Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Α, δεν το έχω προσέξει! Έχει και να κάτσεις; Ή μόνο χέρι; Θα δοκιμαστεί στα κοντά...
Ναι έχω κάτσει, έχει έξω 5-6 τραπεζάκια. Συνήθως δίνει στο τέλος και γλυκό μασκαρπόνε με νουτέλα. (σε μας που ήμασταν παρέα 4 άτομα έτυχε και στις 2 επισκέψεις μας)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Έχει και να κάτσεις;
Οπως έχει ήδη απαντηθεί από τον @Laloa έχει μερικά τραπεζάκια έξω για να καθήσεις και πρέπει να καθήσεις για να τη φας ζεστή μόλις την πάρεις.Οι salentines (σαντουϊτσάκια από ζυμάρι πίτσας) αν δεν καταναλωθούν άμεσα (αλλά τυλιχτούν και κατά συνέπεια "νοτίσουν") αρχίζουν να λασπώνουν και δεν τρώγονται.Αν πεινάς πολύ τρως σχετικά εύκολα δύο αλλά αυτό κοστίζει γιατί οι τιμές είναι τσιμπημένες.Δοκίμασε και την Salsiccia με δική τους σάλτσα,και η Prawns είναι πολύ καλή αλλά ξεφεύγει στην τιμή.Η πίτσα που κάνουν είναι Napolitana (με φουσκωμενο αλευρακι στις άκρες),και αυτή πολύ νόστιμη.Πάντα υπάρχει κερασματακι κατά την αναμονή.Το γλυκό του πολύ καλό και αυτό με νουτέλα και μασκαρπόνε .Ο ιδιοκτήτης/μάστορας έχει προϋπηρεσία στο Ποζέλι.Γενικά αξίζει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Οπως έχει ήδη απαντηθεί από τον @Laloa έχει μερικά τραπεζάκια έξω για να καθήσεις και πρέπει να καθήσεις για να τη φας ζεστή μόλις την πάρεις.Οι salentines (σαντουϊτσάκια από ζυμάρι πίτσας) αν δεν καταναλωθούν άμεσα (αλλά τυλιχτούν και κατά συνέπεια "νοτίσουν") αρχίζουν να λασπώνουν και δεν τρώγονται.Αν πεινάς πολύ τρως σχετικά εύκολα δύο αλλά αυτό κοστίζει γιατί οι τιμές είναι τσιμπημένες.Δοκίμασε και την Salsiccia με δική τους σάλτσα,και η Prawns είναι πολύ καλή αλλά ξεφεύγει στην τιμή.Η πίτσα που κάνουν είναι Napolitana (με φουσκωμενο αλευρακι στις άκρες),και αυτή πολύ νόστιμη.Πάντα υπάρχει κερασματακι κατά την αναμονή.Το γλυκό του πολύ καλό και αυτό με νουτέλα και μασκαρπόνε .Ο ιδιοκτήτης/μάστορας έχει προϋπηρεσία στο Ποζέλι.Γενικά αξίζει.
Από τον καιρό του Μαμαλάκη έχω να χαρώ τέτοιες περιγραφές, απορώ που δεν υπάρχει ακόμη ένα θρεντ να σε παρακολουθούμε και να μαθαίνουμε (και εκτός Θεσσαλονίκης αν υπάρχει υλικό)
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Αγαπάμε Salento! Επίσης, να ξέρετε ότι δεν κάνει delivery! Για πακέτο αν θες, τους καλείς και στα ετοιμάζουν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ και καιρό το μαγαζί έχει κλείσει. Εμαθα ότι το έχει πάρει η ομάδα του Γλυκάνισου - Marea Sea Spirit και το ετοιμάζουν για κρεατάδικο.
Προτείνω όμως να πας στο L'albero de la vita με ωραίο εστιατορικό χώρο εσωτερικά αλλά κυρίως πίσω στην όμορφη αυλή,κατάλογος συμμαζεμένος,κρέατα. Το φαγητό είναι από αξιοπρεπέστατο έως πολύ καλό.


Αν το επισκεφθείς σήμερα οι παλιές καλές σου αναμνήσεις δεν θα επαληθευθούν. Πρόσφατα πήγα και με λύπη διαπίστωσα ότι αφαίρεσαν το υπέροχο μωσαϊκό στο πάτωμα και το αντικατέστησαν με ένα πλακάκι νεοταβέρνας,ο δε κατάλογος χιλιοπαιγμένος.Δεν το προτείνω.
Αλλες προτάσεις
Οδύσσεια,συμπαθητικό εναλλακτικό μεζεδοπωλείο,με βαρέλι την Κερκυραϊκή Ζυθοποιία και την Χάρμα από Χανιά και κάμποσα μπουκάλια από μικροζυθοποιίες.
Κάνουλα,πολύ καλό φαγητό με πιάτα που έχουν πολίτικες επιρροές και δεν τα βρίσκεις εύκολα (χουνκιαρ μπεγεντί,γιαουρτλού,λαχμαντζούν,συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια,άγριο ρύζι,μαραθόπιτα, μελωμένη φέτα,,σαλάτα υγείας,κοτόπουλο Αρχέστρατος)
Νάμα,εναλλακτικό εστιατόριο με σοβαρή δημιουργική κουζίνα, Κατάλογος μικρός, με πρωτότυπα πιάτα (τσιζκεικ με χώμα ελιάς-κάπαρη-κρέμα φέτας-μαρμελάδα ντομάτας,μύδια με αμπελόφυλλο,χταπόδι με κρέμα μελιτζάνας,λαβράκι με κρέμα σκόρδου-λεντινούλες-γλυκό κρασί,γαρίδες με κρέμα τραχανά και αποξηραμένα βασιλομανίταρα,μπακαλιάρος με ρυζότο λεμονιού)
Δέκα Τραπέζια,μεζεδοπωλείο με μικρό κατάλογο με περίπου 20 πιάτα, όλα σε μέγεθος μεζέ και όχι μερίδας, έχει επιλογές για ψάρι και κρέας.
Κρόνος,αξιοπρεπής οικογενειακή ταβέρνα με ιστορία.Κλασσική κουζίνα,γύρος καλός,σουτζουκάκια πολύ νόστιμα,εξαιρετικοί λαχανοντολμάδες και αν σ'αρέσει η ρετσίνα τα βαρέλια της είναι δίπλα από τα τραπέζια.Φοβερή διακόσμηση εσωτερικά με πάρα πολλά αντικείμενα του προηγούμενου αιώνα.
Σούπερ και τα δύο, να τον ακούτε το γέροντα τον κινούμενο σχέδιο.
Δέκα Τραπέζια: απέριττο αλλά μοντέρνο, πρωτότυπο μενού, μικροί αλλά θαυματουργοί μεζέδες, ξεχωρίσαμε το μοσχοχτάποδο και το μαρινάτο γαύρο με σταμναγκάθι. Κέρασμα και για το καλώς ήρθατε και για το καλώς να φύγετε, πολύ καλό σέρβις. Πολύ ποιοτική επιλογή και ακριβή δεν τη λες για τέτοια ποιότητα (19 ευρώ).

Κάνουλα: Αυτό το είδαμε απέξω και λέμε "κάποιο λάθος θα έκανε ο σύντροφος Σνούπις" γιατί φαίνεται για καφενείο που για διακόσμηση έχει ζωγραφιές που έκαναν παιδάκια από το γειτονικό παιδικό σταθμό. Τα φαινόμενα απατούν: μαμαδίστικο φαγητό α λα ανατολίτικα, ορισμένα πρωτότυπα πιάτα και όλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μαγειρεμένα. Το κοκκινιστό από τα καλύτερα που έχω φάει (με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας), έκπληξη η ποιότητα της σαλάτας "υγείας" με τα φύκια (στα καλύτερα ασιατικά στην Αθήνα δύσκολα βρίσκεις τόσο φρέσκο φύκι) και τη σως σόγια και λεμόνι, το συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια κλασική συνταγή αλλά έλιωνε, σκέτη τελειότητα.

Θεσσαλονική, πόλη για να τρως, να σε κερνάνε ;) και να παίρνεις 3.1 κιλά σε 36 ώρες (και περπάτησα 17 χιλιόμετρα κι έκανα ποδήλατο άλλα 6,5 πώς γκένεν αυτό; ).
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σούπερ και τα δύο, να τον ακούτε το γέροντα τον κινούμενο σχέδιο.
Δέκα Τραπέζια: απέριττο αλλά μοντέρνο, πρωτότυπο μενού, μικροί αλλά θαυματουργοί μεζέδες, ξεχωρίσαμε το μοσχοχτάποδο και το μαρινάτο γαύρο με σταμναγκάθι. Κέρασμα και για το καλώς ήρθατε και για το καλώς να φύγετε, πολύ καλό σέρβις. Πολύ ποιοτική επιλογή και ακριβή δεν τη λες για τέτοια ποιότητα (19 ευρώ).

Κάνουλα: Αυτό το είδαμε απέξω και λέμε "κάποιο λάθος θα έκανε ο σύντροφος Σνούπις" γιατί φαίνεται για καφενείο που για διακόσμηση έχει ζωγραφιές που έκαναν παιδάκια από το γειτονικό παιδικό σταθμό. Τα φαινόμενα απατούν: μαμαδίστικο φαγητό α λα ανατολίτικα, ορισμένα πρωτότυπα πιάτα και όλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μαγειρεμένα. Το κοκκινιστό από τα καλύτερα που έχω φάει (με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας), έκπληξη η ποιότητα της σαλάτας "υγείας" με τα φύκια (στα καλύτερα ασιατικά στην Αθήνα δύσκολα βρίσκεις τόσο φρέσκο φύκι) και τη σως σόγια και λεμόνι, το συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια κλασική συνταγή αλλά έλιωνε, σκέτη τελειότητα.

Θεσσαλονική, πόλη για να τρως, να σε κερνάνε ;) και να παίρνεις 3.1 κιλά σε 36 ώρες (και περπάτησα 17 χιλιόμετρα κι έκανα ποδήλατο άλλα 6,5 πώς γκένεν αυτό; ).
Ευτυχώς που έρχεστε και εσείς οι Αθηναίοι στην πόλη μας και μαθαίνουμε και εμείς οι Θεσσαλονικείς που μπορούμε να φάμε τίμια!
Δεν εχω παει σε κανένα από τα 2 που προτάθηκαν με τόσο θετικά σχόλια και τα τσέκαρε ήδη ο Γιώργος!! Θα τα τιμήσω ομως σύντομα...
Στο L'albero de la vita όμως εχω πάει πρόσφατα και εχω να πω ότι τα παντα είναι πολύ ακριβά και οι ποσότητες είναι πολύ μικρές!
3 άτομα με μια φιάλη κρασί (των 30 €) πληρώσαμε 147 €! Το μόνο που άξιζε πράγματι τα λεφτά της ήταν η μοσχαρίσια κοπή που ψήθηκε και σερβιρίστηκε άψογα!!
Οι σαλάτες ήταν μικρές και γευστικά πολύ μπερδεμένες. Θα του δώσω αλλη μια ευκαιρία με άλλες επιλογές...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Στο L'albero de la vita όμως εχω πάει πρόσφατα και εχω να πω ότι τα παντα είναι πολύ ακριβά
Σίγουρα είναι ακριβό εστιατόριο και έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει μία αύξηση στις τιμές του συγκριτικά με το περασμένο φθινόπωρο γύρω στο 10%.Σε πρόσφατη επίσκεψη 4 ατόμων πληρώσαμε 42 ευρώ περίπου το άτομο, παίρνοντας 700 γρ μοσχάρι,2 κρασιά των 27 ευρώ,ριζότο,σαλάτα,τυρί και 2 γλυκά.Το θεωρώ όμως σαφώς καλύτερο από παρόμοια εστιατόρια (Oψοποιών,Iberico,Picanha).Eχω ακούσει ότι καλό "κρεατάδικο" και με καλές τιμές είναι Το Στέκι στον Τρίλοφο,αν τυχόν πάω θα ενημερώσω για να μην περιμένεις άφιξη Αθηναίων ή άλλων επισκεπτών για τη σχετική πληροφόρηση.:)Πάντως ο @Yorgos έφαγε πολύ καλά, όπως είπε, εκεί που πήγε,έφυγε και ευχαριστημένος και πιο παχουλός :haha:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το Στέκι το έχω κι εγώ στο μυαλό μου, αν πας πριν από μένα ενημέρωσε να ξέρουμε αν αξίζει.
Επίσκεψη (μετά από 4-5 μηνες) το Σάββατο στο Οψοποιών, η ίδια (πολύ καλή) ποιότητα, οι ίδιες πάνω κάτω (ακριβές) τιμές, δυσκολία (όπως και παλαιότερα, λίγο καλύτερα τώρα) να βρεις τραπέζι, η ευχάριστη έκπληξη ήταν η βελτίωση του service που έπασχε στο νέο μαγαζί.
Το θεωρώ ανωτέρω από το Albero στο θέμα του φαγητού, αλλά γούστα είναι αυτά
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μία πολύ καλή μπυραρία είναι η Beer Fabrica στις Συκιές! Έχει πολύ καλή ποικιλία ελληνικών ζυθοποιειων!
Βρέθηκα επιτέλους μετά από καιρό που το έλεγα σ' αυτό το ναό της μπύρας.
Πολύ καλή περιποίηση και γνώση από το προσωπικό, ετικέτες τόσες όσες να χορτάσει το μάτι και το στομάχι σου, σε συνδυασμό με ωραία πιάτα και συνοδευτικά. Πολύ καλή επιλογή!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
τα βομβιδια στο στενο εκει καθετα στην Αριστοτελους ( Βασιλέως Ηρακλείου ??) υπαρχει ακομα? και πιο διπλα ενας τυπος που εφτιαχνε θεικη μπουγατσα.... ( Σερραϊκόν )

καλα απο τα μαγαζια που λετε ελαχιστα ξερω..... μεγαλωσαμε μαλλον
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα βομβίδια υπάρχουν, βέβαια από ποιότητα δεν πολυλέει.
Για λαδόκολλα - λαϊκή φάση, θα πρότεινα το "Απ' το Κορδελιό στο Χαρμάνκιοι" στο Κορδελιό (τελείως εκτός κέντρου προφανώς), ειδικά τις πανσέτες που είναι σαν τσιγαρόχαρτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom