το πλοίο σου...
3.Εσύ τι λες να εννοώ δηλαδή?

οχι απλα δεν το καταλαβα. και μου το εξηγησε.
ουτε το καλοκαιρι υπαρχει περιπτωση να ξεκιναει νωριτερα ο προαστιακος?

αρα η μονη μου λυση ειναι το αλλο.;)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
οχι απλα δεν το καταλαβα. και μου το εξηγησε.
ουτε το καλοκαιρι υπαρχει περιπτωση να ξεκιναει νωριτερα ο προαστιακος?

αρα η μονη μου λυση ειναι το αλλο.;)
Μπορεις να παρεις ενα τηελφωνο για σιγουρια. Καποια μεσα αλλαζουν τα δρομολογια τους τους θερινους μηνες. :rolleyes:
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Μπορεις να παρεις ενα τηελφωνο για σιγουρια. Καποια μεσα αλλαζουν τα δρομολογια τους τους θερινους μηνες. :rolleyes:
θα καλεσω αργοτερα.
σε ευχαρισω και εσενα και ολους που βοηθατε.. :clap::clap:
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
οντως ο πιο ευκολος τροπος ειναι ο προαστιακος, αλλα και στην ωρα του να ειναι παιζει να μην προλαβεις αν το πλοιο σου φευγει απο καποια απο τις δυο ακρες του λιμανιου..

συνεπως μετρο και εν συνεχεια ηλεκτρικος.. αν δεν κανω λαθος η ομονοια ειναι ανοιχτη, επομενως απο στ. λαρισσης θα κανεις περιπου 30 με 40 λεπτα μεχρι πειραια..

τα εν λογω μεσα ξεκινουν γυρω στις 5.20 νομιζω, απλως εχε στο νου σου οτι εκεινο το διαστημα τα δρομολογια ειναι αραια (ανα 10λεπτο περιπου)..

οτι αλλο θελεις ρωτησε.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom