ΗΠΑ Ερώτηση για transit

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Καλησπέρα σε όλους,

Εχω σκοπό να ταξιδέψω από Ελλάδα, στο Σαν Φρανσίσκο. Η ερώτηση που θέλω να κανω είναι ποιος κατα την γνώμη σας είναι ο λιγότερος χρόνος που χρειάζετε για να αλλάξω αεροπλάνο. 1 ώρα είναι αρκετκή η θέλει παραπάνω; Εννοείτε ότι το υπολογίζω χωρίς καθυστερήσεις. Αλλοιώς την πατήσαμε :p

Και αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε σε ποιά χώρα να κατευθυνθώ για να αλλάξω αεροπλάνο ώστε να σπάσει η μονοτονια του ταξιδιού.

Το ταξίδι μου περιλαμβάνει Αθήνα - Σαν Φρανσίσκο - οδικώς Λος Αντζελες - Σαν Ντιέγκο με ολίγον Τιχουάνα - Λας Βέγκας - Αθήνα ( ή να πάω οδικός στο ΛΑ για την πτήση στην Αθήνα).

Οποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του! :clap:

Δημήτρης.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα σου πρότεινα να ψάξεις με την Aer Lingus ( aerlingus.com ). Αθήνα - Δουβλίνο, Δουβλίνο - Σαν Φρανσίσκο. Από οτι φαίνεται είναι η πιό σύντομη διαδρομή και καλύπτεις με την πρώτη πτήση την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση εντος Ευρώπης ελαχιστοποιώντας την δεύτερη και κουραστικότερη πτήση. Στην επιστροφή από Λας Βέγκας τα χαλάει λίγο γιατί κάνει ενδιάμεση στάση σε Νέα Υόρκη. Επίσης δες και την Lufthansa - έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι πριν λίγα χρόνια - : Αθήνα - Φρανκφούρτη, Φρανκφούρτη - Σαν Φρανσίσκο (αυτή είναι η πιό πολύωρη) . Επιστροφή πάλι από Λας Βέγκας μέσω Ν.Υ. Από ότι ξέρω ο έλεγχος των επιβατών για Η.Π.Α. είναι σχολαστικότατος οπότε έχε καλύτερα 2+ ώρες περιθώριο.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Εχω βρεί με Lufthansa 06:00 Athens 08:00 Frankfurt& 09:45 Frankfurt 11:55 San Francisco. Αναρωτιόμουν αν η μία ώρα και 45 λεπτά στην Φρανκφούρτη είναι αρκετή ώρα. Δεν το ξέρω και το αεροδρόμιο πόσο μεγάλο είναι. 16 ώρες ταξίδι λέει ότι είναι.

Η επιστροφή λίγο με χαλάει αν φύγω από το Vegas επειδή κάνει και μία στάση Denver πριν φτάσει Φρανκφούρτη.

Θα κοιτάξω και την Aer Lingus.

Δημήτρης
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1'45 αν πρόκειται για την ίδια εταιρεία , και δη τη Lufthansa είναι αρκετός χρόνος, δε χάνεις το αεροπλάνο με τίποτα ακόμα και αν καθυστερήσεις (το αεροδρόμιο είναι απερίγραπτα μεγάλο).

YΓ. Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Β. Αμερικής.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα απόλα, όπως σοφά είπε ο Δευκαλίωνας δεν τίθετε θέμα να χάσεις την ανταπόκρισή σου γιατί υποθέτω ότι το εισιτήριο που θα αγοράσεις είναι ATH-SFO οπότε η εταιρία σε καλύπτει για τυχόν καθυστερήσεις. Μην έχεις λοιπόν κανένα αγχος για την πτήση...
Στην περίπτωσή σου η λύση της LH είναι η ενδεδειγμένη Άριστο connection, υπέροχο αεροπλάνο, αξιόπιστη εταιρία... Μην ψάχνεις παραπέρα η καλύτερη περίπτωση... Καμμιά σχέση με την Air Lingus που έχει ένα επιπρόσθετο μείον, την ταλαιπορία της μετάβασής σου στο Dublin...

Επί του διαδικαστικού, άψογη η ιδέα του ταξιδιού , πραγματοποιήθηκε αυτούσιο το προηγούμενο Πάσχα (ρίξε μια ματιά στις ταξιδιωτικές ιστορίες στην ενότητα Αμερική) με μιά ένσταση. Και φτηνότερο θα σου έρθει και ταλαιπορία θα γλυτώσεις αν πας και γυρίσεις από το Las Vegas αεροπορικός είτε από το LAX είτε από το SFO... Ρίξε μια ματιά στα πακέτα που πουλάει η expedia και αποφάσισε...
Έχε υπόψιν σου ότι σε συμφέρει καλύτερα να πετάξεις από LAX ή SFO πίσω στην Ευρώπη παρά από LAS γιατί έτσι γλυτώνεις την ταλαιπορία της NYC...
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Απουσίαζα για μερικές μέρες. Ευχαριστώ Defkalion και Traveller για τις απαντήσεις σας. Νομίζω θα κλείσω με Lufthansa τελικά, αφού ο χρόνος του transit είναι αρκετός.
Ευχαριστω και πάλι

Δημήτρης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom