Ερώτηση για Μπάλο-Γραμβουσα - Χανια

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Θα σου προτινα να βαλεις και την Παλιοχωρα στην βολτα σου. Αν προλαβαινεις φυσικα. Εξω απο το χωριο στους Ανυδρους ή στο γραμμενο ή στον Κριο εχει μοναδικες παραλιες.
Την εχω βάλει στα σχέδια μου αλλά επειδή θα κάτσω 7 μέρες δεν ξερω τι θα προλάβω να δω… αλλά μη νομίζεις τα Χανιά είναι απο τα μέρη που θα πηγαίνω συχνά, μιας και η καταγωγή μου είναι απο αγ. Νικολαο, ασχέτως οτι μένω Θεσσαλονίκη…
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
Δυστυχώς η άδεια αργεί, έτσι θα επισκεφθώ τον Μπαλο τον Αύγουστο που μάλλον θα υπάρχουν και πολλοί βάρβαροι όπως λες..

Φυσικά θα πάω και στο ελαφονησι. Βέβαια έχω ξανα πάει πριν 2 χρόνια αλλά την παραλία στο κεδροδασος δεν την ξερω, εαν μπορείς δώσε μου μερικές πληροφορίες ώστε να πάω.
Θα κάτσω 2 βδομάδες στην Κρήτη, 1 βδομάδα στα Χανιά και μια στον Αγ Νικόλαο.

Τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ στον νομό Χανίων είναι , μπαλος, ελαφονησι, Καλαθας. Σταυρός, Φαλασαρνα , και να κατέβω χωρά Σφακιων Φραγκοκαστελο και τελος φεύγοντας από Χανιά να κατευθυνθώ προς Ματαλα και μετα προς Λασίθι.

Λιγο κουραστικό αλλα κάπως ετσι το εχω σκεφτεί…
Αν έχετε να μου προτεινετε και αλλα μέρη θα με βοηθούσατε .

Ευχαριστώ
καλημερα. οι οδηγιες για το κεδροδασος ειναι λιγο αστειες και θυμιζουν οδηγιες βοσκου που δεν εχει οδηγησει ποτε. εμεις χαθηκαμε δυο φορες πριν το βρουμε. πανε καπως ετσι μισα της διαδρομης χρυσοσκαλιτισα ελαφονησι ο δρομος πλαταινει..μην φανταστεις πολυ αλλα πλαταινει ειναι γυρω στα 3/4 της διαδρομης. γυρω γυρω φρακτες στριβεις αριστερα σε ενα χωματοδρομο που ειναι βατος και μετα απο λιγο φτανεις σε μια καταλευκη παραλια με κεδρους στημ αμμο και νερο κρυσταλλο. μην απογοητευτεις αν δεν το βρεις εμεις την πρωτη φορα βγηκαμε σε στανη.οσο για τα αλλα μονο το φραγκοκαστελο ισως σε απογοητευσει εχουν κτισει ταβερνες καφετεριες κολλητα στο καστρο πιο κολλητα δεν γινεται... αν σου αρεσουν τα μοναστηρια εχω να σου προτεινω δυο που βρισκονται στο ακρωτηρι πολυ κοντα δηλαδη στην πολη των χανιων. την μονη Αγια Τριαδα που το εξωτερικο της ισως σου θυμησει κατι αν εχεις δει της νυφες του Βουλγαρη καθως ειναι η εκκλησια και το δεντρο με τα ταματα.. λιγο πιο πανω ειναι η αγαπημενη μου λεγεται μονη Γουβερνετου ή κυρα των αγγελων, εχει μια εικονα της Παναγιας στα χερια αγγελων. την προσοψη φυλουν τερατομορφες μορφες για να διωχνουν το κακο μακρια... εξω απο την μονη ξεκινα ενα μονοπατι και μετα απο κανενα τεταρτο συναντα την Παναγια την Αρκουδιωτισσα. που ηταν ιερο της Αρτεμης. μια διχωρη σπηλια με ενα τεραστιο σταλαγμιτη γυρω στα 150 μετρα ψηλο που σχηματιζει μια αρκουδα και μια αρκετα εξοκοσμη ατμοσφαιρα γυρω ακομα ενα τεταρτο και φτανεις στο παλιο καθολικο και στο σπηλαιο [που ασκητεψε ο Αγιος Ιωαννης ο ερημητης:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θα κανεις περιπου τη διαδρομη που εκανα κι εγω στο νησι , μονο που την εκανα σε δυο δοσεις.Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες!
Απο αυτα που αναφερεις στο νομο Χανιων , πιο πολυ ευχαριστηθηκα τον Καλαθα! Το ελαφονησι ειχε χιλιαδες επισκεπτες χωρις υπερβολη. Τα Φαλαρσανα καλα τα βρηκα. Καποιος σου προτεινει την Παλαιοχωρα , το ιδιο κι εγω. Εχει δυο παραλιες (μια με αμμο , μια με βοτσαλο).

Τα Ματαλα μου αρεσαν παααρα πολυ , και το Λασιθι ηταν ο καλυτερος νομος που επισκεφτηκα στην Κρητη. Αν μπορεσεις πηγαινε στο Γαιδουρονησι ή Χρυση με το καραβακι απο Ιεραπετρα. Εγω το βρηκα παραδεισο και ελπιζω να το εχουν αφησει ακομα ετσι.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
καλημερα. οι οδηγιες για το κεδροδασος ειναι λιγο αστειες και θυμιζουν οδηγιες βοσκου που δεν εχει οδηγησει ποτε. εμεις χαθηκαμε δυο φορες πριν το βρουμε. πανε καπως ετσι μισα της διαδρομης χρυσοσκαλιτισα ελαφονησι ο δρομος πλαταινει..μην φανταστεις πολυ αλλα πλαταινει ειναι γυρω στα 3/4 της διαδρομης. γυρω γυρω φρακτες στριβεις αριστερα σε ενα χωματοδρομο που ειναι βατος και μετα απο λιγο φτανεις σε μια καταλευκη παραλια με κεδρους στημ αμμο και νερο κρυσταλλο. μην απογοητευτεις αν δεν το βρεις εμεις την πρωτη φορα βγηκαμε σε στανη.οσο για τα αλλα μονο το φραγκοκαστελο ισως σε απογοητευσει εχουν κτισει ταβερνες καφετεριες κολλητα στο καστρο πιο κολλητα δεν γινεται... αν σου αρεσουν τα μοναστηρια εχω να σου προτεινω δυο που βρισκονται στο ακρωτηρι πολυ κοντα δηλαδη στην πολη των χανιων. την μονη Αγια Τριαδα που το εξωτερικο της ισως σου θυμησει κατι αν εχεις δει της νυφες του Βουλγαρη καθως ειναι η εκκλησια και το δεντρο με τα ταματα.. λιγο πιο πανω ειναι η αγαπημενη μου λεγεται μονη Γουβερνετου ή κυρα των αγγελων, εχει μια εικονα της Παναγιας στα χερια αγγελων. την προσοψη φυλουν τερατομορφες μορφες για να διωχνουν το κακο μακρια... εξω απο την μονη ξεκινα ενα μονοπατι και μετα απο κανενα τεταρτο συναντα την Παναγια την Αρκουδιωτισσα. που ηταν ιερο της Αρτεμης. μια διχωρη σπηλια με ενα τεραστιο σταλαγμιτη γυρω στα 150 μετρα ψηλο που σχηματιζει μια αρκουδα και μια αρκετα εξοκοσμη ατμοσφαιρα γυρω ακομα ενα τεταρτο και φτανεις στο παλιο καθολικο και στο σπηλαιο [που ασκητεψε ο Αγιος Ιωαννης ο ερημητης:lol:
Μπραβο καλά τα λες, και για το Κεδροδασος και για τα μοναστηρια. Μην τα χασεις, αξιζει να τα δεις.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Εχετε γραψει τα καλυτερα μερη και παραλιες του νομου,
ελπιζω να μην τα διαβασει κανενας εργολαβος και παει να χτισει κανενα MALL εκει.
Αφηστε και τιποτα κρυφο:haha::haha:
Απιθανες πληροφοριες κεδροδασος κλπ. δεν το ξερα.:roll:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Όπως έλεγα παλαιότερα θέλω να επισκεφτώ τον μπαλο.
Πρόσφατα πήγε ένας φίλος με ένα νοικιασμένο αυτοκίνητο, ένα ΑΤΟS 1000cc.
Μου είπε ότι ο δρόμος είναι χάλια και με πολλές πέτρες .
Εγω εχω ένα Citroen C4

σκέφτηκα να νοικιάσω ένα τζιπάκι από τα Χανιά για 1 μέρα, έστω για μερικές ώρες αλλά δεν θέλω να δώσω και ένα κάρο χρήματα… εσείς οι ντόπιοι μπορείτε να με βοηθήσετε? Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Όπως έλεγα παλαιότερα θέλω να επισκεφτώ τον μπαλο.
Πρόσφατα πήγε ένας φίλος με ένα νοικιασμένο αυτοκίνητο, ένα ΑΤΟS 1000cc.
Μου είπε ότι ο δρόμος είναι χάλια και με πολλές πέτρες .
Εγω εχω ένα Citroen C4

σκέφτηκα να νοικιάσω ένα τζιπάκι από τα Χανιά για 1 μέρα, έστω για μερικές ώρες αλλά δεν θέλω να δώσω και ένα κάρο χρήματα… εσείς οι ντόπιοι μπορείτε να με βοηθήσετε? Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?
Θα πας απο το Καστελι με καραβακι.Εισητηριο θα κοψεις σε ενα κιοσκι στην πλατεια λιγο πριν φυγεις.
Η αποσταση ειναι περιπου 3τεταρτα.
Θα δεις και την Γραμβουσα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φοβερή θάλασσα κατά την ταπεινή μου γνώμη και η Σούγια. Το Λιβυκό σε όλο του το μεγαλείο. Χοντρό βότσαλο και βαθειά
Πολύ καλή μονάδα δωματίων η
ΓΕΩΡΓΙΑΚΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ
awww.hotelsandrooms.gr_images_symbols_3_key.gif

Ενοικιαζόμενα Διαμερίσματα
Σούγια, Χανίων, Κρήτη
awww.hotelsandrooms.gr_images_icons_con_tel.png
2823051540


Έμεινα πριν χρόνια (1997) αλλά το είχα πραγματικά ευχαριστηθεί και έχω στείλει πολλούς φίλους
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Θα πας απο το Καστελι με καραβακι.Εισητηριο θα κοψεις σε ενα κιοσκι στην πλατεια λιγο πριν φυγεις.
Η αποσταση ειναι περιπου 3τεταρτα.
Θα δεις και την Γραμβουσα.

ήθελα να έβλεπα αυτήν την πραγματικά απίστευτη θεα από ψιλά... :(
ο δρόμος είναι τόσο χαλια? άλλοι μου λένε να παω και άλλοι μου λένε το αντίθετο... θα το σπάσω το αυτοκίνητο τελικά ? :)
έχει βγάλει κάπης κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες ώστε να ξέρω και που βαδίζω?

θα προτίμουσα σα να παω από τον δρόμο και όχι με το καραβάκι, αν θα πάρω τω καραβάκι θα πρέπει να είμαι εκεί από τις 9.30 που φεύγει έως τις 17.30 που επιστρέφει... ενώ αν θα παω με το car θα φύγω ότι ώρα θέλω... το θεμα ειναι ο δρομος... εκει προβληματιζομαι και ελπιζω καποιος να με βοηθησει,

σας ευχάριστω πολυ
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
σε αυτην την ερωτηση κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με απολυτη βεβαιοτητα. υπαρχουν ανθρωποι που ξεκινησαν με το αμαξι και γυρισαν στα μισα απο τα πανω κατω του καροδρομου και αλλοι που αποφασισαν οτι οσο και να ταλαιπωρηθουν θα φτασουν... ο δρομος δεν ειναι δρομος αυτη ειναι η αληθεια και μονο η αληθεια. οι ανθρωποι δεν τον ανοιγουν και αν ο χειμωνας π,χ ηταν βαρυς τοτε δεν φτανεις γιατι οι βροχες εχουν κατεβασει πετρες χωματα και αλλα. οσο για την θεα ναι σε κερδιζει αλλα μην ξεχνας οτι θα εχεις μετα και την ανοδο που ειναι αρκετα κουραστικη.:lol: το καραβι ειναι μια ωραια λυση αλλα επειδη καταλαβαινω το πεισμα μας. το πεισμα ολων αυτων που αποφασιζουν να κανουν μια εκδρομη οπωςς την θελουν να το τολμησεις απο το αμαξι. κανε πριν το σταυρο σου και μια συμβουλη μην νοικιασει πολυ χαμηλο αμαξι...:lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ήθελα να έβλεπα αυτήν την πραγματικά απίστευτη θεα από ψιλά... :(
ο δρόμος είναι τόσο χαλια? άλλοι μου λένε να παω και άλλοι μου λένε το αντίθετο... θα το σπάσω το αυτοκίνητο τελικά ? :)
έχει βγάλει κάπης κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες ώστε να ξέρω και που βαδίζω?

θα προτίμουσα σα να παω από τον δρόμο και όχι με το καραβάκι, αν θα πάρω τω καραβάκι θα πρέπει να είμαι εκεί από τις 9.30 που φεύγει έως τις 17.30 που επιστρέφει... ενώ αν θα παω με το car θα φύγω ότι ώρα θέλω... το θεμα ειναι ο δρομος... εκει προβληματιζομαι και ελπιζω καποιος να με βοηθησει,

σας ευχάριστω πολυ
Σε καταλαβαινω απολυτα.Αλλα εξαρταται τι θες περισσοτερο.
Το αμαξι σου? η
να δεις την παραλια?
Nοικιασε ενα αμαξι απο εκει,ναχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως λεει και η marakixin.
Εξαλλου το καραβακι ειναι σχετικα ακριβο για την διαδρομη που κανει.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
κατάλαβα οποτε η μονη λύση είναι να νοικιάσω κάνα φτηνό μικρό για μερικές ώρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom