Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Για naked δε ξέρω αλλά χτες έφαγα καταπληκτικά στο «Κιτς και σ’έφαγα». Ένα μαγαζί στο οποίο είχα αρκετά χρόνια να πάω και με εξέπληξε. Έχει κάνει στροφή προς το γκουρμέ.
Συμφωνώ απολύτως. Είχα πάει κι εγώ πριν από 1 χρόνο περίπου και μου άρεσε πάρα πολύ το φαγητό και η λίστα κρασιών του.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει - σε απλά ελληνικά - τι θα πει αυτή η λέξη;
Από slang.gr
φασαίος
Ο φέρων τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα μιας ομάδας συνήθως εναλλακτικής και αντεργκράουντ αλλά ταυτόχρονα ίν.
Ο φασαίος δηλαδή δε μπορεί να ανήκει σε μια αφανή εναλλακτική ομάδα με λίγους υποστηρικτές. Αντιθέτως, ανήκει σε ομάδες που ενώ αυτοχαρακτηρίζονται αντεργκράουντ, τα εξωτερικά τους γνωρίσματα υιοθετήθηκαν από πολλούς καταλήγοντας έτσι μέινστριμ (βλέπε μούσι, τατού).
Η ιδιότητα του φασαίου ωστόσο δεν περιορίζεται στα εξωτερικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα αλλά στο γενικότερο άτιτιουντ. Ο φασαίος απαντάται σε συγκεκριμένα μαγαζιά-στέκια όπου συχνάζουν άλλα άτομα «της φάσης του», έχει συμβατά μουσικά ακούσματα με «τη φάση», πηγαίνει διακοπές σε συγκεκριμένα μέρη κλπ.
Τελευταίο και σημαντικότερο, η ιδιότητα του φασαίου δε συνίσταται στην εξωτερική εμφάνιση και στο άτιτιουντ από μόνα τους αλλά στην έλλειψη κοινωνικής ζωής και προσωπικότητας εκτός «της φάσης του». Ο φασαίος ζει, αναπνέει και τρέφεται μέσα από «τη φάση» και δε μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτή. Έτσι, ακόμα και αν κάποιος φέρει κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα φασαίου, εάν κινείται με την ίδια ευκολία έξω από τον φασαίικο κοινωνικό κύκλο, εάν έχει άλλα πράγματα και ασχολίες που τον γεμίζουν πέρα από αυτόν, δε μπορεί να χαρακτηριστεί εξολοκλήρου φασαίος.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμείς τιμούμε συχνά το Rosticceria di Salonicco, με απλά λόγια "ο Ιταλός στην Αρμενοπούλου"! Βέβαια, πηγαίνουμε μόνο όταν είναι εκεί και ο Γκαετάνο, με τον οποίο έχουμε γίνει σχεδόν φίλοι με το πέρας των ετών και μας αρέσει το αλμπενί του!
Είχα πάει παλιά στον Γκαετάνο που ήταν και συμφοιτητής μου αλλά η pasta του δε μου άρεσε καθόλου. Είπα να του δώσω άλλες δυο ευκαιρίες χρόνια αργότερα , κανεις από την παρέα δεν έμεινε ευχαριστημένος.
Κατ’εμέ για το καλύτερο ιταλικό της πόλης σε τιμές προηγούμενης δεκαετίας προτείνω με κλειστά μάτια το Santa Rita, με τρία τραπεζάκια όλα κι ολας. Ο τύπος είναι εξαιρετικός. Βρίσκεται λίγο κάτω από το γήπεδο του παοκ. Επιβάλλεται η κράτηση. Το καλοκαίρι βγάζει και δυο τραπέζια έξω.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
443
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είχα πάει παλιά στον Γκαετάνο που ήταν και συμφοιτητής μου αλλά η pasta του δε μου άρεσε καθόλου. Είπα να του δώσω άλλες δυο ευκαιρίες χρόνια αργότερα , κανεις από την παρέα δεν έμεινε ευχαριστημένος.
Κατ’εμέ για το καλύτερο ιταλικό της πόλης σε τιμές προηγούμενης δεκαετίας προτείνω με κλειστά μάτια το Santa Rita, με τρία τραπεζάκια όλα κι ολας. Ο τύπος είναι εξαιρετικός. Βρίσκεται λίγο κάτω από το γήπεδο του παοκ. Επιβάλλεται η κράτηση. Το καλοκαίρι βγάζει και δυο τραπέζια έξω.
Ω ! Δεν το ήξερα αυτό αλλά θα κανονίσω να πάω σύντομα!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom