Ερώτηση για δρομολόγια πτήσεων

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα στην κοινότητα.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάποιον ιστότοπο που να δείχνει τις διαδρομές που ακολουθούν τα αεροπλάνα κατά τις πτήσεις τους?

Δε μιλάω για online monitoring. Απλά να δω από που περνάνε κάποιες πτήσεις θέλω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα στην κοινότητα.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάποιον ιστότοπο που να δείχνει τις διαδρομές που ακολουθούν τα αεροπλάνα κατά τις πτήσεις τους?

Δε μιλάω για online monitoring. Απλά να δω από που περνάνε κάποιες πτήσεις θέλω
Εν γένει δεν είναι standard - π.χ. το Αθήνα - Ζυρίχη το έχω κάνει από 4-5 διαφορετικές διαδρομές (έχω πάντα GPS ανοικτό και καταγράφει τη διαδρομή...) Εξαρτάται ακόμη κι από παράγοντες τελευταίας στιγμής, όπως οι καιρικές συνθήκες.
Εν γένει οι πτήσεις στην Ευρώπη μπορεί να λοξοδρομούν για να αποφύγουν να περάσουν από κάποια FIR. Μου τυχαίνει συχνά με το FIR Βελιγραδίου (περιλαμβάνει και τη Βοσνία), αλλά και πρόσφατα πετώντας Μόσχα - Μόναχο, η πτήση μου ακολούθησε διαδρομή από Ουκρανία - Σλοβακία αντί για την ευθεία πορεία από Λευκορωσία - Πολωνία....
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ παίδες.

Βασικά να σας εξηγήσω τι ψάχνω να βρω. Θα κάνω το ταξίδι Μιλάνο - Σαγκάη και θέλω να δω από που περίπου θα περάσει το αεροπλάνο. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ παίδες.

Βασικά να σας εξηγήσω τι ψάχνω να βρω. Θα κάνω το ταξίδι Μιλάνο - Σαγκάη και θέλω να δω από που περίπου θα περάσει το αεροπλάνο. :)
Great Circle Mapper

Ίσως όμως η πορεία ΠΡΟΣ τη Σαγκάη να πάει από πιο νότια για να εκμεταλευτεί το jestream.
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ taver!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.429
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom