Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Eris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Θέλω να πάω Ιρλανδία και είμαι Αλβανός με διαβατήριο με ταυτότητα ομογενούς μπορώ να πάω να κάτσω ένα μήνα και να γυρίσω;
Τι διαβατήριο έχεις δηλαδή? Αλβανικό η Ελληνικό? Εάν έχεις Αλβανικό θα πρέπει να πάρεις βίζα για την Ιρλανδία. Και μετά θα κάτσεις όσο ορίζει το όριο της βίζας.
 

Eris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Λοιπόν, τελικά πήγα ταξίδι με την βεβαίωση, μέσω Αλβανίας, στην Ισπανία και από εκεί γύρισα απευθείας Ελλάδα. Την βεβαίωση την έδειξα μόνο στην Ελλάδα όταν έφυγα και στην Αλβανία επίσης(μεταφρασμένη στα αγγλικά) όταν ήταν να πάω Ισπανία. Στη δε Ισπανία δεν κοίταξαν τίποτα άλλο πέραν από το διαβατήριο μου, ουτε όταν μπήκα, ούτε όταν βγήκα.

Στο γυρισμό από Ισπανία σε Ελλάδα λόγω Shengen, δεν εχει έλεγχο στην Ελλάδα.

Οπότε παιδιά εάν θέλετε να ταξιδέψετε με τη βεβαίωση (εάν δεν σας αφήσουν απευθείας από Ελλάδα στο αεροδρόμιο), μπορείτε να πάτε μεσω της χώρας καταγωγής σας και να γυρίσετε πίσω Ελλάδα, εάν το ταξίδι είναι σε χώρα της Shengen. Εάν είναι σε άλλη τρίτη χώρα τότε καλό είναι να γυρίσετε πίσω μέσω της χώρας καταγωγής σας(μιας και από κει θα περάσετε από έλεγχο της αστυνομίας στην άφιξη σας στο αεροδρόμιο). Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι πιστευει και παίρνει το δικό του ρίσκο.

Η αναμονή όμως για την ανανέωση της άδειας παραμονής έχει φτάσει στα όρια της. Και δεν μπορούν να μας εμποδίζουν να ταξιδεύουμε ελεύθερα και να μας κρατάνε ομήρους! Εγώ περιμένω 8 μήνες. Ακόμα και ο αστυνομικός στο αεροδρόμιο μου λέει καλά 8 μήνες για να σου κάνουν μια ανανέωση 2ης γενιάς?
 

Blubrd

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα,
Σε πέντε μέρες ταξιδεύουμε με τον σύντροφό μου στην χώρα του, Η οποία είναι έκτος ΕΕ.
Έχει το διαβατήριο του Και την μπλε βεβαίωση την οποία και του την έδωσαν το καλοκαίρι του ‘23. Την αίτηση για την 2ετή άδεια παραμονής την έκανε Μάιο του ‘22. ( Το έχουν ξεφτιλίσει , όταν θα την παραλάβει θα κοντεύει να λήξει ) Anyways,
Για να πάμε στην χώρα του Υπήρχαν μόνο πτήσεις με ενδιάμεση στάση σε χώρα εκτός ΕΕ. Θέλαμε επειδή θα έχουμε πολλές ώρες αναμονή στο αεροδρόμιο (12Ω), Να βγούμε έξω στην πόλη, Όμως αν κατάλαβα καλά αν συμβεί αυτό θα έχει πρόβλημα στην επιστροφή στην Ελλάδα;
Επιπλέον μας έχουνε κάνει δώρο 2 Εισιτήρια για Ρώμη 3 νύχτες/4μέρες τον Γενάρη. Θα υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψουμε ως Ιταλία με την βεβαίωση και το διαβατήριο του;
Δεν ξέρω αν είναι σημαντικό ή έχει σημασία αλλά να σημειώσω Ότι το διαβατήριο του βρίσκεται τρίτο σε ισχυρή θέση παγκοσμίως..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ότι το διαβατήριο του βρίσκεται τρίτο σε ισχυρή θέση παγκοσμίως..
Δλδ έχει γερμανικό ή ισπανικό διαβατήριο; Και τι εθνικότητας είναι τελικά; Για να μπορέσουμε να λύσουμε τη σπαζοκεφαλιά.
Το δικό μου το διαβατήριο είναι 8ο σε ισχύ. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δλδ έχει γερμανικό ή ισπανικό διαβατήριο; Και τι εθνικότητας είναι τελικά; Για να μπορέσουμε να λύσουμε τη σπαζοκεφαλιά.
Το δικό μου το διαβατήριο είναι 8ο σε ισχύ. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει.
Εκτός ΕΕ @Sassenach77 :bleh:
Έλα, είμαστε εξπερ εμείς στις σπαζοκεφαλιες.

Είναι Νότια Κορέα, σωστά?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είναι Νότια Κορέα, σωστά?
Ναι, το αμόρε είναι νοτιοκορεατης. Αυτό μας το έδωσε στυγνα!
Απο κει και πέρα εγώ έχω διαβατήριο 8ο σε παγκόσμια ισχύ. Δεν μπορεί, θα έχει σημασία και αυτό στην υπόθεση!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ε νικάει.
Τέλος πάντων. @Blubrd αν διαβάσεις 2 σελίδες πιο πριν στο παρόν θέμα θα βρεις παρόμοια με την ερώτησή σου συζήτηση.
 

Carlisss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση παιδιά καθώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη πουθενά! Η εταιρία στην οποία εργάζομαι στην Ελλάδα έχει ένα έργο στην χώρα της Κροατίας. Εγώ θέλω να πάω για δουλειά εκεί αλλά το διαβατήριο μου είναι αλβανικό και η άδεια παραμονής μου δεν έχει βγει ακόμα περιμένω 6 μήνες μπορώ να ταξιδέψω στην Κροατία με την βεβαίωση η θα έχω θέμα? Παρακαλώ κάθε άμεση απάντηση θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια για εμένα!
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.317
Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση παιδιά καθώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη πουθενά! Η εταιρία στην οποία εργάζομαι στην Ελλάδα έχει ένα έργο στην χώρα της Κροατίας. Εγώ θέλω να πάω για δουλειά εκεί αλλά το διαβατήριο μου είναι αλβανικό και η άδεια παραμονής μου δεν έχει βγει ακόμα περιμένω 6 μήνες μπορώ να ταξιδέψω στην Κροατία με την βεβαίωση η θα έχω θέμα? Παρακαλώ κάθε άμεση απάντηση θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια για εμένα!
Άμεση απάντηση: Όχι

Έμμεσα μπορείς να πας από Αλβανία αν η Κροατία σου επιτρέπει την είσοδο με το αλβανικό διαβατήριο ή/και βίζα.

Δηλαδή Ελλάδα<->Αλβανία (επιτρέπεται με μπλε βεβαίωση) και Αλβανία<->Κροατία. Όχι τράνζιτ στην Αλβανία αλλά με κανονική είσοδο.

Οτιδήποτε άλλο το ρισκάρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom