Ρουμανία Εστιατόρια και tips για Βουκουρέστι;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας!!βλεπω ότι έχουν αναφερθεί μερικά εστιατόρια στο Βουκουρεστι αλλά ειναι σε παλιότερες αναρτήσεις.εκτος απο αυτά υπάρχει κάποιος να μου προτείνει μερικά μέρη ακόμη για καφέ ,μπυρα και φαγητό;έχω βρει μερικά απο το TripAdvisor αλλα προτιμώ καλύτερα την συμβουλή του αγαπημένου μας φορουμ
Γεια! Κάνε αναζήτηση στα μηνύματα που έχει γράψει η @villi ;)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να κάνει μια επικαιροποίηση στα εστιατόρια, μπαρ και καφετέριες που αξίζει να επισκεφτούμε στο Βουκουρέστι;
Σας ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να κάνει μια επικαιροποίηση στα εστιατόρια, μπαρ και καφετέριες που αξίζει να επισκεφτούμε στο Βουκουρέστι;
Σας ευχαριστώ.


Καλησπέρα,
must στο Βουκουρεστι ειναι το caru cu bere,για την αρχιτεκτονικη που εχει μεσα και μονο ειναι αξιοθεατο περα απο εστιατοριο,με τα βιτρο,την ξυλινη σαλα,τους πολυελαιους σαν να μπαινεις σε παλατι.Εχει παραδοσιακες ρουμανικες γευσεις με κοτσια ,ποικιλιες κρεατικων,σπιτικη μπιρα και οποσδηποτε να παρεις στο τελος του ρουμανικους λουκουμαδες παπανοτσι.Ειναι τουριστικο σιγουρα,ειναι και ελαχιστα τσιμπημενο (για δεδομενα Ρουμανιας παντα) αλλα ειναι το πιο χαρακτηριστικο της πολης.Ακομα και να μην φατε τελικα γιατι εχει αναμονη και για φωτο απο εξω σαν κτιριο αξιζει.

Για πρωινο καφεδακι και breakfast ειναι το Μ60 που μας ειχαν προτεινει κατι ελληνες φοιτητες που πετυχαμε στον δρομο.Kανει καλο καφε και μπορειτε να πιειτε ενα καφεδακι για να οργανωθειτε γιατι το τι θα κανετε την μερα.Eιναι κοντα στην piata victoreii.

Tωρα για μπαρ δεν ξερω τι σου αρεσει γιατι δεν εχω δει το προφιλ σου τι ηλικια εχεις,τι διασκεδαση σου αρεσεις,πατε αντροπαρεα ,πας με την κοπελα σου?

Εγω επειδη πηγα με φιλους μου μπακουροπαρεα ολη η ζωη και τα μπαρ συγκεντρωνονται στην παλια πολη,θα τα δεις ολα στην σειρα ειδικα παρασκευη σαββατο.Το πιο γνωστο ειναι το vintage pub ,παρολα αυτα δεν ειναι οι πιο ποιοτητικες επιλογες αυτες.Παρολα αυτα ειναι γεματο μεθυσμενους 20χρονους,τιγκα στην βιζιτα και στα στριπτιζιδακια.
Ψαχτειτε για κλαμπακια εχει πολυ καλα τα Βουκουρεστι.

Για κοκτειλ πιο ποιοτητικες επιλογες σιγουρα υπαρχουν αλλα δεν ειναι τοσο φρεσκες οι επιλογες μου και δεν θυμαμαι.

Να πατε και στο thermae δεν ειναι προταση για ποτο,φαγητο αλλα αξιζει για διασκεδαση και χαλαρωση.


ΥΓ η ρουμανικη κουζινα ειναι χαλια δεν εφαγα καπου να τρελαθω ειναι μια κουζινα με τηγανιτα λιπη και μονο .Το παπανοτσι μου αρεσε μονο οι λουκουμαδες και αν πετυχεις καπου που να κανουν πανε κασκαβαλ παρτο αξιζει
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν ειναι ασχημη ολη η ρουμανικη κουζινα. Σε ολη την επαρχια φαγαμε πολυ ωραιο φαγητο.
Απλα στο Βουκουρεστι υπαρχουν τουριστομαγαζα που το φαι ειναι χαλια. Το Care cu Bere ειναι ενα απο αυτα, μεγαλη παγιδα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Tωρα για μπαρ δεν ξερω τι σου αρεσει γιατι δεν εχω δει το προφιλ σου τι ηλικια εχεις,τι διασκεδαση σου αρεσεις,πατε αντροπαρεα ,πας με την κοπελα σου?
Έχεις δίκιο. Θα είμαστε 2 ζευγάρια, κοντά στα 40. δεν είμαστε ούτε για κλαμπ, ούτε για ορθάδικα μπαράκια με νεολαία.
Προσωπικά μ αρέσει πολύ η μπύρα και θα έψαχνα για μαγαζιά με κραφτ μπύρες.

Για πρωινο καφεδακι και breakfast ειναι το Μ60 που μας ειχαν προτεινει κατι ελληνες φοιτητες που πετυχαμε στον δρομο.Kανει καλο καφε και μπορειτε να πιειτε ενα καφεδακι για να οργανωθειτε γιατι το τι θα κανετε την μερα.Eιναι κοντα στην piata victoreii.
Μάλλον είναι κλειστό για ανακαίνιση.
 
Last edited by a moderator:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχει να προτείνει κανένας κάποιο μαγαζί (εστιατόριο ή μπαράκι) για να αλλάξουμε χρόνο στο Βουκουρέστι;
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom