Κούβα Ερώτηση για visa

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω τί ακριβώς απαιτείται όσο αφορά τη visa για ταξίδι στο Μεξικό και/ή την Κούβα. Χρειάζεται; Κοστίζει; Πόσο χρόνο παίρνει σα διαδικασία και που θα μπορούσα να απευθυνθώ για πληροφορίες;

Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το ΜΕξικό σου σφραγίζουν το διαβατήριο επιτόπου, δε χρειάζεσαι καμία προετοιμασία.
Για την Κούβα θες
1. βίζα από την πρεσβεία (νομίζω κάνει 48?, πάρε τους ένα τηλέφωνο)
2. ταξιδιωτική ασφάλιση, που ανάλογα με την αεροπορική που πετάς, αν δεν έχεις ένα χαρτί να τους τη δείξεις, δε σε αφήνουν να πετάξεις. Βασικά ό,τι χαρτί και να τους δείξεις χαρούμενοι είναι... αλλά κάνε μια ασφάλιση να είσαι ΟΚ, σιγά τα λεφτά που κοστίζει.
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Για το ΜΕξικό σου σφραγίζουν το διαβατήριο επιτόπου, δε χρειάζεσαι καμία προετοιμασία.
Για την Κούβα θες
1. βίζα από την πρεσβεία (νομίζω κάνει 48?, πάρε τους ένα τηλέφωνο)
2. ταξιδιωτική ασφάλιση, που ανάλογα με την αεροπορική που πετάς, αν δεν έχεις ένα χαρτί να τους τη δείξεις, δε σε αφήνουν να πετάξεις. Βασικά ό,τι χαρτί και να τους δείξεις χαρούμενοι είναι... αλλά κάνε μια ασφάλιση να είσαι ΟΚ, σιγά τα λεφτά που κοστίζει.
Επιτόπου; Στο αεροδρόμιο; Αν η πτήση είναι μέσω άλλης χώρας, π.χ. Αμερική, χρειάζομαι κάτι επιπλέον;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, στο αεροδρόμιο ή τα χερσαία σύνορα και δεν τους ενδιαφέρει από πού μπαίνεις.

Αν συνδυάσεις Κούβα και Αμερική στο ίδιο ταξίδι, είναι λίγο μανούρα... Γράψε ακριβώς τι διαδρομή θα κάνεις διότι δεν είναι πολύ απλή η διαδικασία πάντα.

Επίσης, κάθε φορά που μπαίνεις στην Κούβα θες άλλη βίζα. Δηλαδή αν πας στην Κούβα, από εκεί στο Μεξικό και ξαναεπιστρέψεις στην Ελλάδα από την Κούβα, θες 2 κουβανικές βίζες.
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Μάλιστα.
Φοβάμαι πως λόγω budget δεν θα μπορέσω να τα συνδυάσω και τα δύο. Η ιδέα γενικά είναι να πάω Μεξικό πρώτα και μετά Κούβα. Δεν ξέρω αν συμφέρει να γυρίσω πάλι Μεξικό πριν επιστρέψω Ελλάδα.

Μου έστειλες πριβέ μήνυμα αλλά δεν μπορώ να απαντήσω, δεν έχω αρκετά post.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω τι ενδιαφέροντα έχετε, αλλά σε γενικές γραμμές, αν είναι να διαλέξεις μια από τις δύο χώρες, το Μεξικό μάλλον προσφέρει περισσότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom