ΗΠΑ Ετοιμος για ΗΠΑ.Καμια προταση για ξενοδοχειο?

koskotas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ-Ανατολικα
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρω-γυρω...
Τα εισητηρια κλεισανε,οι συγγενεις περιμενουνε,λιγο υπομονη ακομη και εφυγα!
1 μηνας Ανατολικες ΗΠΑ και το προσχεδιο ειναι καπως ετσι:
2 εβδομαδες Burlington στους συγγενεις (εκει φιλοξενουμαι!)
1 εβδομαδα Miami
10 μερες Washington-NY
και 1 μερα Νιαγαρα.
Προσπαθω να οργανωσω οσο περισσοτερο γινεται τις ημερομηνιες αλλα ειμαι λιγο διστακτικος στο να κλεισο ξενοδοχειο απο τωρα.
Εχει κανεις να προτεινει κατι για Miami-Washington-NY?Στην φθηνη κατηγορια φυσικα (οχι και hostel ομως γιατι θα ειμαι με την κοπελα μου και...οι γυναικες ειναι δυσκολες σε αυτα).
Επισης αν εχετε καποιο αλλο μερος να προτεινετε κοντα σε αυτες τις πολιτειες πειτε το!
ΥΓ:Ειναι εφικτο να παω και μια βολτα απο Καναδα?Χρειαζεται και δευτερη βιζα απο εδω?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεύτερη βίζα για Καναδά δε χρειάζεται,, ότι χαρτιά στο διαβατήριό σου στα φτιάχνουν στα σύνορα όταν θα πας να περάσεις έτσι κι'αλλιώς για να δεις τον Νιαγάρα (οι καταρράκτες φαίνονται πολύ καλύτερα από την Καναδική μεριά).

1 εβδομάδα Μαϊάμι θα έλεγα ψάξε να βρεις ξενοδοχείο κοντά στην Ocean Drive, αλλά δεν είναι και τόσο φτηνά εκεί. Επειδή όμως οι αποστάσεις στο Μαιάμι είναι πολύ μεγάλες και συγκοινωνία πρακτικά ανύπαρκτη, για να μην παίρνεις συνέχεια ταξί προτίμησε οπωσδήποτε ένα ξενοδοχείο παραλιακό.

Για Washington εγώ μια φορά έχω πάει μόνο, είχα μείνει στη Georgetown και ήταν πανέμορφα. Αν έχεις ιστορικά ενδιαφέροντα κλπ θα σου αρέσει η πόλη, αλλιώς θα τη βρεις πολύ βαρετή.

Στη Νέα Υόρκη τα ξενοδοχεία είναι άπειρα, οτιδήποτε βρεις από Central Park South και προς τα κάτω (Midtown, Chelsea, Soho, Grand Central, Financial District, Washington Square , Times square κλπ) είσαι κοντά στα πάντα, οπότε ψάξε με βάση την τιμή που σε ενδιαφέρει. Εγώ τελευταία φορά έμεινα στο wellington το οποίο όμως έχει ανεβάσει πολύ τις τιμές του.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλώς ήρθες και από μένα.
Ο Δευκαλίων σου έδωσε καλές πληροφορίες για τη ΝΥ.
Συμβουλή μου> βρες ξενοδοχείο μέσα στο κέντρο, για να αποφύγεις κάθε μετακίνηση από τα προάστεια.
Βρες ξενοδοχείο, και κλείστο γιατί πολλές φορές είναι όλα κατειλημμένα.
http://www.hotelscombined.com/
Αυτή η σελίδα είναι πολύ εξυπηρετική. Σίγουρα θα βρεις αυτό που θέλεις.
Στο Wellington έχω κι εγώ μείνει, αλλά πολύ παλιά. Σιγουρα υπάρχουν και πιο φθηνά.
Στον Καναδά, σου συνιστώ να πας με το τραίνο, από τη ΝΥ, για Μόντρεαλ, αν θέλεις να πας στο Κεμπέκ.
Δες τη σελίδα του πιο καλού τραίνου και πιστεύω ότι θα καλύψει.
http://www.amtrak.com/servlet/ContentServer?pagename=Amtrak/HomePage
Εφ΄ όσον θα είσαι στο Νιαγάρα, μπορείς να μπεις και από εκεί στον Καναδά, αλλά θα είσαι κοντά, ας πούμε στο Τορόντο. ΄Ετσι κι αλλοιώς από το Βερμόν που θα είσαι, είναι κοντά το Κεμπέκ. ΄Αλλωστε οι συγγενείς σου εκεί, σίγουρα πηγαίνουν για βόλτα στον Καναδά, και θα πάρεις επί τόπου ό,τι πληροφορίες θέλεις.
Η περιοχή του Κεμπέκ και ιδιαίτερα το Μόντρεαλ είναι πιο όμορφο από το Οντάριο/Τορόντο.
Επίσης πάρα πολύ όμορφη είναι η περιοχή upstate NY, την οποία διασχίζεις με το τραίνο από Μόντρεαλ για ΝΥ.
΄Οταν εγώ επισκέφθηκα το Κεμπέκ, πήρα βίζα κατά την είσοδό μου στη χώρα (Από ΗΠΑ σε Καναδά), και δη μέσα στο τραίνο
Σήμερα, δεν χρειάζεσαι βίζα για τον Καναδά, όπως είδα από τη σελίδα της χώρας.
http://www.immigration.ca/tempent-visit.asp
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Αν σου περισσεύει χρόνος στην Νέα Υόρκη (10 ημέρες είναι αυτές) θα μπορούσες να πας προς Νέα Αγγλία - Μασαχουσέτη. Η Βοστόνη είναι 4 ώρες από την Νέα Υόρκη και είναι μια πανέμορφη πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom