Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Έχω να ανέβω Αθήνα πολλά χρόνια! Υπάρχουν προτάσεις για παλιά και νέα εστιατορια και ταβερνες που αξίζει να δοκιμάσουμε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Έχω να ανέβω Αθήνα πολλά χρόνια! Υπάρχουν προτάσεις για παλιά και νέα εστιατορια και ταβερνες που αξίζει να δοκιμάσουμε?
Περιοχή;Είδος κουζίνας;Μπάτζετ;Η ερώτηση είναι πολύ γενική για την Αθήνα αλλά και για οποιοδήποτε μέρος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβό (καλά όχι επιπέδου funky ή Σπονδης) αλλά το καλύτερο εστιατόριο που εχω φάει στην Ελλάδα είναι το περουβιανικο Huaca στο Παγκράτι. Από αυτά που τρως και το μνημονεύεις για μήνες, εύκολα στεκόταν ως τοπ-10 εστιατοριο στη Λίμα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ακριβό (καλά όχι επιπέδου funky ή Σπονδης) αλλά το καλύτερο εστιατόριο που εχω φάει στην Ελλάδα είναι το περουβιανικο Huaca στο Παγκράτι. Από αυτά που τρως και το μνημονεύεις για μήνες, εύκολα στεκόταν ως τοπ-10 εστιατοριο στη Λίμα.
Πήγα πριν λίγο καιρό (μέσω του Dine Athens) και μου άρεσε πολύ. Πρώτη φορά δοκίμασα Nikkei κουζίνα. Βέβαια εσένα σε βλέπω υπερενθουσιαστηκες κι εκπλήσσομαι λίγο και με το πόσο υψηλά το κατατάσσεις! Επίσης δε νομίζω ότι το λες και πολύ ακριβό (τα περισσότερα πιάτα κάπου 13€)...Βρε μπας κ μιλάμε για άλλο; :bleh:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Περιοχή;Είδος κουζίνας;Μπάτζετ;Η ερώτηση είναι πολύ γενική για την Αθήνα αλλά και για οποιοδήποτε μέρος.
Θα μένω Βύρωνα και θα κινούμαι κυρίως στο κέντρο αλλά δεν έχω θέμα να πάω σε οποιαδήποτε περιοχή αν αξίζει το κόπο το φαΐ. Για διακοπες έρχομαι!
Επίσης είμαι ανοικτή σε οποιαδήποτε εισήγηση. Από χασαποταβερνα μέχρι κυριλέ. Αν θα έβαζα μπάτζετ δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ το άτομο και αυτό με τη προοπτική να παραμιλουσα για το φαΐ για καμιά βδομάδα:)
Επίσης δεν απορρίπτω οποιαδήποτε κουζίνα... όπως καταλαβαίνεις μου αρέσει το φαΐ γενικότερα:)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ακριβό (καλά όχι επιπέδου funky ή Σπονδης) αλλά το καλύτερο εστιατόριο που εχω φάει στην Ελλάδα είναι το περουβιανικο Huaca στο Παγκράτι. Από αυτά που τρως και το μνημονεύεις για μήνες, εύκολα στεκόταν ως τοπ-10 εστιατοριο στη Λίμα.
Ευχαριστώ! Θα το βάλω στο πρόγραμμα. Λογικά θα μένω κοντά!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα πριν λίγο καιρό (μέσω του Dine Athens) και μου άρεσε πολύ. Πρώτη φορά δοκίμασα Nikkei κουζίνα. Βέβαια εσένα σε βλέπω υπερενθουσιαστηκες κι εκπλήσσομαι λίγο και με το πόσο υψηλά το κατατάσσεις! Επίσης δε νομίζω ότι το λες και πολύ ακριβό (τα περισσότερα πιάτα κάπου 13€)...Βρε μπας κ μιλάμε για άλλο; :bleh:
Συνήθως (μην πω πάντα) στο dine Athens βάζουν τα χειρότερα πιάτα πάντως, οικονομικα σχετικά μενού αλλά πολύ υποδεέστερα ποιοτικά. Δε μιλάω για το συγκεκριμένο, αλλά γενικώς. Εμάς μας ήρθε 65€/άτομο, το κατατάσσω στα ακριβά προς πολυ ακριβά. Από τα λίγα που τα άξιζε πάντως και με το παραπάνω. Σε φάση μεγαλούτσικων τάπας είναι οι μερίδες θέλει περίπου 4 κατ άτομο για να χορτάσεις. Εξαιρετικός μπάρμαν και κοκτέιλ btw και στο φαγητό φοβερά φρέσκια η πρώτη ύλη. Ωραίος χωρος αλλά μικροσκοπικος, εμείς βέβαια πήγαμε χειμώνα και μπορούσες να φας μόνο μέσα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ποιοτικό στην τιμή του και οι Ψαράδες στο Φάληρο, δημιουργική κουζίνα με βάση ψαρικά, με την κάρτα του αθηνοραματος έχεις και 25% έκπτωση και είναι τρομερό bargain , βγαίνει στα 28-32€/άτομο, για τέτοια ποιότητα δεν υπάρχει.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Φαίνεται να είναι ανοικτό από τη σελίδα τους στο FB. Ομολογώ ότι φαίνεται δελεαστικό και τα κοκτέιλ πειρασμός!

Ευχαριστώ για τις εισηγήσεις! Θα τα ψάξω!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Θα μένω Βύρωνα και θα κινούμαι κυρίως στο κέντρο αλλά δεν έχω θέμα να πάω σε οποιαδήποτε περιοχή αν αξίζει το κόπο το φαΐ. Για διακοπες έρχομαι!
Επίσης είμαι ανοικτή σε οποιαδήποτε εισήγηση. Από χασαποταβερνα μέχρι κυριλέ. Αν θα έβαζα μπάτζετ δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ το άτομο και αυτό με τη προοπτική να παραμιλουσα για το φαΐ για καμιά βδομάδα:)
Επίσης δεν απορρίπτω οποιαδήποτε κουζίνα... όπως καταλαβαίνεις μου αρέσει το φαΐ γενικότερα:)
Ας αρχίσουμε με ένα προχωρημένο μεζεδοπωλείο.Φυσαρμόνικα στην Μεσογείων/Χολαργό.Μεσαίου κόστους.Έχει και κοκτέιλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom