Γαλλία Ερώτηση για μετάβαση στο Στρασβούργο

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Λοιπόν, νομίζω ότι ήρθε και η ώρα μου να ζητήσω κι εγώ πληροφορίες.
Καιρός δεν είναι?

Λοιπόν θα πάω ένα ταξιδάκι στο Στρασβούργο (αναχώρηση από Αθήνα).
Το θέμα είναι, ποιος είναι ο πιο εύκολος (και οικονομικός) τρόπος να πάω.

- Σίγουρα δεν υπάρχει απευθείας πτήση.
Οπότε υπάρχουν οι λύσεις για ενδιάμεσο σταθμό στην Πράγα ή στο Παρίσι. Αλλά έχουν αρκετές ώρες αναμονή.
- Επίσης υπάρχει η λύση για τρένο. Από το Παρίσι (που είναι 2 ώρες και 20 λεπτά) και από Στουτγάρδη (που είναι 1 ώρα και 10 λεπτά).

Παρακαλώ κάποιον που έχει κάνει τη διαδρομή να μου πει ποια διαδρομή να προτιμήσω.
Ας λάβει υπ' όψιν του ότι μιλάω αγγλικά και γερμανικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Λοιπόν, νομίζω ότι ήρθε και η ώρα μου να ζητήσω κι εγώ πληροφορίες.
Καιρός δεν είναι?

Λοιπόν θα πάω ένα ταξιδάκι στο Στρασβούργο (αναχώρηση από Αθήνα).
Το θέμα είναι, ποιος είναι ο πιο εύκολος (και οικονομικός) τρόπος να πάω.

- Σίγουρα δεν υπάρχει απευθείας πτήση.
Οπότε υπάρχουν οι λύσεις για ενδιάμεσο σταθμό στην Πράγα ή στο Παρίσι. Αλλά έχουν αρκετές ώρες αναμονή.
- Επίσης υπάρχει η λύση για τρένο. Από το Παρίσι (που είναι 2 ώρες και 20 λεπτά) και από Στουτγάρδη (που είναι 1 ώρα και 10 λεπτά).

Παρακαλώ κάποιον που έχει κάνει τη διαδρομή να μου πει ποια διαδρομή να προτιμήσω.
Ας λάβει υπ' όψιν του ότι μιλάω αγγλικά και γερμανικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αχ, πας στην αγαπημενη μου πολη!!αν διανοηθω οτι θα πας τα χριστουγεννα, να ξερεις οτι ζηλευω απιστευτα..
εγω ειχα παει μεσω φρανκφουρτης, με τρενο(2 ωρες και κατι ηταν, νομιζω)!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Υπάρχει και η λύση της Lufthansa η οποία κάνει το δρομολόγιο για Φρανκφούρτη και μετά με λεωφορείο δικό της έως Στρασβούργο. Το εισιτήριο βγαίνει ενιαίο σα να είναι όλο αεροπορικό.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Υπάρχει και η λύση της Lufthansa η οποία κάνει το δρομολόγιο για Φρανκφούρτη και μετά με λεωφορείο δικό της έως Στρασβούργο. Το εισιτήριο βγαίνει ενιαίο σα να είναι όλο αεροπορικό.
κεγω με lufthansa ειχα παει μεχρι φρανκφουρτη, αλλα μετα με τρενο..
υποθετω πως το λεωφορειο θα κανει πιο πολυ ωρα!!αλλα για ψαξτο και αυτο!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει και η λύση της Lufthansa η οποία κάνει το δρομολόγιο για Φρανκφούρτη και μετά με λεωφορείο δικό της έως Στρασβούργο. Το εισιτήριο βγαίνει ενιαίο σα να είναι όλο αεροπορικό.
Είναι καλή περίπτωση το λεοφωρείο αυτό. Εγω το είχα κάνει με τρένο (γιατί ήθελα να περάσω και από το Freiburg), αλλά κι εγώ στη θέση σου το εννιαίο εισητήριο της LH θα έπαιρνα...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Υπάρχει και η λύση της Lufthansa η οποία κάνει το δρομολόγιο για Φρανκφούρτη και μετά με λεωφορείο δικό της έως Στρασβούργο. Το εισιτήριο βγαίνει ενιαίο σα να είναι όλο αεροπορικό.
Οπότε το λεωφορείο σε παίρνει από το αεροδρόμιο αλλά που σε αφήνει στο Στρασβούργο;
Και αν θυμάσαι, πόση ώρα περίπου είναι?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο link που έδωσε η Ευαγγελία φαίνονται όλες οι πληροφορίες.
Είναι περίπου 2-2.5 ώρες και κάνει πλέον μόνο δύο στάσεις στο Στρασβουργο. Boulevard de Metz main station και στο ξενοδοχείο Hilton.
Τα λεωφορεία είναι πολύ άνετα και ξεκινούν από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, οπότε δεν έχεις επιπλέον μετακινήσεις.

Πάντως οι "κλασικές" επιλογές (από θέμα ευκολίας) για Στρασβούργο είναι είτε με AF μέσω Παρισιού, είτε αυτό το δρομολόγιο της LH.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Λοιπον αν θες ενα φτηνο τροπο να πας ειναι ο εξης:Easyjet για Παρισι (130 euro (100 αμα παρεις τη βαλιτσα σου πανω)και απο εκει τρενακι(απο Gare de L'East) για Στρασβουργο,το φτηνοτερο εισητηριο κλεισμενο απο το internet κανα διμηνο-τριμηνο πριν εχει 31 euro (62 πηγαινε-ελα) μας βγαινει καπου στα 190 euro (βγαλε τα 22 αμα δε κανεις check in βαλιτσα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπον αν θες ενα φτηνο τροπο να πας ειναι ο εξης:Easyjet για Παρισι (130 euro (100 αμα παρεις τη βαλιτσα σου πανω)και απο εκει τρενακι(απο Gare de L'East) για Στρασβουργο,το φτηνοτερο εισητηριο κλεισμενο απο το internet κανα διμηνο-τριμηνο πριν εχει 31 euro (62 πηγαινε-ελα) μας βγαινει καπου στα 190 euro (βγαλε τα 22 αμα δε κανεις check in βαλιτσα!
Και γιατί να μην πάρει την προσφορά της LH με τα 99 ευρώ για Φρανκούρτη που είναι και δίπλα (και στη χώρα που κανονικά έπρεπε να ανήκει το Στρασβούργο), και να τρέχει στα Παρίσια?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Και γιατί να μην πάρει την προσφορά της LH με τα 99 ευρώ για Φρανκούρτη που είναι και δίπλα (και στη χώρα που κανονικά έπρεπε να ανήκει το Στρασβούργο), και να τρέχει στα Παρίσια?
Γιατι απο Φρανκφουρτη αμα ψαξεις στο bahn.de εχει 60 ευρω οne way για Στρασβουργο!(do the math)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γιατι απο Φρανκφουρτη αμα ψαξεις στο bahn.de εχει 60 ευρω οne way για Στρασβουργο!(do the math)
παιδια, οι τιμες αυτες δεν ισχυουν στα γκισε!
αμα τα κλεισει απο εκει θα του βγει φθηνοτερα!!
το θεμα ειναι οτι εγω ψαχνω με την προσφορα της lufthansa για φρανκφουρτη
και ειναι 90ευρω η καθε διαδρομη, οχι συνολο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom