Scandinavian Airlines Ερώτηση για Scandinavian!

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Ψάχνω ειστήριο από Θεσσαλονίκη για Σουηδία, συγκεκριμένα για Γκέτεμποργκ. Βλέπω στο Internet ότι από Ελλάδα έχει με Aegean για Κοπενχάγη και από εκεί έχει με Scandinavian Airlines. Επειδή θα κουβαλάω αρκετά πράγματα στις δύο βαλίτσες που θα πάρω μαζί μου, ήθελα να ρωτήσω πόσα πρέπει να είναι τα κιλά για κάθε βαλίτσα όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό? Η Scandinavian Airlines είναι low cost εταιρεία? :roll:
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
τα κιλά της βαλίτσας πόσα πρέπει να είναι όταν ταξιδεύεις για εξωτερικό?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν πας με τη SAS, έχεις δωρεάν 23 κιλά..από κει και πέρα χρεώνεσαι.
επειδή η Aegean έχει πτήσεις κοινού κώδικα με την SAS,γι΄αυτό βλέπεις στο σάιτ της τη πτήση για Κοπεγχάγη.αγοράζεις από aegean πετάς με SAS.
οπότε για τις χρώσεις ή διαβάζεις στο σαιτ της SAS ή ρωτάς την aegean.
αν έχεις κάρτα συλλογής μιλίων με κάποια εταιρία της star alliance δικαιούσαι τα μίλια των πτήσεων σου.(δηλώνεις τον αριθμό μέλους,όταν κλείνεις τα εισιτήρια ή στο τσεκ-ιν και αυτοί σου περνάνε τα μίλια)
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Lena's Stone Forest
τα κιλά της βαλίτσας πόσα πρέπει να είναι όταν ταξιδεύεις για εξωτερικό?
Εξαρτάται από την αεροπορική εταιρεία και τη θέση στην οποία ταξιδεύεις. Ψάξε στο site του αερομεταφορέα που σε ενδιαφέρει για «πληροφορίες αποσκευών».
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Δικαιούσαι μία βαλίτσα 23 kg και μία χειραποσκευή 8 kg. Η έξτρα βαλίτσα (πάλι μέχρι 23 kg) πληρώνεται 30 ευρώ http://www.flysas.com/en/gr/Travel_info/Baggage/Checked_baggage/ Στο αεροπλάνο προσφέρουν δωρεάν μόνον καφέ ή τσάι. Αν πάρεις κάτι για φαγώσιμο το πληρώνεις έξτρα. Ενδεικτικά : ένα σάντουιτς και ένα μπουκαλάκι κρασί = 105 ΝΟΚ (14 ευρώ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Η SAS έχει την επιλογή θέσης με 15 Ευρώ/άτομο.

Αν δεν αγοράσεις θέση και κάνεις επιλογή στο check-in(22 ώρες πρίν) υπάρχουν πιθανότητες να κλείσεις συνεχόμενες θέσεις ή σε βάζει χωριστά;

Πρόσφατη εμπειρία κανείς;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Και μετα για την Fr εχουν να πουν ολοι που ακομα και την πρωτη σειρα την εχει πιο φθηνα απο 15€ :rolleyes:
Εντάξει,πιθανόν όμως να μην έχει σημασία αν δεν θέλεις οπωσδήποτε παράθυρο ή διάδρομο.
Το ερώτημα είναι αν δεν αγοράσεις,σε βάζει μαζί ή χωριστά;

Ξέρει κανείς από πρόσφατη εμπειρία;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Απαντώντας στον εαυτό μου ( :) ) και για ενημέρωση των μελλοντικών γενεών ( !!! ) ενημερώνω ότι βάζει σε συνεχόμενες θέσεις όλα τα άτομα της κράτησης ανεξάρτητα από επίθετο και χωρίς πληρωμή φυσικά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φίλοι μου αγαπημένοι ,τα φώτα σας. :icon_eek:
Τον Σεπτέμβριο έκλεισα εισιτήρια με την SAS για να ταξιδέψω Reykjavik στις αρχές του καλοκαιριού. Σήμερα έλαβα μέιλ που μου λένε ότι η πτήση της αναχώρησης πηγαίνει μια ημέρα πίσω. Δηλαδή μια ημέρα λιγότερη στην Ισλανδία.
Το ζήτημα - πέρα από την ανατροπή του προγράμματος - είναι ότι στο πήγαινε έχω 15 ώρες αναμονή στη Κοπεγχάγη (φθάνω απόγευμα, φεύγω πρωί) και στην επιστροφή 9 ώρες (όλη τη νύχτα δηλαδή).
Να προσθέσω ότι και το αρχικό πλάνο είχε μεγάλες αναμονές αλλά ήταν ώρες νορμάλ που μπορούσα να δω και την πόλη. Τι μου προτείνετε; Να ζητήσω να μου εξασφαλίσουν διαμονή και για τις δύο νύχτες; Έχω ελπίδες λέτε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το εναλλακτικες προτεινει το e mail? Οταν ειναι αρκετη η διαφορα ωρας αναχωρησης απο την αρχικη, δινει εναλλακτικες.
Επειδη ειδοποιηθηκες πολλους μηνες πριν, αποκλειεται να αποζημιωνει με δωρεαν διαμονη.

Λογικα θα σου προτεινει refund (κατι δεν πρεπει να απορριψεις αμεσως, μπορει να βρεις προσφορα τωρα σε εισιτηρια με αλλον ενδιαμεσο σταθμο και βολικη ημερησια αναμονη) η μπορει να σου δινει αλλο ζευγος πτησεων με αλλον ενδιαμεσο σταθμο και τη μερα που θες εσυ να αναχωρησεις, χωρις εξτρα κοστος. Θα τα εξεταζα και τα δυο με προσοχη πριν επικοινωνησω.
Προσφατα σε παρομοιο θεμα ζητησα refund γιατι βρηκα φτηνοτερη επιλογη την ιδια μερα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom