Αίγυπτος Ερώτηση για κρουαζιέρα στο Νειλο

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παιδες Καλησπέρα


Έχω κλείσει εισιτήρια το Πάσχα για 7 μέρες στην Αίγυπτο.

Σκέφτομαι να κάνω μια κρουαζιέρα 4 μέρες/ 3 νύχτες στο Νείλο από το Luxor μέχρι το Aswan. H ερώτηση μου είναι αν αξίζει να χαλάσω τόσο καιρό από τις διακοπές μου για να κάνω αυτή την κρουαζιέρα η μήπως θα ήταν καλύτερα να μείνω στη στεριά και να μετακινηθώ στα αντίστοιχα αξιοθέατα με τρένο η κάπως αλλιώς..

Ευχαριστώ
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επίσης αυτό είναι ένα αποσπασμα από την ταξιδιωτική μου ιστορία για την Αιγυπτο το οποίο αναφέρεται στην κρουαζιέρα:


"Στον Νείλο κυκλοφορούν όλων των ειδών τα πλοία. Από μικρά κρουαζιερόπλοια με καμιά δεκαριά καμπίνες, πολύ intime και exclusive, μεγαλύτερα (καμιά τριανταριά καμπίνες) και εξαιρετικά πολυτελή με τεράστιες καμπίνες με μπαλκόνια, έως μαζικά με περισσότερες καμπίνες (καμιά 65 -70 περίπου) τα οποία είναι και πιο γκρουπάδικα. Και σε αυτά όμως υπάρχουν κατηγορίες. Από καλά έως χάλια. Και φυσικά και με αντίστοιχες τιμές. Ότι δίνεις παίρνεις. Πάντως τα πολυτελή δεν ήταν και φθηνά κάθε άλλο. Τα καλά πρακτορεία συνήθως επιλέγουν μια μεσαία, αξιοπρεπή κατηγορία για τα γκρουπ τους. Το δικό μας ήταν καλό, με την έννοια ότι ήταν καθαρό, δε μύριζε, το σέρβις ήταν πολύ εξαιρετικό, σκιζόντουσαν οι άνθρωποι να μας εξυπηρετήσουν, καθαριότητα στην καμπίνα δύο φορές την ημέρα (έλεος, αφήστε μας να βρωμίσουμε φωνάζαμε) το φαγητό πολύ καλό και πλούσιο. (Αυτό πάλι δεν ήταν και για καλό, γιατί στο πλοίο μας έπιασε λύσσα κακιά, κάθε που χτυπούσε η ώρα του φαγητού εμείς είχαμε βαλθεί να αποδείξουμε τη θεωρία του Παυλώφ, κουνούσαμε την ουρά μας και μας έτρεχαν τα σάλια, με συνέπεια να τρώμε τρία γεύματα την ημέρα και επί τρία και τα γλυκά. Δε θέλω ούτε να ανεβώ στη ζυγαριά μου, δεν την αντέχω την σύγχιση). Ήταν πολύ απλό στη διακόσμησή του, οπότε γλυτώσαμε και το πολύ κιτς αλλά οι στόφες του την ήθελαν την ανακαίνιση. Πισίνα είχε το πλοίο, αλλά εμάς τουλάχιστον και να μην υπήρχε δε θα μας χάλαγε. Και τα παράθυρα τεράστια, από το πάτωμα ως το ταβάνι, αλλά ούτε και αυτό ήταν απαραίτητο: Στον Νείλο αξίζει να βλέπεις και από τις δύο μεριές, όχι μόνο από τη μία. Οπότε ανεβαίνεις στο κατάστρωμα. Α, και υπήρχε και ο ικανότατος Ισαάκ που έκανε εξαιρετικά μασάζ. Αυτή ήταν από τις καλύτερες υπηρεσίες του πλοίου. Επομένως με το πλοίο μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι. Τα σημεία που, εμένα τουλάχιστον δε μου άρεσαν, αφορούν γενικότερα θέματα και τα αναφέρω στο Πληροφορίες για Αίγυπτο"
 
Last edited by a moderator:

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Παιδες Καλησπέρα


Έχω κλείσει εισιτήρια το Πάσχα για 7 μέρες στην Αίγυπτο.

Σκέφτομαι να κάνω μια κρουαζιέρα 4 μέρες/ 3 νύχτες στο Νείλο από το Luxor μέχρι το Aswan. H ερώτηση μου είναι αν αξίζει να χαλάσω τόσο καιρό από τις διακοπές μου για να κάνω αυτή την κρουαζιέρα η μήπως θα ήταν καλύτερα να μείνω στη στεριά και να μετακινηθώ στα αντίστοιχα αξιοθέατα με τρένο η κάπως αλλιώς..

Ευχαριστώ
Θα έλεγα αντιθέτως πως δεν αξίζει να πας Αίγυπτο και να μην δεις Νείλο...και θαρρώ πως η Έρση είναι κατατοπιστική με τις λεπτομέρειες της...:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Παιδες Καλησπέρα


Έχω κλείσει εισιτήρια το Πάσχα για 7 μέρες στην Αίγυπτο.

Σκέφτομαι να κάνω μια κρουαζιέρα 4 μέρες/ 3 νύχτες στο Νείλο από το Luxor μέχρι το Aswan. H ερώτηση μου είναι αν αξίζει να χαλάσω τόσο καιρό από τις διακοπές μου για να κάνω αυτή την κρουαζιέρα η μήπως θα ήταν καλύτερα να μείνω στη στεριά και να μετακινηθώ στα αντίστοιχα αξιοθέατα με τρένο η κάπως αλλιώς..

Ευχαριστώ
Αποψη μου ειναι οτι αξιζει γιατι την εκανα πριν καποια χρονια....αλλα.....βρες ενα καλο κρουαζιεροπλοιο μη λυπηθεις χρηματα εκει για να εχεις και την αναλογη παραμονη....ο Νειλος ειναι μαγευτηκος....αλλα μην κατεβεις στο Εντ-φου....ειναι παρα πολυ βρωμικο εκτος και αν εχεις αντοχες.....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κρουαζιέρα δεν κάναμε στο ταξίδι μας αλλά περάσαμε ατελείωτες ώρες είτε ατενίζοντας τον Νείλο από τη στεριά είτε κάνοντας βόλτα με φελούκα τις ώρες του δειλινού. Ο Νείλος είναι έρωτας και αξίζει ένα ταξίδι μόνος του. Από το Κάϊρο έως το Ασουάν όσες στιγμές και αν μοιραστείς μαζί του πάντα θα θέλεις περισσότερες!

Τώρα όσον αφορά τα κρουαζερόπλοια έτσι που τα έβλεπα αραγμένα στο Ασουάν και στο Λούξορ, δεν ξέρω γιατί αλλά σχημάτισα την εντύπωση ότι δεν είναι και τόσο πολυτελή όσο διατυμπανίζουν τα πρακτορεία. Την κρουαζιέρα θα ήθελα όμως να την κάνω αν κάποια στιγμή καταφέρω να επιστρέψω στην Αίγυπτο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.415
Likes
7.753
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι must η κρουαζιέρα στο Νείλο! Κι αφού σε παίρνει ο χρόνος θα έλεγα να μην τη χάσεις!
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Κρουαζιέρα δεν κάναμε στο ταξίδι μας αλλά περάσαμε ατελείωτες ώρες είτε ατενίζοντας τον Νείλο από τη στεριά είτε κάνοντας βόλτα με φελούκα τις ώρες του δειλινού. Ο Νείλος είναι έρωτας και αξίζει ένα ταξίδι μόνος του. Από το Κάϊρο έως το Ασουάν όσες στιγμές και αν μοιραστείς μαζί του πάντα θα θέλεις περισσότερες!

Τώρα όσον αφορά τα κρουαζερόπλοια έτσι που τα έβλεπα αραγμένα στο Ασουάν και στο Λούξορ, δεν ξέρω γιατί αλλά σχημάτισα την εντύπωση ότι δεν είναι και τόσο πολυτελή όσο διατυμπανίζουν τα πρακτορεία. Την κρουαζιέρα θα ήθελα όμως να την κάνω αν κάποια στιγμή καταφέρω να επιστρέψω στην Αίγυπτο.
Όχι Μαίρη μου,είναι μια χαρά...και με περισσή πολυτέλεια θα έλεγα κάποια από αυτά...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Παιδες Καλησπέρα

H ερώτηση μου είναι αν αξίζει να χαλάσω τόσο καιρό από τις διακοπές μου για να κάνω αυτή την κρουαζιέρα ...
Ευχαριστώ
ιεροσυλία και μόνο που το σκέφτηκες...:shock: οταν γυρίσεις με το καλό, θα καταλάβεις πόσο λάθος ήταν αυτή η ερώτηση σου..;););)
διαβασε τις ταξιδιώτικες ιστορίες μας...γυρισαμε ολοι ερωτευμενοι πισω:D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λοιπόν ξέρετε κάτι;; Με πείσατε.
ΤΕΛΕΙΑ!!! :clap: Κι εμένα η κρουαζιέρα μου έχει μείνει αξέχαστη, παρόλο που αξέχαστη μου έχει μείνει και η ζέστη... (είχα πάει Ιούλιο) Το πλοίο ήταν πολύ καλό, το φαγητό εξαιρετικό... η διαδρομή ΥΠΕΡΟΧΗ... Περάσαμε από πολλά χωριά όπου μπορούσες να πάρεις μια γεύση από τις καθημερινές ασχολίες των ανθρώπων και φυσικά σταματούσαμε για να απολαύσουμε κάθε περιοχή που παρουσίαζε αρχαιολογικό/ιστορικό ενδιαφέρον (αν και όταν μιλάμε για Αίγυπτο θεωρώ δύσκολο να βρεθεί περιοχή που δεν παρουσιάζει αρχαιολογικό/ιστορικό ενδιαφέρον)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom