EasyJet Ερώτηση για easyjet

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Δυο ερωτησεις..
-Στην easyjet δεν ειναι υποχρεωτικο το ηλεκτρονικο check in, σωστα?
-Επισης, οταν κατω απο το ονομα των επιβατων στο confirmation email λεει "αποσκευες easyjet", εννοει αυτες που θα παρουμε μαζι μας μεσα στο αεροπλανο, που δε θα τις κανουμε check in, διαστασεων 56x45x25 και οι οποιες μπορουν να ειναι μεχρι ποσα κιλα?? 10 οπως στη ryanair?
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δυο ερωτησεις..
-Στην easyjet δεν ειναι υποχρεωτικο το ηλεκτρονικο check in, σωστα?
-Επισης, οταν κατω απο το ονομα των επιβατων στο confirmation email λεει "αποσκευες easyjet", εννοει αυτες που θα παρουμε μαζι μας μεσα στο αεροπλανο, που δε θα τις κανουμε check in, διαστασεων 56x45x25 και οι οποιες μπορουν να ειναι μεχρι ποσα κιλα?? 10 οπως στη ryanair?
- Σωστά, το ηλεκτρονικό check in δεν είναι υποχρεωτικό.
- Οι αποσκευές που λές πρέπει να εννοεί τις κανονικές βαλίτσες όχι τις χειραποσκευές. Για να πάρεις μαζί σου κανονική βαλίτσα με την easyjet θα σου έχει να επιλέξεις πόσες αποσκευές θες να πάρεις μαζί σου και πόσο θα σου κοστήσουν. Η χειραποσκευή που μπορείς να έχεις μαζί σου είναι των διαστάσεων που αναφέρεις, τώρα για τα κιλά δεν τη ζυγίζουν άρα δεν παίζει ρόλο νομίζω τουλαχιστον στην easyjet, αρκεί να χωράει στο κουτί που θα σου πουν να τη βάλεις και θα είναι των διαστάσεων που είπες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δυο ερωτησεις..
-Στην easyjet δεν ειναι υποχρεωτικο το ηλεκτρονικο check in, σωστα?
Δεν ήταν υποχρεωτικό μέχρι..τώρα,
έχουν αλλάξει πλέον τα δεδομένα και από τον Μάιο θα είναι υποχρεωτικό το τσέκ ιν (αν μπεις στο σάιτ της easy και διαβάσεις προσεκτικά θα ενημερωθείς για τις αλλαγές)
όπως επίσης πλέον κάνοντας το ηλεκτρονικό τσέκ ιν η εταιρεία σου δίνει και θέση η οποία αναγράφεται στο boarding pass ,αν θέλεις να επιλέξεις εσύ θέση πληρώνεις κάτι λίγα ευρουδάκια γύρω στα 4 αλλιώς η επιλογή γίνεται από την εταιρεία.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο! Το ειχα δει αυτο που μου λες, αλλα εμεις πεταμε 30 Απριλη, οποτε δε χρειαζεται να το κανουμε ηλεκτρονικα, οκ!
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Όντως και μέχρι πριν 2 εβδομάδες που ταξίδεψα εγώ δεν ήταν υποχρεωτικό, αλλά είναι τόσο εύκολο, οπότε γιατί να μην το κάνεις?? (προσωπικά εγώ το είχα κάνει, μη τυχόν και μου προκύψει καμία έξτρα χρέωση σε περίπτωση που δεν το είχα κάνει από πριν-ναι ναι η φαντασία μου οργιάζει!!!)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Αν σου πω γιατι δεν το κανω, θα με κοροιδεψεις! Διαπιστωσα οτι για να κανω ηλεκτρονικο check in πρεπει να γραψω εκτος απο το επωνυμο μου, και τον κωδικο κρατησης. Εκλεισα ομως τα εισιτηρια μεσω της airtickets και δε μου δεχεται αυτον τον κωδικο κρατησης! Και τωρα βλεπω στην επισημη ιστοσελιδα της easyjet οτι "Από τις 30 Απριλίου, όλοι οι επιβάτες θα πρέπει να κάνουν check-in μέσω διαδικτύου." Εμεις πεταμε στις 30, αρα πρεπει να το κανω ε? Πού θα βρω τον σωστο κωδικο κρατησης???
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν σου πω γιατι δεν το κανω, θα με κοροιδεψεις! Διαπιστωσα οτι για να κανω ηλεκτρονικο check in πρεπει να γραψω εκτος απο το επωνυμο μου, και τον κωδικο κρατησης. Εκλεισα ομως τα εισιτηρια μεσω της airtickets και δε μου δεχεται αυτον τον κωδικο κρατησης! Και τωρα βλεπω στην επισημη ιστοσελιδα της easyjet οτι "Από τις 30 Απριλίου, όλοι οι επιβάτες θα πρέπει να κάνουν check-in μέσω διαδικτύου." Εμεις πεταμε στις 30, αρα πρεπει να το κανω ε? Πού θα βρω τον σωστο κωδικο κρατησης???
Ελπιζω να βαζεις τον 6ψηφιο κωδικο κρατησης και οχι τον αριθμο εισιτηριου. Αν δεν εχεις οντως ή εχεις κωδικο κρατησης που δεν στο δεχεται τοτε παρε τηλ την airtickets
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
(νομιζω)κοιταξε διπλα στην αεροπορικη εταιρεια,(airline ref?)εναν κωδικο(αριθμοι η γραμματα).
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια μια ερωτηση...εχω πληρωσει για μια αποσκευη..αυτη βεβαια δε φαινεται στο boarding pass..το βλεπουν εκει οταν πας να παραδωσεις βαλιτσα μεσα απ το συστημα τους?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Τον 6ψηφιο κωδικο κρατησης βαζω που μου εστειλε η airtickets σαν confirmation email αλλα δεν τον δεχεται. Ναι θα παρω αυριο τηλεφωνο να ρωτησω.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
παιδια μια ερωτηση...εχω πληρωσει για μια αποσκευη..αυτη βεβαια δε φαινεται στο boarding pass..το βλεπουν εκει οταν πας να παραδωσεις βαλιτσα μεσα απ το συστημα τους?

ναι ναι!Δεν φαίνεται στο pass αλλά υπάρχει στο σύστημά τους!Απλώς να είσαι μέσα στον χρόνο που πρέπει για την παράδοσή της!
 

jamesss

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδιά προγραμματίζω αυτο το διάστημα ένα ταξίδι στο Βερολίνο που μπορεί να εξελιχθεί και σε ταξίδι χωρίς επιστροφή. Θα ταξιδέψω με την EasyJet. Και θα κάνω κράτηση με την χρεωστική του πατέρα μου. Θέλω να σας ρωτήσω εάν το εισητήριο θα έχει πάνω το όνομα του πατέρα μου; Θα έχω κάποιο πρόβλημμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom