Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπέρα σας
Θέλω να ταξιδέψω στην Ολλανδία με τη σύζυγό μου ( σύμφωνο συμβίωσης ) τον ερχόμενο Απρίλιο. Είμαι Έλληνας πολίτης κ η Νάταλι Ρωσίδα με μπλέ βεβαίωση εν αναμονή της κανονικής άδειας παραμονής. Έχω κάποιες αποριες εαν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
Μπορούμε να ταξιδέψουμε κ αν όχι γιατί? Τι έγγραφα χρειάζονται για το ταξίδι αυτό? Που μπορώ να απευθυνθώ για να έχω έγκυρη ενημέρωση?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημερα,
Επειδη γενικα η αδειες διαμονης ειναι περιεργο φρουτο και προσωπικα εχει χρεαστει να περιμενω κ τρελα διαστηματα, εγω θα σου προτεινα να κανει η συζυγος αιτηση για βιζα στην Ολλανδικη πρεσβεια.
Δεν ειναι κατι το τρομερο σαν διαδικασια κ εφοσον ειστε παντρεμενοι δεν συντρεχει δηλαδη λογος να φοβουνται οτι θα μεινει εκει μονιμα λογικα θα την παρει σχετικα ευκολα.
 

Aronita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να σας ρωτήσω κάτι αν ξέρετε να μου απαντήσετε, θέλω να πάω ταξίδι με τον άντρα μου και το παιδί μου εγώ και το παιδί μου έχουμε ελληνική επικοτητα και ο άντρας μου έχει πάρει τώρα δελτίο διανομής σύζυγος Έλληνα πολίτη... μπορεί να ταξιδέψει μαζί μας?
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Να σας ρωτήσω κάτι αν ξέρετε να μου απαντήσετε, θέλω να πάω ταξίδι με τον άντρα μου και το παιδί μου εγώ και το παιδί μου έχουμε ελληνική επικοτητα και ο άντρας μου έχει πάρει τώρα δελτίο διανομής σύζυγος Έλληνα πολίτη... μπορεί να ταξιδέψει μαζί μας?
Αν το ταξιδι ειναι σε χωρα της ΕΕ ναι δεν υπαρχει περιορισμος.
Καταλαβαινω οτι το "δελτιο διαμονης" ειναι κανονικη αδεια διαμονης σε μορφη ID/ταυτοτητας, ετσι δεν ειναι ?
 

Aronita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αν το ταξιδι ειναι σε χωρα της ΕΕ ναι δεν υπαρχει περιορισμος.
Καταλαβαινω οτι το "δελτιο διαμονης" ειναι κανονικη αδεια διαμονης σε μορφη ID/ταυτοτητας, ετσι δεν ειναι ?
Ναι είναι μέλος οικογένειας Έλληνα συζύγου..

Στην Αγγλία θέλουμε να πάμε
 
Last edited by a moderator:

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Στην Αγγλία θέλουμε να πάμε
Για την Αγγλια o συζυγος θα χρειαστει βιζα απο την Αγγλικη Πρεσβεια εδω, δεν μπορει να ταξιδεψει μονο με την αδεια διαμονης. Δεν ξερω ποτε προγραματιζεις το ταξιδι αλλα θα σου προτεινα να το κανει αμεσα γιατι η συγκεκριμενη διαδικασια μπορει να διαρκεσει κ εβδομαδες.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε ολους, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση η οποια μας εχει ταλαιπωρησει πολυ και ακομα δεν μας εχςι απαντήσεις με σαφήνεια κανενας φορεας. Η κοπέλα μου με την οποια εχουμε σύμφωνο συμβίωσης εχει μπλε βεβαίωση και περιμενουμε την αδεια διαμονης. Επισης εχει διπλη υπηκοότητα τουρκικη και σκοπιανή το διαβατήριο της ειναι σκοπιανό, στο μεσοδιαστημα οσο θαπιο περιμένουμε την αδεια διαμονής μπορεί να ταξίδεψει σε αλλη χωρα εκτός των δυο χωρών καταγωγής της; εχω παρει διαφορετικες απαντησεις απο διαφορετικους φορεις και εχω μπερδευτεί πολυ. Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Γεια σε ολους, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση η οποια μας εχει ταλαιπωρησει πολυ και ακομα δεν μας εχςι απαντήσεις με σαφήνεια κανενας φορεας. Η κοπέλα μου με την οποια εχουμε σύμφωνο συμβίωσης εχει μπλε βεβαίωση και περιμενουμε την αδεια διαμονης. Επισης εχει διπλη υπηκοότητα τουρκικη και σκοπιανή το διαβατήριο της ειναι σκοπιανό, στο μεσοδιαστημα οσο θαπιο περιμένουμε την αδεια διαμονής μπορεί να ταξίδεψει σε αλλη χωρα εκτός των δυο χωρών καταγωγής της; εχω παρει διαφορετικες απαντησεις απο διαφορετικους φορεις και εχω μπερδευτεί πολυ. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Καλησπερα, η Μπλε βεβαιωση οντως σου δινει την δυνατοτητα να ταξιδεψεις μονο προς την χωρα καταγωγης σου, παλαιοτερα σου ελεγαν και υπηρχε και οδηγια απο την αστυνομια οτι δεν επιτρεπεται να ταξιδεψεις αλλου, χωρις ομως να υπαρχει καποια διοικητικη πραξη η' ταξιδιωτικη οδηγια που να στο απαγορευει. Ομως επειδη επρεπε να παω καποτε σε τριτη χωρα εκανα ενα τετοιο ταξιδι περνοντας βιζα απο την πρεσβεια της χωρας του προορισμου και οντως πηγα κ γυρισα αλλα ειναι μια διαδικασια που θα σου συνιστουσα να αποφυγεις γιατι καμμια ενδιαμεση χωρα εστω κ Ευρωπαικη δινει αξια στην βεβαιωση, ουτε καν ξερουν τι ειναι.
Εαν οντως δεν εχεις αλλη επιλογη θα σου συνιστουσα να παει τουλαχιστον στο Υπουργειο Εξωτερικων και να μεταφρασει την βεβαιωση στην γλωσσα της χωρας που ειναι να επισκεφθει και στα Αγγλικα για να την εχει μαζι της.
 

Aronita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πήρα τηλέφωνο στην αγγλική πρεσβεία και τους είπα για μια βίζα online που γίνετε βίζα εισόδου για των σύζυγο μου που είναι αλβανός... Ποιός ξέρει να την κάνει αυτή τη βίζα να με βοηθήσει...
 

Negrivika

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την Κύπρο, ελπίζω ότι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Είμαι πολίτης της Ρωσίας και διαμένω νόμιμα στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή έχω ένα μπλε βεβαίωση με οπόια περιμένω την έκδοση κάρτας άδειας παραμονής. Μπορώ, με αυτή την βεβαίωση, να πετάω στη Λάρνακα για 1 εβδομάδα, με εισιτήριο επιστροφής και την κρατιση του ξενοδοχείου;
 

Andon123

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα έχω αλβανικό διαβατήριο και η άδεια διαμονής μου έχει λήξει, έχω κατάθεση για την έκδοση νέας και έχω μια βεβαίωση που το αποδεικνύει αυτό όχι όμως την ίδια την άδεια, μπορώ μόνο με το διαβατήριο να ταξιδέψω στην Ουγγαρία ή όχι λόγω της άδειας διαμονής; Όσο πιο άμεσα απαντούσαμε τόσο περισσότερο θα βοηθήσετε
 

Romeopeq

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Asia
Ονειρεμένο Ταξίδι
Asia
Με την βεβαίωση δεν μπορείς να ταξιδέψεις..μπορεις να πας Αλβανία να περάσεις τα σύνορα να μπεις κ να βγεις ..με την σφραγίδα έχεις τρεις μήνες προθεσμία αν έχεις σφραγίδα
Καλησπέρα έχω αλβανικό διαβατήριο και η άδεια διαμονής μου έχει λήξει, έχω κατάθεση για την έκδοση νέας και έχω μια βεβαίωση που το αποδεικνύει αυτό όχι όμως την ίδια την άδεια, μπορώ μόνο με το διαβατήριο να ταξιδέψω στην Ουγγαρία ή όχι λόγω της άδειας διαμονής; Όσο πιο άμεσα απαντούσαμε τόσο περισσότερο θα βοηθήσετε
 

Ridvan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα άν μποριτεαι λιγω Βοήθεια σάς θελω

Είμαι Στην Ελλάδα Έχω μία μπλε βεβεοσι μπορώ να κάνω ένα Ταξίδι Στην Γερμανία
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom