Περού Εσωτερικές πτήσεις στο Περου

D

Delmem38110

Guest
Δοκίμασε να κάνεις αγορά από το περουβιανό site με VPN και IP κάποιας πόλης του Περού.
Δυστυχώς δεν πρέπει να ειναι θεμα vpn το εχω δοκιμάσει κι εγώ αλλά κάτι φταίει με τις Ευρωπαϊκές κάρτες μας και την επαλήθευση αγοράς που εχουμε και αυτοί δεν αναγνωρίζουν. Δοκίμασα και με βρετανική κάρτα χωρίς αποτέλεσμα.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Δυστυχώς δεν πρέπει να ειναι θεμα vpn το εχω δοκιμάσει κι εγώ αλλά κάτι φταίει με τις Ευρωπαϊκές κάρτες μας και την επαλήθευση αγοράς που εχουμε και αυτοί δεν αναγνωρίζουν. Δοκίμασα και με βρετανική κάρτα χωρίς αποτέλεσμα.
Όντως κάτι πρέπει να γίνεται με τις κάρτες γιατί και εγώ δοκίμασα και με Ελληνικές κάρτες και Βρετανικές και από Ελλάδα και από Αγγλία αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.
 
D

Delmem38110

Guest
Από Kiwi τα έχω βρει, αλλά και πάλι είναι ακριβότερα από την περουβιανή σελίδα… αλλά αφού δεν γίνεται αλλιώς αναγκαστικά θα προχωρήσω με αυτά. Έτσι ενημερωτικά δίνει Chiclayo - Iquitos (με αποσκευές για δυο άτομα ) γύρω στα 570 ευρώ , κάτι λιγότερο από τα εισιτήρια για να πάμε στο Περού 🤬
Είμαι Αγγλία οπότε έχω δοκιμάσει και από εδώ την αγορά των εισιτηρίων αλλά δυστυχώς δεν προχωράει….
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου και η τελική απόφαση πάντα δικιά σου, μην αγοράζεις τις αποσκευές απο Κίουι το κάνεις επιτόπου στο αεροδρόμιο. Η τις προσθέτεις εκεί ζητώντας απο το ξενοδοχείο να σε εξυπηρετήσει αν μπορεί με κάρτα δικιά τους. Επίσης παρόλο που χρεώνουν χειραποσκευές επιπλέον δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στα γκισέ . Άρα κάποιος περνάει ότι θέλει. αυτό όμως είναι εμπειρία δυο πτήσεων που έκανα πριν λίγες βδομάδας. Εμείς δεν πληρώσαμε χειραποσκευη καεί περάσαμε 2 σάκους διαστάσεων χειραποσκευης. Και δεν είδα κανένα έλεγχο ουτε μετρητές Διαστάσεων η βάρους.Εδώ θα μας τους είχαν χρεώσει κανονικά στο γκισέ για επιβίβαση.
 
  • Like
Reactions: JMS

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου και η τελική απόφαση πάντα δικιά σου, μην αγοράζεις τις αποσκευές απο Κίουι το κάνεις επιτόπου στο αεροδρόμιο. Η τις προσθέτεις εκεί ζητώντας απο το ξενοδοχείο να σε εξυπηρετήσει αν μπορεί με κάρτα δικιά τους. Επίσης παρόλο που χρεώνουν χειραποσκευές επιπλέον δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στα γκισέ . Άρα κάποιος περνάει ότι θέλει. αυτό όμως είναι εμπειρία δυο πτήσεων που έκανα πριν λίγες βδομάδας. Εμείς δεν πληρώσαμε χειραποσκευη καεί περάσαμε 2 σάκους διαστάσεων χειραποσκευης. Και δεν είδα κανένα έλεγχο ουτε μετρητές Διαστάσεων η βάρους.Εδώ θα μας τους είχαν χρεώσει κανονικά στο γκισέ για επιβίβαση.
Απο ποιό αεροδρόμιο ήταν οι δυο πτήσεις που λες και με ποιά εταιρεία ; Ήταν με τη Latam ΄
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
latam από λιμα προς κουσκο και επιστροφή
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια. Θα το ρισκάρω τελικά με το βάρος και το μέγεθος των χειραποσκευών γιατί η διαφορά στη τιμή είναι αρκετά μεγάλη.
 
D

Delmem38110

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια. Θα το ρισκάρω τελικά με το βάρος και το μέγεθος των χειραποσκευών γιατί η διαφορά στη τιμή είναι αρκετά μεγάλη.
την χειραποσκευή την χρεώνουν εκεί 17 ευρώ περίπου το άτομο την πτήση. την βαλίτσα δεν ξέρω.
να το έχεις στα υπόψιν.
όταν έχεις τους κωδικούς κράτησης κατέβασε την εφαρμογή της λαταμ και κάνε διαχείριση της κράτησης να δεις πόσο θα σου κοστίσουν ενδεχομένως και οι βαλίτσες, αν πάρεις βαλίτσες..
φυσικά κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά.
στην εφαρμογή τους έγραφε ότι δεν δικαιούμασταν χειραποσκευές παρά μονο μπακ πακ, στην κάρτα επιβίβασης όμως σε περιβαλον IOS δεν εμφανίζεται αυτό.
αλλά όπως σου είπα δεν συνάντησα έλεγχο καθόλου. δεν είδα έλεγχο πουθενά.
αυτό είναι προσωπική εμπειρία. μπορεί σε σένα να κάνουν έλεγχο
αν κάποιος έχει παρόμοια η διαφορετική ας την αναφέρει.
 
Last edited by a moderator:

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
την χειραποσκευή την χρεώνουν εκεί 17 ευρώ περίπου το άτομο την πτήση. την βαλίτσα δεν ξέρω.
να το έχεις στα υπόψιν.
όταν έχεις τους κωδικούς κράτησης κατέβασε την εφαρμογή της λαταμ και κάνε διαχείριση της κράτησης να δεις πόσο θα σου κοστίσουν ενδεχομένως και οι βαλίτσες, αν πάρεις βαλίτσες..
φυσικά κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά.
στην εφαρμογή τους έγραφε ότι δεν δικαιούμασταν χειραποσκευές παρά μονο μπακ πακ, στην κάρτα επιβίβασης όμως σε περιβαλον IOS δεν εμφανίζεται αυτό.
αλλά όπως σου είπα δεν συνάντησα έλεγχο καθόλου. δεν είδα έλεγχο πουθενά.
αυτό είναι προσωπική εμπειρία. μπορεί σε σένα να κάνουν έλεγχο
αν κάποιος έχει παρόμοια η διαφορετική ας την αναφέρει.
Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει...
Πάντως όσο αφορά σε καθυστερήσεις ή άλλα προβλήματα που έχω διαβάσει για τη Latam δεν είχατε προβλήματα ;
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Το έχω αναφέρει ξανά. Με την kiwi την έχω πατήσει δύο φορές... (τα χρήματα δεν μου τα επέστρεψαν ποτέ και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και μετά από πολλούς μήνες έβγαλα άκρη).

Μάλιστα η μία ήταν στο Περού που μου πούλησε εισιτήριο για πτήση που δεν υπήρχε... Καλύτερα από τα website των αεροπορικών και αν έχετε πρόβλημα με την πρόσβαση, απευθείας όταν είστε εκεί σε κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο.
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
342
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας,
είχα διαβάσει σε κάποια παλιότερα μηνύματα ότι για αεροπορικά εισιτήρια εσωτερικών πτήσεων ήταν φτηνότερα αν κλειστούν απο την περουβιανή σελίδα της LATAM. Η αλήθεια είναι πως ήταν πολλά χρόνια πίσω αυτό το μήνυμα.... και προφανώς μάλλον κάτι έχει αλλάξει γιατί προσπαθώ να κλείσω εισητήρια με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την πληρωμή. 'Εχετε καμία πρόσφατη εμπειρία να μου πείτε αν όντως έχει αλλάξει κάτι ή εγω κάνω κάποιο λάθος ?
Δοκίμασε να κάνεις αγορά από το περουβιανό site με VPN και IP κάποιας πόλης του Περού.
Απ' ό,τι δυστυχώς διαπιστώνω κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια...
Όντως τα εισιτήρια με την Latam Peru είναι πιο φτηνά, αλλά μάλλον δεν είναι για εμάς. Ίσως είναι μόνο για τους ντόπιους. Δοκίμασα να κλείσω πιο φτηνό εισιτήριο με την Latam Peru, χωρίς να έχω συνδεθεί με τον λογαριασμό μου που είναι Ευρώπης, αλλά μόλις έφτασα στην καρτέλα που θα έπρεπε να συμπληρώσω τα στοιχεία μου (διαβατήριο, κλπ.) δεν μου επέτρεπε να αλλάξω την υπηκοότητα, που παρέμενε πεισματικά Περουβιανή!
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Απ' ό,τι δυστυχώς διαπιστώνω κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια...
Όντως τα εισιτήρια με την Latam Peru είναι πιο φτηνά, αλλά μάλλον δεν είναι για εμάς. Ίσως είναι μόνο για τους ντόπιους. Δοκίμασα να κλείσω πιο φτηνό εισιτήριο με την Latam Peru, χωρίς να έχω συνδεθεί με τον λογαριασμό μου που είναι Ευρώπης, αλλά μόλις έφτασα στην καρτέλα που θα έπρεπε να συμπληρώσω τα στοιχεία μου (διαβατήριο, κλπ.) δεν μου επέτρεπε να αλλάξω την υπηκοότητα, που παρέμενε πεισματικά Περουβιανή!
Δοκιμάστε να τα κλείσετε από το site της LATAM New Zealand! Εμείς από εκεί τα είχαμε κλείσει πριν 2 χρόνια για να πετύχουμε τις καλές τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom